Hamulec taśmowy - potrzebna porada

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Hamulec taśmowy - potrzebna porada

Post autor: marian212 »

Czesc ! Planuje małąmodyfikację mojego traktorka. Poszukuje hamulca TAŚMOWEGO o średnice około 120mm (12cm)? Moze spotkaliscie w jakiejs maszynie lub traktorze ? Chodz mi o srednice bębna. Pozdrawiam MŁ
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Hamulec taśmowy - potrzebna porada

Post autor: Ursus »

Ale to cały hamulec w sensie bęben, taśma i mechanizm? Bo jeśli bęben jest, to można taśmę z okładziną dorobić oraz jakiś prosty mechanizm zaciskania.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Hamulec taśmowy - potrzebna porada

Post autor: marek »

Tak małej średnicy koła raczej nie znajdziesz bo z zasady działania hamulca taśmowego nie spełniał by swojej roli. No chyba że było by to bardzo małe urządzenie. Ja tak owego nie spotkałem. Ale zrobiłem kiedyś mobilną wciągarkę budowlaną gdzie ograniczała mnie szerokość nie średnica. Hamulec wykonałem z koła pasowego a rolę taśmy spełniał pasek klinowy. Z jednej strony był zamocowany na stałe a z drugiej był zwalniany dźwignią Napinały go sprężyny bo we wciągarce musiał działać odwrotnie bo trzymał na stałe a był zwalniany gdy wciągarka opuszczała lub podnosiła.Było to połączone dodatkowo z włącznikiem uruchamiającym w chwili odciągnięcia , silnik elektryczny.Może zastosuj koło i pasek klinowy bo u mnie to działało bez problemu.No co jakiś czas podciągałem pasek klinowy lub go wymieniałem ale było to bardzo rzadko.Koło miało góra 15 cm średnicy.Za to pasek musi się stykać z kołem w jak największą powierzchnią.
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Re: Hamulec taśmowy - potrzebna porada

Post autor: marian212 »

Chyba tak zrobie, tzn wytocze beben, a taśmę przerobię np z Wladimirca , bo tam beben ma - z tego co pamietam - okolo 160mm średnicy , wiec pasek powinien siaść.
ODPOWIEDZ