Jaka przyczepa

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

Jaka przyczepa

Post autor: lucja »

Witam, mam prawo jazdy kat. B i jaka mogę ciągnąc przyczepę . Na dwóch osiach wiem, że nie ale na jednej osi można czy tez nie.

Czy tylko sprzęt podwieszany na kat. B
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Jaka przyczepa

Post autor: marek »

Kodeks drogowy z komentarzem.
Art.88 pkt3 ppkt4 kat.B+E,C+E,C1+E,D+E lub D1+E-uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą[przyczepami].
Wychodzi na to że do kierowania ciągnikiem z przyczepą[nie wyszczególniono jaką ,czyli jednoosiową też] potrzeba kat B+E. Gdybyś prowadził pojazd bez żadnego prawa jazdy zapłacisz 500zł.Jeżeli prowadzisz z niewłaściwą kategorią kosztuje to tylko 300.Wybór należy do Ciebie.Powodzenia i szerokiej drogi.:D:D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Jaka przyczepa

Post autor: Ursus »

Na kat. B możesz z tego co wiem prowadzić pojazd z przyczepką do 750kg DMC. Także traktorem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jaka przyczepa

Post autor: Bolszewik »

http://kodeks-drogowy.org/kierujacy/upr ... kierowania

W świetle powyższego:

- czy ciągnik rolniczy jest pojazdem samochodowym ?

1. Jeśli tak to zespół może ważyć w sumie max 3,5 T.

2. Jeśli nie to z żadną przyczepą.

3. Jeśli bezwzględnie stosować pkt. 1 to nie wolno jeździć na "B" żadnym ciągnikiem którego masa przekracza 3,5 T, co jest oczywiście w sprzeczności z Art. 88 ust. 2 pkt. 3.

Tak naprawdę to jest to nieprecyzyjnie określone i różne są interpretacje nawet wśród samych Policjantów.

Prawda jest taka że jak nie masz "E" lub "T" to małą przyczepkę możesz ciągnąć i jeśli wszystko jest ok. to Sierżant się nie doczepi. Jeśli zapniesz sobie dwuosiówkę która już sama w sobie waży sporo plus ładunek to bardzo dobrze zrobi jak walnie Ci mandat.

PS. Nie wiem czemu ale w nowym kodeksie zupełnie zniknęło pojęcie przyczepki lekkiej do 750 DMC. Czemu nie wiem ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Jaka przyczepa

Post autor: Ursus »

Może coś w tej materii się zmieniło?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jaka przyczepa

Post autor: Bolszewik »

No ja podałem linka do tekstu jednolitego z 2011.

Możliwe że są jakieś wytyczne interpretacje itd. ale nic takiego nie znalazłem.

Prawdę powiedziawszy to powinno to być jakoś sensowniej uregulowane ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Jaka przyczepa

Post autor: marek »

Art 88 Kodeksu Drogowego
prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3]kategorii B
a]pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony,z wyjątkiem motocykla i autobusu
b] POJAZDEM,O KTÓRYM MOWA W LIT. a] Z PRZYCZEPĄ O DOPUSZCZALNEJ MASIE CAŁKOWITEJ NIE PRZEKRACZAJĄCEJ MASY WŁASNEJ POJAZDU CIĄGNĄCEGO,O ILE ŁĄCZNA DOPUSZCZALNA MASA CAŁKOWITA ZESPOŁU TYCH POJAZDÓW NIE PRZEKRACZA 3,5 T[podkreślenie moje]
c] ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
Jak widać ciągnik zaliczony jest do innej grupy i nie dotyczy go pkt.b].Tu jest też zaginiona przyczepka o masie 750 kg. bo jak widać z powyższego gdy pojazd ciągnący ma masę własną[nie DMC] np 1800kg to może ciągnąć przyczepkę o DMC 1700 kg .Całkowita masa zestawu wynosi wtedy 3,5 tony.I gitara.:p
Jest to obliczenie czysto teoretyczne gdyż w rzeczywistości trzeba do obliczenia masy całego zestawu którego DMC nie może przekroczyć 3,5 t. brać DMC pojazdu ciągnącego a nie jego masę własną.Wtedy DMC przyczepy będzie dużo niższe niż 1700kg.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jaka przyczepa

Post autor: Bolszewik »

Bo niepotrzebnie wrąbali ciągnik do kategorii "B" i tyle, takie jest moje prywatne zdanie.

Rozmawiałem przed chwilą z osobą "mundurową" i twierdzi że tak naprawdę ciągnikiem z "B" można jeździć tylko samym lub z maszynami podwieszanymi. Nie wolno jeździć z przyczepą jeśli jednak jest to przyczepa mała to się nie czepiają i tyle.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Jaka przyczepa

Post autor: marek »

Dla mnie włączenie ciągnika do kat. B było jakimś przebłyskiem zdrowego rozsądku i normalności, gdyż można było w tej kategorii jeździć pojazdem z prędkością 200km/godz*eek*,a nie można było czołgać się 25km/godz.Ciężar tu nie ma nic do rzeczy a ciągnik porusza się nie tylko z przyczepą.Piszę tak bo sam mam,,krótkie lejce":D a potrzebowałem nieraz jechać na pole ciągnikiem z podwieszonym narzędziem.
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Jaka przyczepa

Post autor: darius »

Moim zdanie wszystko zależy na jakiego policjanta trafimy,rok temu jechałem ursusem 1224(waga 6t) z rozsiewaczemRWC + 3t wapna.A zatrzymała mnie wojewódzka i tylko sprawdziły dokumenty(mam tylko kat B ) i alkomat.
mazaq_2005
Posty: 154
Rejestracja: 28 kwie 2007, 8:35

RE: Jaka przyczepa

Post autor: mazaq_2005 »

możesz ciągnać zawsze rozrzutnik obornika :D

na kat B możesz jeździć ciągnikiem rolniczym z maszynami rolniczymi

rozrzutnik obornika - to maszyna rolnicza nie wymagająca rejstracji :)
qwerek
Posty: 5
Rejestracja: 29 paź 2014, 9:30

RE: Jaka przyczepa

Post autor: qwerek »

jeśli szukasz porządnej przyczepy polecam firmy Rydwan i Fracht Monika, ja kupowałem u ich przedstawiciela w Wielkopolsce http://przyczepkasamochodowa.pl/sklep
ODPOWIEDZ