Jaki akumulator

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Jaki akumulator

Post autor: Wiesiek »

Wiosna przyszła, a razem z nią nowe wyzwania. Okazało się, że akumulatory w moim Capku, niestety nie nadają się już do niczego. Masa czynna spadła do końca i nie da się naładować. Stanąłem przed wyzwaniem (finansowym też!) jaki wybrać akumulator. Oryginalne w Capkach były 120 Ah. Ale kupię 165 Ah. Teraz dylemat; jaki producent. Na półkach w sklepie kolorowy zawrót głowy. Przecież nie zapytam sprzedawcy.
Liczę na Was i dobre sprawdzone opinie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Jaki akumulator

Post autor: Bolszewik »

W zeszłym roku kupiłem dwie Centry 195Ah / 1000A. Poprzednio takie wytrzymały 12 lat. Fakt że traktor stał w garażu, a przy dużych mrozach akumulatory wynosiłem do kotłowni.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki akumulator

Post autor: Rafallll360V1 »

Jeżeli zostajesz przy dwóch 6-stkach to kup 195Ah 1000a z Centry Agri Power posiadam takie już 9 rok w 60-tce zero problemów trzymają parametry jak nowe, jeszcze z godnych producentów to ZAP. Jeżeli chcesz przejść na jedną 12-stke to poj minimum 72ah godni producenci to Centra Exide Varta Bosch Topla ważne by to był akumulator przystosowany pod ciężkie warunki i drgania.Przed kupnem poproś o sprawdzenie testerem i wybierz tego o najlepszych wynikach z testu.Warto zaznaczyć że żaden akumulator nie pożyje długo jak będzie niedostatecznie naładowany więc prądnicy trzeba powiedzieć do widzenia i przywitać alternator.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Jaki akumulator

Post autor: Wiesiek »

Dzieki za rady. 2 szóstki kupię, bo chodzi mi aby zachować w miarę oryginał. Tak jak radzicie poszukam Centry.
Gorzej z alternatorem. Jest świętą prawdą, że dobry alternator to gwarancja podwójnego , a nawet potrójnego życia baterii. Ursusik brzydko wygląda z czymś innym niż prądnica. Będę musiał więc pobawić się trochę z reglerem. Nie wiem jaki będzie efekt? Może ktoś z Was już to przerabiał?
Przy okazji ciekawostka, o której dowiedziałem się niedawno; akumulatory samochodowe nie bardzo nadają się do traktorów,pomimo swojej mocy i pojemności. Chodzi o to , że baterie rolnicze (przynajmniej od dobrego producenta) są odpowiednio wykonane. Masa czynna jest umieszczona na płytach o specjalnym wykonaniu , aby szybko nie spadła pod wpływem drgań i wstrząsów. Samochodowe natomiast nie są narażone na tego typu warunki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Jaki akumulator

Post autor: Ursus »

Drgania negatywnie wpływają na akumulatory, to fakt. Może też tak być, że te przeznaczone do pojazdów użytkowych są solidniejsze.
Ale dobrze zgrana z regulatorem prądnica daje radę - u mnie się sprawdza wszędzie :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Jaki akumulator

Post autor: chrapek3011 »

Ja mam kilka sztuk z Centry 140-170Ah i kilka AutoPart Mielec 125Ah...nigdy nie było problemu...te najstarsze mają już po 9 lat.
ODPOWIEDZ