Strona 1 z 1

Spawarka

: 25 gru 2019, 9:35
autor: Mars
Witajcie,
Przymierzam się do zakupu spawarki migomat. Co polecacie ? Czy kupić gazową, czy bez gazową ? Cena do 500 zł
Pozdrawiam

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 10:10
autor: adrian
nie wiem czy spawałeś już wcześniej drutem proszkowym, ale ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na pewno jest znacznie więcej odprysków i spoina nie należy do najpiękniejszych. Można tym spawać jak najbardziej, w momencie jak masz jakiegoś małego maga i nie chcesz taszczyć butli za sobą. Jak spawać to nie spawy konstrukcyjne i nie blacharkę. Dlatego wg mnie metodą najbardziej wszechstronną będzie MAG.
Ps. Do spawarki gazowej założysz drut proszkowy- pospawasz, podepniesz gaz i zmienisz drut (na g3 si1) i masz MAGa. A do bezgazowej gazu nie podepniesz.

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 12:21
autor: Jacek9407
Kolega kupił bezgazową i cienką blachę przepala a na gruszej stali też szału nie ma. Nie ma to jak tradycyjnie z gazem. Ja mam firmy magnum za 1700 i chwale sobie. Zawsze możesz wziąć na raty 0%

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 12:23
autor: Bolszewik
Przerobiłem trzy "Migi" ....
Najpierw dawno temu kupiliśmy tani marketowy mig jednofazowy na butlę. Bezpośrednim argumentem był remont samochodu. Auto się naprawi, a maszyna zostanie.
Potem był Mig z Castoramy znacznie większy dwufazowy no i był całkiem niezły ....

Obrazek

Trafił się na nią kupiec, a ja miałem trochę lewej forsy, więc wymieniłem na Bestera-Lincolna.
I to dopiero jest spawarka warsztatowa. Trafo miedziane w pełni trójfazowe, dobra regulacja (spawałem zarówno 0,5 jak i 10). Nie ma problemu ze spawem ciągłym - nigdy się nie przegrzała. Zwykła blacha, nierdzewaka żaden problem. Nie próbowałem samoosłonowego, ale bez problemu można go używać. Fakt jest krowa

Obrazek

Owszem spawarka mała lekka przenośna też się przydaje. Ja takiej nie posiadam i muszę czasami pożyczać jeśli brakuje mi kabla lub nie chcę się bawić w wożenie miga.

MIG za 500 PLN tylko rozbudzi chęci, a będzie miał dużo ograniczeń i szybko się one ujawnią.
Bezgazowej raczej bym nie kupił.
To może być dobre rozwiązanie, ale dla kogoś kto konkretnie wie co będzie robił.

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 18:27
autor: Mars
Dziękuję. To rozjaśniło mi sytuację. Zatem poszukam migomatu z butlą. Może jakieś propozycje ? Potrzebuję spawać na własne potrzeby. Do tej pory wykorzystywałem spawarkę na elektrody, ale potrzebuję też migomatu.

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 20:38
autor: Adams13579
Witam, z własnego doswiadczenia moge powiedzieć ze te za 500-700 zł to jedno wielkie gunwo. Miałem miga kraft dele i schermana obydwa raczej do smarkania niz spawania czegokolwiek. Zdenerwowany postanowilem sie szarpnac i kupilem na raty esab origomig 170, 170 amper niby nie wiele ale w zasadzie nigdy nie było potrzeby spawania na 100% mozliwosci spawarki, nigdy sie nie przegrzał ani w żaden sposób nie zawiódł. Cena dosc wysoka bo 4 lata temu zaplacilem za nią okolo 3000zl ale warta kazdej złotówki, co do spawania drutem samoosłonowym to stosuje sie go przy spawaniu w przeciagach i na wietrze i tak jak kolega wczesniej napisał jest wiecej odpryskow dlatego lepiej kupic butle i co2 albo mieszanką, koszty gazu nie sa wielkie.

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 21:17
autor: JDnB91
Ja mam tylko spawarkę MMA Paton, jestem z niej zadowolony. Jak to jest z butlą w MIG/MAG? Wymienia się swoją czy nabijają? Nie miałem z tym styczności a kiedyś planuje sobie zakupić. No i jakie to koszty, butlą/wymiana, tak +-

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 21:21
autor: Adams13579
Ja wymieniam, oddaje pusta a biorę pełną podobnie jak z gazem do kuchenki aczkolwiek pewnie sa miejsca gdzie mozna nabic butle.

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 21:31
autor: Mars
W sumie mam migomat, ale stary, z tym że po remoncie, tylko butla wsiąkła. Czy można gdzieś koło Trzebnicy kupić CO2 ?

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 21:39
autor: Adams13579
Wujek google rozjasni temat gdzie kupic butle co2😉

Re: Spawarka

: 25 gru 2019, 22:37
autor: gumiok
kidys w castoramach byly bestery 1905 za 1500zl znajomy se kupil i chwalil

Re: Spawarka

: 26 gru 2019, 7:14
autor: Mars
Adams13579 pisze: 25 gru 2019, 21:39 Wujek google rozjasni temat gdzie kupic butle co2😉
Żeby to było takie proste :)
Są jakieś mieszanki gazów itp , a ja kupiłem ten migomat jakieś 3 lata temu i wiem tylko, że był połączony z butlą CO2. Butla zniknęła. Czy tam potrzeba reduktorów, czy sama butla z gazem ? Czy mieszanka gazów , czy sam CO2 ?
Przez te wątpliwości chciałem kupić nową spawarkę.

Re: Spawarka

: 26 gru 2019, 10:35
autor: wojtek12321
Mars pisze: 26 gru 2019, 7:14
Adams13579 pisze: 25 gru 2019, 21:39 Wujek google rozjasni temat gdzie kupic butle co2😉
Żeby to było takie proste :)
Są jakieś mieszanki gazów itp , a ja kupiłem ten migomat jakieś 3 lata temu i wiem tylko, że był połączony z butlą CO2. Butla zniknęła. Czy tam potrzeba reduktorów, czy sama butla z gazem ? Czy mieszanka gazów , czy sam CO2 ?
Przez te wątpliwości chciałem kupić nową spawarkę.
Gazy do metody TIG

Wspomnieliśmy już, że do spawania metodą TIG potrzebny jest gaz obojętny. Najczęściej jest to argon, ewentualnie mieszanina argonu z helem (zwłaszcza podczas spawania miedzi, aluminium i innych metali nieżelaznych). Sam hel stosowany jest bardzo rzadko, choć podnosi prędkość spawania i energię cieplną łuku – czasami wykorzystuje się go do zmechanizowanego spawania TIG. Wszystko przez to, że w normalnych warunkach spawania w osłonie helu możemy mieć problem z utrzymaniem stabilności spawalniczego łuku. W metodzie TIG jakość gazu osłonowego ma niezwykle duży wpływ na przebieg pracy. Zaleca się więc, aby stosować argon minimum 4.0, a najlepiej 4.5 lub 5.0 (to postać o najwyższej czystości – 99,995%). Samodzielnie gaz ten stosuje się do spawania stali tytanowych, kwasoodpornych i aluminium.
Metoda MIG – jaki gaz do miedzi i podobnych metali?

Podczas spawania metodą MIG zastosowanie znajdują osłonowe gazy obojętne, a więc tak jak w metodzie TIG – argon, hel lub ich mieszaniny. Nadają się one do spawania metali, które są podatne na utlenianie. Do nich zaliczyć możemy: miedź, aluminium, magnez, tytan, cyrkon oraz ich stopy. Skład wykorzystanego gazu ma wpływ na jakość gazowej ochrony, kształt poprzeczny spoiny oraz wartość natężenia prądu krytycznego. Jego prędkość przepływu musimy dobrać tak, aby zagwarantować odpowiednią ochronę łuku spawalniczego i jeziorka. Przyjmuje się, że na każdy milimetr średnicy dyszy gazowej przypada 1 l/min przepływu gazu.
Gazy do metody MAG

Metoda spawania MAG wymaga użycia gazów aktywnych – to dwutlenek węgla i mieszaniny, w skład których poza CO2 wchodzą też: tlen, argon i inne. Wykorzystanie mieszanki z dwutlenkiem węgla nie jest zalecane do spawania tych stali nierdzewnych, które mają niską zawartość węgla (0,03%). Do nich, podobnie jak do stali wysokostopowych, stosuje się zazwyczaj mieszaninę, w skład której wchodzi argon i tlen (1-3%). Co prawda wykorzystanie CO2 jest najtańszą opcją ochronnego gazu do spawania metodą MAG, ale w takim przypadku konieczne jest ustawienie bardziej precyzyjnych parametrów spawania. Trzeba liczyć się też z większym rozpryskiem i wyższym nadlewem.

https://allweld.pl/jaki-gaz-spawalniczy

Re: Spawarka

: 26 gru 2019, 15:15
autor: Borekk17
ja też szukałem za używanym migiem ale nic sensownego nie było i w końcu kupiłem bestera 1905 w castoramie za 1600zł do tego butla z mieszanką , drut ,reduktor i za 2tyś mam komplet a że to bester to w razie czego są dostepne w bielawie od ręki narazie spawa się bardzo fajnie teraz pospawać progi w autach czy inne drobnice to sama przyjemność

spawarka ma uchwyt euro także w każdym momencie można go szybko wymienić działa zarówno na 220v jak i na 380v jedyny minus to waga ale na warsztacie to nie przeszkadza