Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

Mam taką pompę. Szukam informacji o wydajności oraz kierunku obrotów.Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

Ta pompa ma polski odpowiednik o oznaczeniu NSZ-32. Montowano je chyba w ciągnikach MTZ.
Wydajność 32l/min.
Kierunek obrotów może być prawy lub lewy w zależności od wersji. Na zdjęciu nie mogą odczytać czy jest to pompa prawo- czy też lewoobrotowa.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

Czyli rozumiem że wieloklin w NSZ-32 powinien pasować? Obroty takie jak dla NSZ? Pytam, bo na aukcji z tulejkami wieloklinowymi do tej pompy (NSZ-32) jest wymiarowanie które jednak trochę różni się od wymiarów mierzonych przezemnie.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

Jak duża jest różnica w wymiarach?
W Twojej pompie wieloklin może być trochę zużyty.
Musi też być zachowany luz na wieloklinie.

Prędkość obrotowa do tej pompy mieści się od 500obr/min do 3000obr/min.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

Obrazek

Wymiar zewnętrzny u mnie jest 25 i tu się zgadza, wymiar w wpuście 19,50mm (na rysunku 20.1mm), szerokość freza 4.90mm (na rysunku 5mm). Mam taką tulejkę dorobioną z kołem ale jest bez podparcia łożyskami - tam wieloklin dorobiony na ciasno. Chciałem przedłużyć wałek, ułożyskować w dwóch miejscach. Może faktycznie ma być taki luz?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

Trochę dziwnie jest narysowana ta tulejka, wygląda na wałek.
Według oznaczenia wielowypustu tej tulejki, to jest ona paliwa na na średnicy D, czyli 25mm.
Według tabeli norm, to wymiar d, czyli 21mm też się zgadza.
Natomiast szerokość wpustu b w tulei powinna wynosić 5mm. Natomiast wypuści (freza) na wałku mniej, czyli może mieć 4,9mm

Ten wymiar 19,5mm, czyli d1 odnosi się do wałka z wielowypustowego i dlatego w tulei może być większy, czyli np.20,1mm.

Co do luzu, to połączenia wielowypustowe mogą być: wypoczynkowe, przesuwne i luźne.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: Pronar 82A »

Kolega Bergman dobrze prawi ,a tu masz jak ocenić czy prawa czy lewa https://sklepdlarolnika.pl/pl/p/Pompa-h ... lewa/11251

Ps. Widać że młody jesteś, bo gdybyś był starszy to byś sam przeczytał na pompie że to pompa MSZ32,bo wyraźnie jest napisane, fakt że po Rusku :lol:
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

Ta strona zdecydowanie mi pomogła :-) kupię tą tulejkę i zobaczymy. Być może luz jej nie zaszkodzi. W tabeli opisali, że obroty nominalne to 1500obr/min czy to ich powinienem się trzymać? Może być to kłopotliwe gdyż mam uszykowane koła z przełożeniem 1:1,15. S-231 ma bardzo niskie obroty jałowe więc na jałowych miałbym jakieś 800obr/min.

Ps. Stary nie jestem, ruskiego nie znam ale nie trzeba znać ruskiego, żeby z pomocą internetu przetłumaczyć nawet cyrylicę tylko czy to daje pewność że chodzi o te same pompy? Nie byłem pewien.

Doszedłem też do informacji, że literka A bez kreseczki w typie oznacza obroty lewe. Jeśli jej nie ma pompa ma obroty prawe (jak w moim przypadku). W sumie to rozebrałem tą pompę i doszedłem do wniosku, że bardzo łatwo przestawić ją na odwrotne obroty.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

W wielu pompach zębatych zmiana obrotów jest bardzo prosta, chociaż nie w każdym typie jest możliwa do wykonania (pompa hydrauliczna od C360).

Pompa NSZ-32 pracuje w zakresie od 500-3000obr/min. Przy niskich obrotach będzie miała mniejszą wydajność.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: Alchemik »

Ja mam take dane dala NSZ 32y-2:
ciśnienie (kg/cm^2) nominalne 140, maksymalne 160 [inne źródło 175], obroty nominalne 1920, maksymalne 2400, minimalne 960, wydajność przy obrotach nom. 55.6l/min, nominale zapotrzebowanie na moc 21 [inne źródło: 21.8] koni.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

Alchemik nie wiem skąd masz te dane ale wydajność ni jak ma się do rzeczywistości.
NSZ-32 ma wydajność objętościową 32l/min.
55,6l/min. to mogła by mieć pompa NSZ-50.

Ciśnienie nominalne się zgadza i jest podane na pompie. Zresztą wydajność także.

Co do zakresu obrotów, to praktycznie wszystkie hydrauliczne pompy zębate pracują w zakresie od 500obr/min do 3000obr/min. Oczywiście przy najniższych i najwyższych obrotach wydajność pompy znacznie spada, dlatego według podanych przez Ciebie danych, zakres obrotów jest mniejszy.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: pop »

Nie zawsze liczba w nazwie określa wydajność powszechnie rozumianą

http://www.wph.pl/nsz32.htm
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

Myślę, że kolega wyżej podał dobry link do producenta tych pomp i jest to jedyne, wiarygodne źródło informacji:
Obrazek

Trzymajmy się konkretów i danych producentów a nie tego że mi się wydaje bo tak się robią mity. NSZ 32 ma 32cm3 objętości roboczej x 1500 obrotów nominalnych
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: anim7991 »

pop pisze: 09 gru 2020, 17:57 Nie zawsze liczba w nazwie określa wydajność powszechnie rozumianą

http://www.wph.pl/nsz32.htm
Nie widziałem wcześniej że kolega odpisał. A więc teraz to już nic nie wiadomo. Skoro wytwórnia pomp pisze tak, sprzedawcy inaczej, ludzie inaczej to czego się trzymać?
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: pop »

Zawsze trzymajmy się danych producenta.Niektórzy producenci na tabliczce podają objętość,a inni wydajność w litrach na minutę. Sprzedawcy w zasadzie skupiają się na liczeniu kasy i wiedza techniczna niewiele ich interesuje,chyba że trafiamy do specjalistycznego sklepu,gdzie zazwyczaj profesjonalny klient żąda profesjonalnej odpowiedzi.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: bergman31 »

Na stronie Hydrotor S.A. (właściciela firmy WPH Wrocław) dla pompy NSZ32 podają objętość geometryczną 32cm3/obr. Natomiast teoretyczną wydajność 50l/min przy 1600obr/min.

P.S. pompy Hydrotor i WPH, to te same i produkowane są przez Hydrotor w Tucholi.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2020, 20:00 przez bergman31, łącznie zmieniany 1 raz.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: pop »

Objętość jest zawsze podawana w cm. sześciennych/obr. i jest to najbardziej przyjazny parametr,żeby dobrać właściwe zapotrzebowanie na olej dla projektowanego układu.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: Alchemik »

bergman31 pisze: 09 gru 2020, 16:50 Alchemik nie wiem skąd masz te dane ale wydajność ni jak ma się do rzeczywistości.
NSZ-32 ma wydajność objętościową 32l/min.
55,6l/min. to mogła by mieć pompa NSZ-50.

Ciśnienie nominalne się zgadza i jest podane na pompie. Zresztą wydajność także.

Co do zakresu obrotów, to praktycznie wszystkie hydrauliczne pompy zębate pracują w zakresie od 500obr/min do 3000obr/min. Oczywiście przy najniższych i najwyższych obrotach wydajność pompy znacznie spada, dlatego według podanych przez Ciebie danych, zakres obrotów jest mniejszy.
Ja bym tych 3000 obrotów długotrwale raczej nie stosował.
Dane pochodza z rosyjskich książek o hydraulice siłowej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla obecnie produkowanych pomp najtrafniejsze oczywiscie będą dane producenta.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: chrapek3011 »

ale...nikogo nie ma co by pokazał to w praktyce...albo też napisał...
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Prośba o identyfikacje pompy hydrauliki.

Post autor: pop »

Nie mylmy danych producenta pompy z danymi wyczytanymi np. z instrukcji traktora,bo tam pompa staje się jednym z wielu komponentów układu w którym jak wiemy występują straty oraz dobrana przez producenta optymalna prędkość.Poza tym mogą występować (nie jestem fachowcem,wiec pewności nie mam)różne metody badania(normy)w zależności od np. kraju produkującego gotową maszynę,a wtedy pojawiają się mity,jak np.rozczulanie się nad mocą Władymirca,albo wioskowe mądrości,że mój Golf jest mocniejszy,bo to wersja amerykańska.
ODPOWIEDZ