Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: anim7991 »

Jako, że moja koparka jest na ukończeniu muszę ruszyć temat smarowania. W każdym łożysku ślizgowym a raczej w jej obudowie mam wywiercony otwór M10x1 pod kalamitki. No i tu rodzi się pewien problem. Potrzebowałbym podać tam smar pod dość dużym ciśnieniem (bardzo ciasne pasowanie) a ta końcówka w smarownicy którą posiadam to lipa, smar leci trochę w panewkę ale większość gdzieś obok. Czy istnieje tawotnica albo końcówka do niej która będzie szczelna i będę mógł podać tam smar? Rozkręciłem tą końcówkę z płytkami do kalamitki i da się wkręcić ją bezpośrednio bez kalamitki (gwint 10x1) ale bez zaworu zwrotnego w końcówce da się wcisnąć tylko raz (jakby nie pobierała dalej smaru). Czy macie jakieś rady na ten temat?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: Majo »

Ja mam końcówkę samozatrzaskującą MATO. Bardzo dobra końcówka, ale wypychanie smaru bokiem to 99% do du*y kalamitki. Sam ostatnio kupiłem chyba z 20szt to kilka się nadawało a reszta szmelc...
arturwietnamczyk
Posty: 79
Rejestracja: 19 maja 2021, 20:59

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: arturwietnamczyk »

Też moge polecić końcówki z mato, wytrzymują naprawdę długo, korzystalem także z koncowek neo tools są tanie ale dobre, kalamitki polecam z wurth'a, nie uszkadzają się szybko oraz nie cofa się smar, naturalnie dobrze jest założyć kapturki nie są drogie,
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: marek »

Jeżeli to towotnica nożna to zawór zwrotny znajduje się w towotnicy tam gdzie podłączony jest przewód.Jeżeli smar się cofa to trzeba ten zawór wyczyścić bo coś podeszło.To najczęstsza przyczyna , Lub zbyt gęsty smar i dlatego nie pobiera.Co do kalamitek to najlepsze były by te w kształcie litery T na które końcówkę smarownicy wsuwa się z boku. Te nie wyskoczą.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: Majo »

A co do nich też znam różne zdania. Wujek mówił, że mieli też w maszynach górniczych i średnio się to sprawdzało...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: Ursus »

Również korzystam ze smarownicy Mato, ale końcówkę wymieniłem na taką z dźwigienką - żeby założyć lub zdjąć trzeba nacisnąć - jest póki co szczelne wszystko jak używam.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Końcówka do smarownicy? Smarowanie tulejek

Post autor: anim7991 »

No trochę racji z tymi kalamitkami, są badziewne jak wszystko inne w lokalnym sklepie rolniczym. Oryginalne kalamitki dołączone do siłowników bez problemu udaje się napełnić natomiast te kupione przezemnie już średnio - aczkolwiek nie wszystkie.

Czy orientujecie się może jaki gwint maja te mniejsze? Mam M10x1 ale sa też M6 ale jaki skok?
ODPOWIEDZ