przekaźniki przy stacyjce c 330

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
lukski88
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2021, 21:15

przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: lukski88 »

Witam. Chciałbym zapytać czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć i doradzić gdzie zamontować przekaźniki w c 330 żeby nie uszkadzała się stacyjka. już jakieś 6 leży na półce a słyszałem że da się to poprawić za pomocą przekaźników.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: Ursus »

6 stacyjek? Kup porządną stacyjkę i nic się latami nie dzieje. Używam PAL (niby czeski, ale dziś już chiński) i są ok. LNS również dają radę, chociaż trafiają się felery.
Przy poprawnie wykonanej instalacji, bez jakichś "fajerwerków" oświetleniowych itd to stacyjki wytrzymują sporo. Oczywiście można zastosować przekaźniki do świateł mijania i drogowych, aby odciążyć stacyjkę - można takie kupić pewnie w każdym motoryzacyjnym sklepie, uniwersalne. Podłączasz do nich osobne zasilanie przez bezpieczniki, a do nich tylko "sygnał" ze stacyjki do załączania. Schematy są w Internecie dostępne dokładne, chociaż najlepiej najpierw kupić przekaźnik i zobaczyć jak są oznaczone styki.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
lukski88
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2021, 21:15

Re: przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: lukski88 »

Instalacja jest oryginalna, nic nie jest dokładane. przez 30 kilka lat nazbierało się tych stacyjek :D , co ciekawe większość jest z LSN. jedna jakaś ruska. A jak wygląda temat wstawienia przekaźnika przed rozrusznikiem i podgrzewaniem świec. kiedyś pamiętam że słabo mi stykał rozrusznik i po wymianie stacyjki była poprawa, prawdopodobnie styki w niej były nadpalone i dlatego chciałbym spróbować wsadzić tam przekaźnik
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: SEBRIGHT »

A c330 nie ma rozrusznika i grzania świec na osobnym włączniku, pod tablicą zegarów?
Jak Ci tyle stacyjek pali to wydaje mi się że masz coś nie tak w instalacji elektrycznej...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: zdziaszek »

Dodam od siebie że w normalnej instalacji kabel do rozrusznika napięciowy idzie bezpośrednio z akumulatora a tylko plus wzbudzający prace rozrusznika idzie od włącznika i nie idzie przez niego duży prąd, więc nie powinien niczego palić.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: przekaźniki przy stacyjce c 330

Post autor: Grigs »

Kup albo zrób drugą instalacje, popraw masy od świateł/kierunków czy puść z osobna kablami, bo inaczej to szkoda twojego czasu.
Również miałem kiedyś problem ze stacyjkami lecz nigdy przez światła tylko z wyjęciem kluczyka po wciśnięciu, nasmarowałem końcówkę włożyłem, wyjąłem pare razy i zostawiam zawsze wciśnięty do pierwszego położenia bez wł. tzw. zapłonu świecenia kontrolki ładowania,... itp. po tym lekko sie wyjmuje cały kluczyk i wszystko dobrze łączy po wciśnięciu.
ODPOWIEDZ