Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
PedroOgrodnik
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2022, 11:26

Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: PedroOgrodnik »

Witam.
Jestem nowy na forum.
Stałem się szczęśliwym posiadaczem C330 z turem.
Obecnie szukam dla siebie przyczepki jednoosiowej 3.5t z wywrotem, hamulcem i papierami do jazdy po ulicy.
Przeszukuje internet w poszukiwaniu odpowiedzi na jaki zaczep ma być przyczepka.
Jedni twierdzą że na dolny bo wtedy jest nacisk na tylna os ciągnika i lepszy uciąg.
Za to górny zaczep jest obrotowy i w razie wywrotu przyczepki to nie przewróci ciagnika.
Jakie jest wasze doświadczenie i zdanie w tym temacie?
Przyczepkę będę używać do wozenia drewna z lasu, ziemi, piasku, kamieni, wszystkiego co się trafi przy budowie siedliska. Nie uprawami zboża itp.
Teren po którym będę się poruszać jest pagorkowaty i gliniasty.
Planuje zakupić przyczepkę na zamówienie od producenta bo w okolicy nic sensownego nie znajduje. Cena takiej przyczepki to 15 tys zł, wywrpt na 3 strony, hamulce pneumatyczne, i papiery na które mogę ubezpieczyć przyczepkę jako rolnicza i podobno poruszać się po drodze. Czy to prawda ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: Ursus »

Obecnie nie można rejestrować przyczep typu sam z tego co wiem - więc zorientuj się przed zakupem na czym to polega żebyś sobie problemów nie narobił.

Co do zaczepu to nie mam w ogóle praktyki z przyczepami na dolny zaczep ale generalnie jednoosiowe przyczepy dociążają traktor o ile oś jest odsunięta do tyłu. Dla siebie kupiłbym chyba na górny zaczep mimo wszystko.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Wybór rodzaju zaczepu górny czy dolny zależy w dużej mierze od dopuszczalnego obciążenia pionowego zaczepu w traktorze. W C330 górny zaczep maksymalnie 750kg, zaczep dolny wahliwy 300kg a zaczep do przyczep jednoosiowych (rzadko spotykany) 850kg.

W Polsce przez wiele lat, wszystkie wszystkie przyczepy jednoosiowe (w tym rozrzutnik obornika i wozy asenizacyjne) były wyposażane w dolny zaczep. Był to chyba wymóg obowiązujący we wszystkich krajach RWPG. Również w Wielkiej Brytanii, Danii i innych krajach skandynawskich niemalże wszystkie przyczepy zapinane są na dolny zaczep w ciągniku.
Natomiast w Niemczech praktycznie wszystkie pyczepy jednoosiowe mają górny zaczep.

Co do rejestracji nowej przyczepy, to musi mieć ona świadectwo homologacji.
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: JDnB91 »

Nurtowało mnie ostatnio jedno zagadnienie. Skoro rozrzutnik obornika jest dostosowany do poruszania się po drogach publicznych, ma hamulce, oświetlenie, ma tabliczkę, numery, to czy da się go teoretycznie zarejestrować? Pytam, bo widzę że coraz więcej osób przerabia je na wywrotki (chociaż przerobionego dwuosiowego nie widziałem jeszcze ;) )
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku rejestracji rozrzutników obornika. Jest to przyczepa będąca maszyną rolniczą. Natomiast kilka lat temu wprowadzono (teoretycznie) obowiązek rejestracji nowych wozów asenizacyjnych.

Opryskiwacz przyczepiany lub rozsiewacz nawozu przyczepiany też ma kompletne oświetlenie i przeważnie układ hamulcowy oraz tabliczkę zamieniają. Nie są to jednak przyczepy ciężarowe rolnicze a jedynie maszyny rolnicze.
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: luqasz17 »

Moim zdaniem przy cofaniu przyczepa 1 osiowa łatwiej jest na dolnym zaczepie.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Przy cofaniu przyczepą jednoosiową nie ma różnicy, czy zaczep jest górny czy też dolny. W tym przypadku, największy wpływ ma odległość od ucha zaczepu do osi w przyczepie, im dalej tym lepiej.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

JDnB91 pisze: 21 lut 2022, 12:50 Nurtowało mnie ostatnio jedno zagadnienie. Skoro rozrzutnik obornika jest dostosowany do poruszania się po drogach publicznych, ma hamulce, oświetlenie, ma tabliczkę, numery, to czy da się go teoretycznie zarejestrować? Pytam, bo widzę że coraz więcej osób przerabia je na wywrotki (chociaż przerobionego dwuosiowego nie widziałem jeszcze ;) )
Masa rozrzutników wyjeżdżających z fabryki posiada dokumenty do rejestracji. Sam posiadam rozrzutnik jednoosiowy Agromet Brzeg który jest normalnie zarejestrowany zgodnie z dokumentacją producenta - nie jako SAM. Standardowym wyposażeniem tego rozrzutnika jest tylna burta którą zakłada się po demontażu agregatu rozrzutowego i wtedy rozrzutnik jest używany jako normalna przyczepa.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

zdziaszek masz zarejestrowany rozrzutnik obornika?
Co masz wpisane w dowodzie rejestracyjnym tego rozrzutnika? Chodzi mi o rubryki: Rodzaj pojazdu i Przeznaczenie.
Świadectwo homologacji wydane dla rozrzutnika zapewne potwierdza spełnienie wymagań dotyczących ruchu po drogach publicznych (Warunki Techniczne).
Nikt nie zabrania rejestracji rozrzutników obornika ale nie ma w Polsce takiego obowiązku.
Montaż tylnej burty zamiast adapteru, nie wpływa na zmiany konstrukcyjne rozrzutnika. Tak samo jak rodzaj ładunku przewożonego na rozrzutniku. To tak jak w VW Sharanie wyjmnie się tylne siedzenia i załaduje się do niego worki z ziemniakami. Nadal jest to samochód osobowy, mimo że przewozi towar (ładunki). Nie ma zmian konstrukcyjnych powodujących zmiany w dowodzie rejestracyjnym.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

Postaram się wieczorem sprawdzić co tam pisze i dam znac ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: Bolszewik »

W przyczepie na dolny zaczep może być on również obrotowy.
Np. Pronar robi takie gdzie zaczep można przykręcać tak że pasuje na górę lub na dół.
https://pronar.pl/produkt/przyczepa-rol ... onar-t655/
Gdy robiłem przyczepę wywrotkę z ramy Multucara zdecydowałem się na dolny zaczep. Zrobiłem tak żeby za pomocą belki i łańcucha (zamocowany na stałe do przyczepy tak że jak podnoszę to ustawia się idealnie nad zaczepem, wówczas wystarczy opuścić) łatwo zapiąć i odpiąć przyczepę (pustą czy załadowaną).
Przyczepa na dolny zaczep odczepiona i spoczywająca tymże na ziemi jest bezpieczniejsza dla postronnych.
Inną przyczepę którą używam robiłem dawno temu i jest na górny zaczep. Ponieważ używam jej obecnie tylko do lasu zapinam na dolny bo mi się nie chce wpinać górnego haka.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Bolszewik w T25 masz dolny zaczep oryginalny, taki hak z zapadką?

Ciekawy sposób zaczepiania przyczepy jednoosiowej na górny zaczep przedstawiony jest na Youtube w filmie pt. "Hanomag R12 Werbe film" , od 4 minuty.

Najwygodniejszym zaczepem dolnym do przyczep jednoosiowych jest automatyczny typu hitch. Taki zaczep był dostępny do Ursusa C330.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

bergman31 pisze: 21 lut 2022, 20:06

Ciekawy sposób zaczepiania przyczepy jednoosiowej na górny zaczep przedstawiony jest na Youtube w filmie pt. "Hanomag R12 Werbe film" , od 4 minuty.
W ten sam sposób podpinam beczkowóz to ciągnika, ponieważ zawsze jak odstawie pełny wody to jego stopy podporowe zawsze coś wtopi w grunt i najwygodniej wtedy przy podpięciu lekko podnieść na belce a że dyszel z rury grubościennej to fajnie ślizga po belce.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: Bolszewik »

Ja mam hak "szczękowy" od Uaza, zarówno górny jak i dolny.

https://allegro.pl/oferta/nowy-hak-obro ... 1052278691

U mnie górny się obraca, natomiast dolny pewnie kiedyś mógł się obracać ale od przynajmniej 28 lat tego nie robi.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Szczękowy czyli typowy dla ciężarówek wojskowych.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

Wracając do mojego rozrzutnika, dane z dowodu:
D.1 Agromet
D.3 RT-1/3.5

Rodzaj pojazdu: przyczepa ciezarowo-rolnicza

Dopuszczalna ładowność: 3500kg

Największy dop. Nacisk osi: 44,00kN

F.1 ---
F.2 4896 kg
F.3 ---
G. 1396kg
J. ---
K. ---
L. 1
Reszta w dół wykreskowane.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

Twój rozrzutnik jest zarejestrowany jako zwykła przyczepa rolnicza.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

bergman31 pisze: 21 lut 2022, 21:12 Twój rozrzutnik jest zarejestrowany jako zwykła przyczepa rolnicza.
Widocznie tak producent wpisał w świadectwie homologacji bo podejrzewam że takowe było wydane skoro był zarejestrowany od razu po zakupie.
Znajomy też posiada zarejestrowany rozrzutnik tyle że dwu osiowy Czarna Bialostocka. Jest jego pierwszym wlacicielem, też w zestawie posiadał oryginalnie tylna burte i od początku był zarejestrowany.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: bergman31 »

W moich okolicach nikt nie ma zarejestrowanego rozrzutnika, nawet nowego.

Z tego co wyczytałem w Internecie, to świadectwa homologacji na rozrzutniki obornika wystawiane są w Polsce od paru lat.
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Przyczepka jednoosiowa na dolny czy górny zaczep?

Post autor: zdziaszek »

bergman31 pisze: 21 lut 2022, 22:03 W moich okolicach nikt nie ma zarejestrowanego rozrzutnika, nawet nowego.

Z tego co wyczytałem w Internecie, to świadectwa homologacji na rozrzutniki obornika wystawiane są w Polsce od paru lat.
Niestety nie jestem w stanie stwierdzić jakie miał dokumenty ten rozrzutnik jak był rejestrowany bo posiadam go dopiero od 2 lat a przede mną właściciel odkupił go roczny wraz z ciągnikiem i już wtedy był zarejestrowany.
ODPOWIEDZ