Strona 1 z 1

Czym malować?

: 09 maja 2022, 17:01
autor: Alchemik
Wydawało mi się, że jest taki temat, ale wyszukiwarka nie znalazła.
Chodzi o malowanie blacharki ciągnika (c360).
Jakich materiałów i technologii użyć, aby w normalnie użytkowanym ciągniku, łącznie z rozsiewaniem nawozów sztucznych, naturalnych, czy oprysków, zabezpieczyć elementy przed korozją na możliwie długi czas.

Żeby temat był bardziej przydatny, to może z podziałem na ochronę tanią/podstawowa i wersję drogą/porządną

Wersje z oddawaniem elementu do cynkowania, chyba sobie darujemy.....
Co stosować na elementy po wstawieniu reperaturki, czy elementach po usunięciu rdzy.
Jakiś podkład reaktywny? Coś będącego namiastką ocynku? Później jakiś podkład epoxydowy? Na niego akrylowy i dopiero ewentualnie szpachle?

Pozbywać się starej powłoki lakierniczej w 100%, czy tylko tylko w newralgicznych punktach, a resztę przykryć podkładem po przeszlifowaniu?

Krawędzie np. od profili w których idą przewody w tylnych błotnikach zabezpieczyć jakaś masą ( elastyczna/pędzel/natrysk?)
Kiedyś gdzieś polecano do wewnętrznej, niewidocznej strony np. wnętrze błotników, farbę chloro-kałczukową ze względu na odporność na odpryski - to dobra/zła opcja?

Re: Czym malować?

: 09 maja 2022, 20:53
autor: bergman31
Na Youtube, na kanale RETROTRAKTOR jest film o lakierach i malowaniu.

Ja malowałem blacharkę w C-325. Kolejność czynności:
- zeszlifowanie starych powłok malarskich (było z 8 warst) do metalu,
- odpylanie i odtłuszczanie,
- podkład epoksydowy,
- szpachlowanie
- podkład akrylowy,
- lakier poliuretanowy.

Re: Czym malować?

: 10 maja 2022, 8:18
autor: Ursus
Generalnie tutaj zerknij co nieco opowiedziałem ze swojego doświadczenia - warto też poczytać komentarze, bo ja nie jestem lakiernikiem, a tylko samoukiem ;)

https://www.youtube.com/results?search_ ... trotraktor

Re: Czym malować?

: 12 maja 2022, 16:11
autor: Alchemik
Miałem nadzieję, że ktoś eksperymentował i porównywał jakieś produkty w stylu podkładów reaktywnych, może jakiś farb zahaczających o praktykę stoczniową ( wiem że część z nich działa super, ale muszą mieć ciągle obecność dużej wilgotności)
Są też podkłady z dodatkiem sporej ilosci cynku, tyko to dochodzi praktyka z łączeniem z innymi materiałami wykorzystywanymi do lakierowania, a trochę szkoda w ciemno mieszać różne techniki wydać pieniądze i dostać fatalny efekt.

Re: Czym malować?

: 12 maja 2022, 19:22
autor: pop
To jest kwestia jakie ma się podejście do tematu.Swój traktor traktuję jak narzędzie i nie zamierzam płakać ,że gałąź ryskę zrobiła. I o ile ruska atomowa farba przetrwała nieźle 42 lata,to rzemieślnicza"kabina",a bardziej buda wymagała trzech interwencji i po ostatniej z użyciem farby do ogrodzeń metalowych...jest zajefajnie.Żeby pomalować zgodnie ze sztuką, traktor używany przez wiele lat,trzeba włożyć masę pracy w przygotowanie,dlatego wolę coś mniej na pokaz ,ale praktycznego w użyciu.