Książka niemiecka

Wszystko co dotyczy książek o tematyce rolniczej.
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

Książka niemiecka

Post autor: maciej sacha »

Kilka dni temu dostałem książkę w języku niemieckim znajdującą się za czasów okupacji niemieckiej w bibliotece mojej szkoły (LO w Wąbrzeźnie rocznik bodajże 1906). Książka ta nie posiada już okładki i kilku pierwszych stron, więc nie była możliwa jej natychmiastowa identyfikacja. Również treść nic mi nie mówi- znajdują się tam maszyny rolnicze, rośliny, ale również anatomia człowieka. Książka jest bogato ilustrowana, poniżej zamieszczam kilka jej fotografii o tematyce rolniczej. Proszę o identyfikację książki i maszyn na zdjęciach. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Książka niemiecka

Post autor: Ursus »

Ogromnie ciekawa książka, aczkolwiek nie potrafię Ci pomóc. Nie posiadam w swoich zbiorach żadnych książek tak wiekowych.

Zwróćcie uwagę - mnie zawsze to fascynuje - jak wspaniale jest ona wydana. Biorąc pod uwagę jej wiek, to nasze publikacje z lat 70-80 nie można porównać jakością wydania do tej książki. Mam instrukcję obsługi z lat 20 do ciągnika Fordson w języku polskim, wydaną na bardzo dobrej jakości kredowanym papierze, z wyraźnymi fotografiami itd - ale tylko dlatego, że była wydana w Danii :)

Natomiast np. instrukcja do C-308 z 59 roku jest tak wydana, że mimo, że mam egzemplarz w niemal idealnym stanie to schematy niektóre nie są w ogóle czytelne, bo ktoś je wydrukował na jakimś niepotrzebnym tle...



Sądząc po opisanych maszynach rok wydania to zapewne najdalej przełom lat 20/30.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: Książka niemiecka

Post autor: maciej sacha »

Dzięki bardzo za informacje. Jakby ktoś coś jeszcze wiedział to będę ogromnie wdzięczny :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Książka niemiecka

Post autor: Ursus »

Pisząc "najdalej" miałem na myśli, że ta książka nie może być starsza niż przełom lat 20/30. Bo może wcześniejsza moja wypowiedź nie była zbyt jasna.

Jakbym miał strzelać - to celowałbym w lata 1935-40
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Książka niemiecka

Post autor: vauxhall »

[center][/center]Tez sklanialbym sie w kierunku lat 30-40, sugerowac moznaby sie poziomem technologicznym utrwalonych prac gospodarskich na fotografiach
w tej ksiazce, typowym dla tych lat .Widac pracujacy ciagnik Lanz model 15-30, ktory powstal na poczatku lat trzydziestych.Dla kontrastu pokazany jest cesarz Fryderyk, ktory patrzy na trud ludzi kopiacych ziemniaki, byc moze ta reprodukcja obrazu zasugerowala ten 1906 rok wydania ksiazki.Musze sprawdzic czy nie mam czasem tej pozycji.
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: Książka niemiecka

Post autor: maciej sacha »

Dzięki za informacje. 1906 to jest rok budowy szkoły a książka na pewno jest młodsza- myślałem o początku lat 40-tych.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Książka niemiecka

Post autor: Roman1313 »

Przeglądnij dokładne kartki czy w miejscu łączenia kartek nie ma nadruku z tytułem drobnym drukiem. Taki nadruk powinien występować co jakiś czas w książce.
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: Książka niemiecka

Post autor: maciej sacha »

Niestety nic takiego nie znalazłem
TouristDob
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2019, 20:21
Lokalizacja: Cambodia
Kontakt:

Książka niemiecka

Post autor: TouristDob »

Dziękuję bardzo.
O Twoich videoartach, pamiętam nawet kilka filmików miałem już przyjemność obejrzeć, ale chciałbym trochę przyswoić wiedzy teoretycznej z tekstu, żeby wkroczyć do świata Twojego Vloga, czasem uśmiechając się do siebie :"Czytałem o tym ;"

Chętnie zapoznam się z Manualami, które mi podałeś.

Lubię mieć jakiś zapas wiedzy, chociażby podstawowej ;
Skoro mówisz, że książka niepotrzebna, to będę szukał tutoriali w sieci, żeby złapać podstawy podstaw..

Dzięki.
ODPOWIEDZ