Przyczepy ogólnie ....

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
Kombajnista
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:36

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: Kombajnista »

Mam takie pytanie, czy przyczepy AUTOSAN D47 były exportowane do jakiś krajów, czy tylko i wyłącznie trafiały one na polski rynek?
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: kumarzysta »

Ktoś coś słyszał o przyczepie psc5t? 5 tonowa, podwójne resory, koła chyba powinny być bliźniaki choć nie wiem.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: bergman31 »

kumarzysta wiem tylko o przyczepie PS-5 o ładowności 5 ton, dwuosiowa, sztywna, produkowana w Śremie w latach 60tych.
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: maly-agro »

Ojciec miał kiedyś PS 5 na bliźniakach tyle, że burty miała już metalowe. Mam nawet gdzieś zdjęcie
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: kumarzysta »

O to to. Właśnie, ma ktoś fotkę jak to wygląda prawidłowo, bo pożyczyłem i tak z ciekawości chciałem zobaczyć jak powinno być. Tak tak, chodzi o ps5
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: maly-agro »

PS 5t tylko bliźniaki ma zdjęte.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12216
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: Ursus »

A ktoś z Was ma więcej info o takiej przyczepie?
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: kumarzysta »

Była chyba w katalogu agromy, muszę poszukać
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: bergman31 »

Ursus ta z Twojego zdjęcia, to PW-4 produkowana przez POM Złocieniec, POM Mirosławiec i chyba w Sanoku. Ładowność 4t. Przeważnie występowały z nadstawkami do materiałów objętościowych.
Była też PW-5 z bliźniaczymi kołami na tylnej osi produkcji POM Złocieniec. Ładowność 5t.
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: maly-agro »

Wie ktoś jak nazywały się przyczepy do kostek polskiej produkcji? Koła 20', była to taka platforma?

A tu kolejna PS 5
https://www.olx.pl/d/oferta/przyczepa-p ... Kn8rn.html
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: bergman31 »

Pierwsze słyszę aby były w Polsce (w PRLu) produkowane przyczepy do kostek. Najczęściej powstawały w pojedynczych egzemplażach w POMach, w innych podobnych zakładach, warsztatach szkolnych lub u rolników.
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: maly-agro »

Kurcze nie mogę znaleźć żadnego zdjęcia wiem że nad przednia osią podłoga była wyżej, za skrętem podłoga była niżej. U mnie w Pomorskim widziałem kilkanaście takich sztuk lata temu, zatem to nie była garażowa robota.
Edit coś znalazłem, dokladnie takie były:
Obrazek

A tutaj też podobna:
https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x ... 181203.jpg
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: bergman31 »

Podobna przyczepa znajduje się w niedaleko mojej wsi.
Taką przyczepę łatwo zbudować w ciągu paru dni, wystarczy mieć przyczepę sztywną dwuosiową.

Z tymi przyczepami do kostek może być tak jak z przyczepkami jednoosiowymi do przewozu świń/bydła. Ktoś zrobił jedną, a potem następni się na niej wzorowali.
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: kumarzysta »

Platformy to wymyśł pgr, każdy potem gdzieś coś zdobył i robił sam na wzór jednej w okolicy ;)

A to ps 5 która aktualnie stacjonuje u mnie
Obrazek
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: maly-agro »

Nasza PS 5 strasznie ciężko szła, C360 to była męka ją ciągać. Raz że miała bliźniaki, a dwa że miała już osie pokrzywione. Koniec końców oprocz burt, kół i zaczepu wszystko inne pojechało do huty.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: SEBRIGHT »

Czas pochwalić się nowym nabytkiem :)
W zeszłym tygodniu przytargałem do domu przyczepę marki Heba z 1976 roku. Kiprowana na 3 strony z kiwajki albo z hydrauliki ciągnika, oś na resorach, hamulec najazdowy, zaczep kulowy. Wysokość burt z nadstawkami 90cm, wymiary skrzyni około 125x240cm, podłoga drewno plus blacha na wierzchu, burty drewniane.. Co ciekawe jest ona zarejestrowana jako przyczepa ciężarowa 1500kg dmc, więc wg papierów można legalnie za samochodem ciągać :D Malowanie chyba jeszcze oryginalne się ostało, przynajmniej dolna część, bo nadstawki w jakimś innym odcieniu. Kilka fotek :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ogólnie przyczepa jest do Hondy trochę za duża, do ciągnika trochę za mała, więc myślę że będzie w sam raz :mrgreen:
Wrażenia z holowania jej za samochodem po przejechaniu 60km - dość dobrze się prowadzi, za wyjątkiem nierówności i zakrętów - ze względu na bardzo mały rozstaw kół i straszliwie twarde resory jest bardzo niestabilna na zakrętach. Raz już mi się zrobiło ciepło jak w lusterku na zakręcie o dość podłej nawierzchni zobaczyłem jedno koło 10cm nad ziemią :roll:
Ogólnie jak na nią patrzę to wygląda na typową przyczepę do komunalki, tylko skąd u licha 'ciężarowa' w papierach... - chociaż to akurat dla mnie lepiej bo mogę w razie potrzeby na legalu przeciągać ją samochodem pomiędzy miejscówkami
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: Bolszewik »

Bardzo fajna maszynka ....

Jak by było więcej takich to chętnie bym też kupił ....

Diagnosta zniesie jajko jak pojedziesz z tym na przegląd.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: bergman31 »

SEBRIGHT przyczepy inne niż lekkie przeważnie mają wpisane w Dowodzie Rejestracyjnym: Przyczepa Ciężarowa.

Producent tej przyczepy nadal istnieje i produkuje przyczepy do komunalki.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: Bolszewik »

A ja dziś walczyłem z lasem:

Obrazek

Przyczepa ze zdjęcia będzie wymagać wkrótce renowacji. Drewniana podłoga i belki poprzeczne są już w bardzo złym stanie. Kilka desek wymieniłem inne wygnite załatałem od wierzchu arkuszami starej blachy.

Nie mam jeszcze do końca pomysłu co z nią zrobić ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12216
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy ogólnie ....

Post autor: Ursus »

Trochę taka cudaczna ta przyczepka, inaczej sobie ją wyobrażałem jako jednoosiowa wywrotka ;) Chociaż wspominałeś, że jest dość mała - to jednak sądziłem, że będzie to coś pokroju D17 :D A tu całkiem zgrabne cudo. Nawet nie wyglądałoby tak dziwnie za osobówką, gdyby nie nadstawki.
Przy kiprowaniu na bok jakiejś mokrej ziemi to obawiam się, że mogłaby fiknąć :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ