,,kiper'' do przyczepki

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kombi »

ew. poszukaj podwozia [moze w okolicy znajdziesz ] od MULTICARA i msz problem rozwiązany tylko dorbiasz uchwyt i resztę kombinujesz
[jest to tez jakaś opcja po sprawdzeniu kosztów innego ustrojstwa i kombinowania jak to zrobić ]
kwinto
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:25

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kwinto »

a ma ktoś z was taka przyczepkę? chętnie podglądną bym fotki z mocowania siłownika itp.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: Wicher »

Kwinto, najpierw pomyśl o ramie i skrzyni, bo zdecydowanie lepiej dopasować siłownik i kołyskę do ramy niż ramę do siłownika i kołyski :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
kwinto
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:25

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kwinto »

właśnie o to mi chodzi, o jakiś podgląd tej kołyski i siłownika, żebym mniej więcej wiedział jak to ma wyglądać.
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: oman7 »

Na tej aukcji dobrze widać jak wygląda kołyska i siłownik do przyczepy D47.
http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 50160.html
A tutaj jest nawet rysunek techniczny.
http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 03631.html
kwinto
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:25

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kwinto »

Już zaczynam rozumieć o co w tym chodzi*annoy* Czyli siłownik z ,,kołyską'' mocuje się do podwozia tak , żeby się ,,gibał"?? a jak się mocuje tłok siłownika do ramy? na sztywno jakoś czy inaczej?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: marek »

Na końcu tłoczyska widać kulę i ona jest zamocowana do ramy w specjalnym kulistym gnieździe.Żeby nie wypadała zabezpieczona jest kołnierzem przykręconym do gniazda.Kołnierz wygląda jak dwa półksiężyce.Na zdjęciu siłownika u góry jest to wersja inna.Widoczny tam kwadrat z wycięciem.Nie widzę tam gniazda.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: baro »

kwinto
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:25

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kwinto »

uff, wielkie dzięki, wreszcie wszystko zrozumiałem o co chodzi. interesuje mnie jeszcze jedna rzecz: a mianowicie czy siłownik musi być taki oryginalny do przyczepy? Bo szczerze to myślałem , ze takie siłowniki są troszkę tańsze.
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: RobFra »

Wystarczy siłownik jednostopniowy wysuwany 1 element, jednostronnego działania. Tylko jeden przewód zasilający do podnoszenia. Opadnie pod własnym ciężarem.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: Wicher »

Tylko przy zastosowaniu krótkiego siłownika na 1 sekcji opadającego pod własnym ciężarem jest problem ze zmieszczeniem go pod ramą i musi "leżeć" a to sprawia problemy. Mam przyczepę na dwóch jednostopniowych, fabryczną i te siłowniki leżą, co może doprowadzić do połamania skrzyni bo najpierw pchają w kierunku wywrotu a później w kierunku podnoszenia. Na Allegro widziałem nawet przyczepę w ten sposób złamaną. No i na jednostopniowym dość trudno otrzymać wywrot na 3 strony
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: RobFra »

Fakt - pomyślałem tylko o sile, a nie o użytkowaniu*no*
kwinto
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:25

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: kwinto »

Będę robił wywrót tylko na tył. a takie coś by się nadawało bo mam coś podobnego na stanie. http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 01783.html albo jak bym kupił takie coś http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 61105.html
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: Wicher »

To dwustronnego działania, niby się nada, ale to niestety jeden segment i będzie leżał...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: oman7 »

Zaproponował bym ci takie rozwiązanie jeżeli chcesz zrobić siłownik "leżąc".
Zawias nie zamyka się do końca a więc siłownikowi jest łatwej dźwignąć pakę do góry i rozkład sił jest inny na skrzynie i ramę.Tym bardziej że masz siłownik dwustronnego działania
Zobacz sobie prezentację KIPER .
http://chomikuj.pl/tmrozik01
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: darius »

kwinto napisał/a:
Będę robił wywrót tylko na tył. a takie coś by się nadawało bo mam coś podobnego na stanie. http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 01783.html albo jak bym kupił takie coś http://allegro.pl/silownik-hydrauliczny ... 61105.html
Moim zdaniem za słabe,szukaj z grubszym tłoczyskiem.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: marek »

Moim zdaniem do podnoszenia kipra musi być użyty tylko siłownik teleskopowy.Chodzi tu nie tylko o wysokość podnoszenia ale o zmienną powierzchnie czynną (aktualnie podnoszącą się) tłoczyska.Załóżmy że tłoczysko ma trzy segmenty 15 10 i 5 cm średnicy.Wiadomo że przy kiprze leżącym na ramie potrzebna jest największa siła żeby go podnieść.Im wyżej potrzebna jest mniejsza siła bo zmienia się kąt ,oraz towar częściowo spada więc jest coraz lżej.Gdy podnosimy z ramy wysuwa się pierwszy segment ,siłownik ma 15 cm średnicy czynnej więc siła jest największa żeby unieść.Gdy pierwszy segment dojdzie do końca a kąt jest większy i siła potrzebna do unosu mniejsza- wysuwa się drugi segment,który ze względu na mniejszą średnicę więc mniejszą siłę unosu, nie dał by rady dźwignąć kipra z ramy .Potem ostatni segment się wysuwa gdy duża część towaru spadła i kąt jest jeszcze większy.Więc teleskop to nie tylko zmienna długość ale i siła udźwigu.Gdyby nie to,to siłownik na całej swojej długości musiał by mieć grubość taką jaka jest mu potrzebna do dźwignięcia kipra z ramy, a jak widać jest to zbędne ,gdyż im wyżej tym może być cieńszy.Musiał by mieć długość np. 1 m (przy grubości 15 cm) by odpowiednio wysoko podnieść.Więc tylko teleskop.Zwróć również uwagę że poszczególny segment musi się wysuwać w odpowiednim kącie uniesienia kipra,więc zamocowanie siłownika względem długości też nie może być przypadkowe.Jeżeli będziesz kiprował też na boki to siłownik musi być po środku.Jeżeli tylko do tyłu to im bliżej przodu tym siła potrzebna do podnoszenia mniejsza siłownik może być cieńszy ale za to wysokość niższa,chyba że siłownik ma więcej segmentów.Tak jest w wywrotkach tzw łódkach gdzie trzeba podnieść chyba 20t więc siłownik pod ramą nie dał by rady..
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: konrad43 »

Na tych siłownikach to nie masz nawet co próbować, jeśli nie teleskopowy to musi być to naprawdę porządny siłownik, leży gdzieś u mnie siłownik od łap białoruśki, ale on ma średnice ze 150mm, wysuwa się chyba 40 cm. Dlatego jeżeli już to jakiś mocny siłownik.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: Wicher »

Zdecydowanie popieram Marka, w mojej przyczepie tylnozsypowej fabrycznej są dwa na jeden segment ale nie zdają wcale egzaminu, podejrzewam że zamontowane tam były tylko w wyniku braków na rynku (rok produkcji 1986) Zamienię je na jeden na teleskopie, warto zainwestować w taki niż później spawać ramę.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: ,,kiper'' do przyczepki

Post autor: oman7 »

Popieram Marka w 100%.Kwinto wydaj 600 zł i masz problem z głowy.
Siłownik który pokazałeś na tej aukcji nadaję się do dźwigania "pierza".
Za siłownik który byłby wystarczający aby dał sobie radę ze zawiasem też będzie zbliżona jak przy siłowniku teleskopowym.Przemyśl to.
ODPOWIEDZ