Felga

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 273
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

Felga

Post autor: URSUS c 328 »

Od czego są te felgi w wozie?
Obrazek
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Felga

Post autor: drandrzej »

jeśli uda się zrobic zdjęcia od srodka - będzie lepiej , bo nie wiem czy nie są załozone odwrotnie , zobacz z której strony jest pierścień mocujacy dentkę , zbadaj czy sa nitowane czy spawane

słabo widzę

jeśli masz możliwość - pomierz odległość wypukłość-rant


choć możliwe że sa to samoróbki - w latach powojennych ludzie sami robili felgi - kupowałem kiedyś części do C45 na kaszubach od dziadka , który z bratem zrobił sam prasę do felg - z elementów ursusa C45 , prasa jeszcze jest , żal mu na złom oddać z sentymentu
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Felga

Post autor: klusek-rolnik »

Te felgi to raczej samoróbki. Wiele wozów u mnie w okolicy ma takie właśnie koła. Nawet mój wujek ma podobne lub nawet identyczne felgi które były wykonane przez jakiegoś kowala.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Felga

Post autor: kombi »

jak mnie wzrok nie myli to podobne felgi miał chyba robur [ten cały blaszany] miałem tkiego ale z paki po obcięciu blach zrobiłem przyczepę jednosiową
na bank ROBUROWSKIE felgi
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Felga

Post autor: Ursus »

To nie są felgi od Robura na 100%
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Felga

Post autor: chrapek3011 »

Pewnie,że nie od Robura.Różne wozy,różnych producentów miały różne felgi.A były i 15,16,18 i 20".Te jakoś na samoróby mi nie wyglądają...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Felga

Post autor: papiszon »

To są prawie na pewno kowalskie felgi. Takie felgi były robione przez kawali w wiejskich kuźniach. Jeszcze w latach 80-tych był w mojej okolicy kowal, który specjalizował się w produkcji różnego rodzju felg pierścieniowych. Standardowo produkował je do wozów konnych (15, 16 cali), ale na zamówienie mógł zrobić inne wymiary. W tym wozie ze zdjęcia, piasty nie są osadzone na łożyskach kulkowych tylko na panewkach tzw. bukszach. To były panewki albo dreniane albo żeliwne.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Felga

Post autor: chrapek3011 »

Prawie robi wielką różnicę...zgodzę się z Tobą też Papiszon,że mogły być robione przez kowala,ale....mam takiego starego znajomego,który ma wóz konny wyprodukowany przez pewien POM i na nim również są takie felgi,a zaręczam,że to oryginał i w POMie kowale ich nie tłukli....A że na buksach tu się też zgodzę...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Felga

Post autor: papiszon »

Nie twierdzę, że wszystkie konne wozy miały koła (felgi) robione przez kowali. Były nawet takie z fiatowskimi (125p- 13" ). W serialu "Zmiennicy" było nawet o tym. I to nie żart z tym kupowaniem całych wozów, aby zdobyć opony do fiata.
A ten gość, o którym pisałem, też miał maszyny profesjonalne i jego wyroby nie różniły się znacznie od "oryginałów". Włściwie też były swego rodzaju oryginałami.:p
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Felga

Post autor: klusek-rolnik »

Otóż felgi w wozie mojego wujka wyglądają tak jak na zdjęciu poniżej. wóz jako taki robiony przez miejscowego kowala jakieś 30-40 lat temu. Koła najprawdopodobniej sprowadzał od kogoś innego lub robił je sam. Są to koła 16'
Obrazek
ODPOWIEDZ