Platforma do ciąnika

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
Awatar użytkownika
Grzegorz02
Posty: 211
Rejestracja: 01 maja 2012, 12:31

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Grzegorz02 »

Na fotkach przedstawiony jest pierwszy etap remontu.Czyli wzmocnienie konstrukcji,nowe deski na podłoge oraz zastosowanie zabezpieczenia antykorozyjnego na konstrukcje.Kolejne etapy wkrótce.Przepraszam za jakość fotek bo na dniu nie miałem kiedy je zrobić.Pozdrawiam Grzegorz.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Ursus »

Jacek ze Skansena napisał/a:
Też coś podobnego zwiozłem i remontuje. Ma być do przewożenia dzieciaków i na wypady jakby nie było czym.
Wklejam zdjęcia nadesłane przez Jacka

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Grzegorz02
Posty: 211
Rejestracja: 01 maja 2012, 12:31

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Grzegorz02 »

Kolejny remont się szykuje.Ja nie długo zdam kolejne relacje.W sobote prześle fotki prawie ukonczonej platformy.
Powodzenia w remoncje!



Platforma prawie skończona zostało pomalować felgi.Fotki wysyłam do admin.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Ursus »

Wrzucam nadesłane fotki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Bolszewik »

Będę zrzędził jak zwykle ....

1. Czy nie lepiej było zrobić dyszel w kształcie litery >> A << byłby na pewno mocniejszy.

2. Do podestu z przodu dorób obramowanie, tak z 10 cm. Będziesz miał gdzie położyć jakieś drobne narzędzia np. siekierę, linki haki itp. Możesz nawet zrobić od góry klapę.

3. Do świateł dorób jakieś osłony bo łatwo można je uszkodzić.

4. Widzę że założyłeś hamulec, czy nie lepiej było wajchę przenieść na podest z przodu - byłby łatwiej dostępny.

5. Nie widać zabezpieczenia na śrubie obrotnicy.

6. Mocowanie przewodów na gwoździe .... Najlepiej kup sobie pasek aluminiowej blachy i zrób uchwyty. Te kupne plastikowe są do kitu więc ich nie polecam. W hurtowniach elektrycznych można kupić pasek aluminiowej blachy grubości 1mm i szerokości 10 mm długi na 10 m. Kosztuje to niecałe 20 zł.

A tak na poważnie to fajnie wyszło. Sprytna przyczepka, możliwość schowania zaczepu pod przyczepę to mistrzostwo świata. Gdybym robił coś takiego to na pewno zmałpuje ten pomysł

*tup*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: papiszon »

Widać, że przyłożyłeś się do tej pracy, ale mam dwie uwagi. Na zdjeciach dokładnie nie widać, ale wydaje mi się, że obie osie są na sztywno połączone z ramą. Podczas przejeżdżania po większych nierównościach (rów, miedza) rama będzie poddawana skręcaniu/zwichrowaniu i po iluś tam takich skrętach, po prostu zacznie coś pękać. Jedna z osi (min.) powinna być wachliwa lub resorowana.
Druga rada. Wzmocnij sobie górną krawędź burt jakąś listwą/ kantówka. Będą przez to sztywniejsze i nie powypaczają się pod naciskiem ładunku. Ja mam podobną, lecz robioną od podstaw. Wymiary to 3.20x1.60 m, wysokość burt 35 cm. Bez zakładek, zapełniona na full, to 18-20 q zborza. Z zakladkami 24-25 q. Przednia oś resorowana, skręt na rolkach. Zrobię fotki to wrzucę, chociaż w tej chwili nie jest fotogeniczna (kwalifikuje się do remontu).*yes*
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Bolszewik »

Myślę że jak ta "obrotnica" będzie miała odpowiedni luz to wytrzyma. Oczywiście trzeba uważać i nie ładować zbyt dużo jak jeździ się po wertepach.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Jacek ze Skansena »

Mi się podoba. Ona chyba nie jest za duża co? Jednak pakowna. Mam pytanko czy koła są na łożyskach czy na buksach tak z ciekawości. Dyszel faktycznie delikatny ale jeśli to nie jest duże i będziesz uważać to powinno dać rady. Fajna. Ja moją na razie w trakcie. Z braku funduszy nie skończona w tym roku ale jest już w trakcie. Niebawem podeślę kilka fotek z tego co jest.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: marek »

Niedawno ciąłem sąsiadowi na złom trochę większą platformę której rama popękała tuż za mocowaniem resorów ,pomimo że obie osie były resorowane.Po prostu ramy w tych platformach są za delikatne.Tamta była z ceownika hutniczego 8x4 cm. Pękła przy przednim i tylnym resorze ,po przekątnej jak byś uciął palnikiem.Moim zdaniem dzieje się tak bo osie są za daleko rozstawione.Co do Twojej platformy to odnowiłeś fajnie i na pewno jakiś czas Ci posłuży.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Wicher »

Tak to jest z tymi platformami... Ja mam jedną (jedyna przyczepa w gospodarstwie) i rama jest już wygięta, bo trzeba było wózek do przewożenia ciężkich podzespołów przedłużyć ;) ;)
Jak uporam się z ciągnikiem to ją wzmocnię, bo aż burty potrafią pękać od jej wiotkości.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: marek »

Moim zdaniem problemu wykrzywiania czy pękania ramy nie rozwiązuje resorowanie tylko trzeba by wykonać oś wahliwą tak jak w ciągniku.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Wicher »

W przyczepie sztywnej-tak.
Na tereny równinne niby nie trzeba robić zawieszenia, ale jak ja woziłem karpinę i jadąc po miedzy słyszałem jak rama skrzypi to rzecz jest jednak wszędzie istotna. przy remoncie coś się obmyśli, nawet jakieś elementy gumowe pomiędzy osią a ramą nieco poprawią sprawę.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: papiszon »

@marku, resorowanie, nawet jednej osi wyeliminuje zwichrowania. Moja wcześniej przód miała sztywny, a tył wachliwy (belka przednia z zetorka 25). Po przeróbce, przód resorowany. Tył został tak, jak był, ale usztywniam go klinami, bo za mocno kolibie, jak to mówią.*annoy*
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: lonus »

marek napisał/a:
Moim zdaniem problemu wykrzywiania czy pękania ramy nie rozwiązuje resorowanie tylko trzeba by wykonać oś wahliwą tak jak w ciągniku.
A najlepiej dwie osie wahliwe -będzie miał samowywrotkę*sarcasm*. Chyba widać różnicę między ciągnikiem a przyczepą,jedynie resorowanie czy to resorem ,amortyzacją powietrzną -poduszki powietrzne ,czy choćby tzw.odbojniki gumowe -przy małych obciążeniach. Przy takiej sztywnej platformie jedynie nie przeciążać i ograniczyć prędkość .Z przyczep 2-osiowych bez resorowania jedynie drewniany wóz drabiniasty bo tam pracuje cała rama i układ typu tandem.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: marek »

Jeżeli resory to musiały by być miękkie podparte odbojnikami gumowymi.To tak.Wg. mnie ta platforma którą pociąłem miała za sztywne resory i dlatego rama popękała pomimo resorowania.Ramy w przyczepach nie pękają bo usztywniają je burty i rama jest o wiele solidniejsza.Mają też kilka poprzeczek.Zastanawiam się czy platforma nie była by sztywniejsza gdyby, po odpowiednim przerobieniu ramy dać deski wzdłuż ,a nie w poprzek.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: lonus »

Tak to czasem bywa z samoróbkami i nieudanymi przeróbkami no pamiętajmy że i "żelastwo" nie jest wieczne.
Awatar użytkownika
Grzegorz02
Posty: 211
Rejestracja: 01 maja 2012, 12:31

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Grzegorz02 »

Kolejne relacje z remontu.Fotki wysyłam do admin.Pozdrawiam Grzegorz.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Grzegorz02
Posty: 211
Rejestracja: 01 maja 2012, 12:31

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Grzegorz02 »

Ciapek jest z roku 1966.Po generalny remoncje.Platforma został troche udoskonalona.



Wysłałem fotki ręcznego hamulca.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Platforma do ciąnika

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ