przyczepa D-3 z torunia?

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

przyczepa D-3 z torunia?

Post autor: ar2di2speed »

witam,znalazłem przyczepę najazdówkę z 1958 roku i przymierzam się do jej zakupu.Na tabliczce znamionowej stoi że to produkt Toruńskiej spółdzielni "transportowiec" toruń Bażyńskich 2/10 typ D-3 no i dalej już normalnie masy i numer.Otóż o ile dobrze pamiętam to D-3 były z sanoka? tabliczka wygląda na oryginał(na pewno nie współczesny wyrób ) zresztą właścicielka raczej niezdolna do oszustwa,przyczepa u nich od nowości jeżdziła za C-45,pani jednak nie pamięta gdzie mąż ją kupił ( w jakimś GS-sie i tyle). Rozstaw szpilek kół też inny,bardzo mały i system hamulca inny niż przy wszystkich znanych mi przyczepach,nie rożdziela się na koła na zaczepie tylko jednym drągiem przekazywany do osi a tam wałki rozpieraka podobne do hamulców pneumatycznych.Jednym słowem "zagwozdka".Może ktoś więcej wie coś na temat przyczep z torunia
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: przyczepa D-3 z torunia?

Post autor: SEBRIGHT »

Dodaj proszę jakieś zdjęcia jak masz :)

Układ hamulcowy rzeczywiście ciekawie ma rozwiązany :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: przyczepa D-3 z torunia?

Post autor: Ursus c-325 »

Być może produkowane były jakiś czas równolegle w dwóch miejscach. W PRL było to pospolite, dotyczyło konnych maszyn np. grabi czy przetrząsaczy widłowych, a także ciągnikowych np. przetrząsaczo-zgrabiarki.
Albo po zakończeniu produkcji w Sanoku produkcję przeniesiono do Torunia.
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: przyczepa D-3 z torunia?

Post autor: ar2di2speed »

zdjęcia to niestety za jakiś czas.szukałem trochę w historii sanoka i podobno pierwsze przyczepy były skopiowane z jakichś powojennych niemieckich przyczep o oznaczeniu P-3. Kolega mój wysnuł teorię że ze względu iż spółdzielnia transportowiec zajmowała się naprawami pojazdów to może być taka P-3 po ich naprawie lub nawet jakaś niemka z powojennej zawieruchy? jak pojadę następnym razem to zrobię kilka fotek i postaram się dodać do wglądu.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: przyczepa D-3 z torunia?

Post autor: chrapek3011 »

Ursus c-325 napisał/a:
Być może produkowane były jakiś czas równolegle w dwóch miejscach. W PRL było to pospolite, dotyczyło konnych maszyn np. grabi czy przetrząsaczy widłowych, a także ciągnikowych np. przetrząsaczo-zgrabiarki.
Albo po zakończeniu produkcji w Sanoku produkcję przeniesiono do Torunia.

U naszego forumowego kolegi w Barwicach,niedaleko Szczecinka,dokładnie za płotem gospodarstwa jego rodziców też do dnia dzisiejszego jest filia czy też oddział sanockiego producenta przyczep...czy dziś produkują tego nie wiem.
ODPOWIEDZ