Olej napędowy B0 do ursusów

Wszystko co związane z motoryzacją
Franq87
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2022, 12:01

Olej napędowy B0 do ursusów

Post autor: Franq87 »

Mam możliwość tankowania paliwa bez bio dodatków B0, i jestem ciekaw czy ktoś używa takiego paliwa w ciągnikach, czy jest jakaś różnica w pracy silnika, spalaniu ,mocy, filtrach itp.
Będę wdzięczny za spostrzeżenia.
Alchemik
Posty: 326
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Olej napędowy B0 do ursusów

Post autor: Alchemik »

Trochę zdrowszy dla uszczelnień w układzie paliwowym i można go dłużej przechowywać.
Moc itp chyba nie ma sensu porównywać, bo są kilku procentowe różnice między B0, a czystym bioestrem B100, to przy dodatku 7-10% różnice zacierają się prawie całkowicie.
Szym_on
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2023, 17:36

Re: Olej napędowy B0 do ursusów

Post autor: Szym_on »

Tutaj raczej bym się nie zgodził że różnice się zacierają.Wrecz przeciwnie 7%to ogromna różnica.Temat przerabiałem w osobówce gdzie po ropę B0 jeździłem specjalnie z rudy śląskiej aż do Kędzierzyna-Koźla. Spalanie, moc,a przede wszystkim wypalanie DPF praktycznie nie odbywało się na ropie bez biokomponentów....
Prosty przykład jak wygląda spód patelni na której smażymy....czarny zwęglony nie do umycia.Tak właśnie wyglądają wtryskiwacze w maszynach oraz naszych samochodach po bio dodatkach które ulegają zwęgleniu w tak wysokich temperaturach.Ale to tylko moje zdanie ;) Osobiście że względu że taki Olej Napędowy jest praktycznie nie osiągalny na stacjach zaprzestałem jeździć taki kawał drogi :roll: Pozdrawiam :mrgreen:
A z resztą nawet karty charakterystyki które powinny być nowe do każdej dostawy paliw....jak to się mówi "papier wszystko przyjmie" więc niegdy nie wiemy co do końca tankujemy i w jakich procentach. :mrgreen:
Alchemik
Posty: 326
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Olej napędowy B0 do ursusów

Post autor: Alchemik »

Tak źle, tak niedobrze.
Znowu B0 obecnie przez niską zawartość siarki musi mieć dodawane środki poprawiające smarowanie. Zazwyczaj dodają ich tyle, byle złapać się w dolną granicę normy.
I jak B0 nie niszczy tak uszczelnień, jest lepsze dla DPF, to znowu diesel z biododatkiem lepiej smaruje pompę wtryskową, czy pompę CR ( a te w niektórych modelach lubią opiłkować) w nowych układach, bo dodatek bioestrów bardzo dobrze poprawia smarowanie.
ODPOWIEDZ