Podatek ekologiczny

Wszystko co związane z motoryzacją
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

W mediach pojawiają się ostatnie informacje dotyczące podatku ekologicznego płaconego co roku. Problem z NATURĄ 2000 to przy tym pikuś dla miłośników starej motoryzacji.
Ciekaw jestem czy będziemy płacić za ciągniki rolnicze... Jesli bedzie to uzależnione od pojemności i wieku (takie są plany) to Ursus C-45 z ponad 10 tys. ccm to będzie chyba na szczycie kwotowym tego podatku. Być może i to szczęśliwym trafem ominie pojazdy rolnicze. Ale właściciel kilku zabytkowych samochodów może nie wyrobić (kwoty rocznie płacone za najstarsze pojazdy wg projektów mogą sięgać nawet 3 tys zł rocznie!!) z opłatami, a o powiększaniu kolekcji może nie być nawet mowy.
Pozdrawiam wszystkich miłośników motoryzacji - i tej nowszej i starszej.
Nie dajmy się zniechęcić pomysłami naszych polityków!!!!
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: rafal »

Również pomyślałem o tym samym. Generalnie posiadacze zabytkowych pojazdów, obojętnie czy traktorów czy samochodów byli by skazani na ekonomiczne uduszenie. Na szczescie słyszałem , że ten pomysł nie przejdzie bo partia która by głosowała za , strzeliła by sobie samobójczą bramkę.
Podatek już płacimy w paliwie czyli im więcej jeździsz i smordzisz tym więcej płacisz, więc jak mozna drugi raz nakładać characz?
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Pomysł ten pojawił się jako następstwo zniesienia wysokiego podatku akcyzowego na używane starsze samochody sprowadzane do Polski na skutek interwencji Unii Europejskiej. Od kilku lat próbują już podejść do tego podatku, ale jest tak duży negatywny wydźwięk społeczny dla tego pomysłu, że dopiero PO zajęło się na poważnie tym projektem. Szczęście że SLD i PiS przeciw, a PSL wacha się, więc są szanse że nie przejdzie w tym kształcie.
Chociaż słyszałem już i takie głosy "bardzo dobrze! Niech wreszcie te śmierdzące zawalidrogi znikną z naszych dróg". Na szczęście większość mówi: NIE.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: rafal »

Pomijając kwestię naszych zabytków to jest dołożenie biednym za to że są biedni. Bo bogaty i tak zawsze bedzie miał nowe auto. Wcale nie zwiększy to znaczaco sprzedazy nowych aut.
Druga rzecz, która mi się nasuwa na myśl to, że byłby to kolejny knot. Bo nie ma tam mowy o rozgraniczeniu pojazdów zabytkowych, yungtimerów, które są zadbane od codziennych aut.
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz związana z tym podatkiem...
Załóżmy że ktoś ma pojazd 20-letni, przejeżdża nim rocznie 5 tysięcy kilometrów. Płaci 3000 zł podatku, zuzywając dajmy na to 350 l paliwa.
Druga osoba kupuje nowy samochód i przejeździ nim 50 tysięcy km. Podatku zapłaci 100 zł, a paliwa zużyje 3500 litrów...
Jaki to podatek ekologiczny jak ktoś 10 krotnie więcej wykorzystujący zasoby naturalne płaci 30- krotnie mniej....
Kolejna sprawa- czy produkcja nowych aut jest taka ekologiczna??? to raczej eksploatacja zasobów naturalnych. Fabryki potrzebują energii, zanieczyszczają wodę, niewielki udział stanowią surowce wtórne.
Pachnie mi to działaniem lobby producentów samochodów- im więcej sprzedadzą nowych tym więcej zarobią.
Mam propozycję- im starszy samochód i im mniej jeździsz tym mniej płacisz :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: SEBRIGHT »

Opłata powinna być proporcjonalna do wartości samochodu :D - czyba najbardziej by na tym skorzystali właściciele maluchów :P

Mam nadzieję że to nie przejdzie, tak jak Rafał napisał partia która by to wprowadziła będzie miała przeciwko sobie przynajmniej 50% Polaków.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: SEBRIGHT »

autoManiak1 napisał:
wymyśla się characze.
To się nazywa "łatanie dziury budżetowej":upset:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Nie da się wprowadzić wieloaspektowego podatku ekologicznego.... Aby to zrobić musieliby na wydechach zamontować liczniki....
Kiedyś był podatek drogowy płatny corocznie. Dobrym pomysłem było włączenie go w cenę paliwa- dużo jeździsz, dużo płacisz. Podatek dochodowy- więcej zarabiasz- płacisz większy podatek. Podatek od wygranych- więcej wygrywasz- więcej płacisz. Im większy spadek tym większy podatek od niego.
A teraz co- im masz mniej pieniędzy tym więcej płacisz??
Co można sądzić o ludziach którzy rzucają takimi pomysłami?
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: agrotechnik »

Co można sądzić o ludziach którzy rzucają takimi pomysłami?
Nudzi im się, albo kryzys im spowodował za duże straty..
I tak jest dużo podatków, więc po co nowe wymyślają...


A swoją drogą to rzeczywiscie że najbardziej by ucierpieli kolekcjonerzy na tym...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: SEBRIGHT »

Odkopuję....
Wiecie może co z tym podatkiem?? Uchwalili go czy nie????

Ps. oby nie :uhoh:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Do końca roku można spać spokojnie... Potem- nikt nic nie wie.
jmysza
Posty: 7
Rejestracja: 04 kwie 2009, 1:38

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: jmysza »

Wydaje mi się Pank, że przespałeś lekcje z ortografii i nie tylko.Trybunał Konstytucyjny pisze się z dużej litery.Wskaż przepis Konstytucji RP, który projektowana ustawa naruszyłaby i jak wejdzie w życie sam zaskarż do Trybunału, bo jako obywatel masz taką możliwość.To prawa daje Ci również Konstytucja.Można tez zaskarżyć również do Trybunału w Strasburgu.Często spotykam się właśnie z takimi jak Twój pomysłami ludzi, którzy coś tam słyszeli, a nie bardzo rozumieją o co w tym wszystkim chodzi lub też korzystają z pomocy takich jak piszesz cyt. "byle adwokacin", którzy chcąc zarobić na naiwnym jak Ty i całkowicie pozbawionym wiedzy kliencie, wnoszą takie skargi, wiedząc z góry, że niczego nie można wygrać.Jedynie honorarium za prowadzenie sprawy, bo wnieść sprawę, a ją wygrać to już zupełnie inna bajka.
Skoro jednak tak twierdzisz,że będzie możliwość wygrania takiej sprawy, to który przepis lub zasada konstytucyjna zostałaby Twoim zdaniem naruszona ?Równości wobec prawa ? Prawa do nauki lub swobody wyznania ? Podaj konkretny artykuł.Pozdrawiam



Wybitność Panka Wojak polega na tym, że udając erudytę (erudyta - człowiek wykazujący się znajomością tematu.),wykazuje brak szacunku nie tylko dla "pismaka"i "byle adwokaciny", ale przede wszystkim dla czytelników tego forum, ponieważ wprowadza ich w błąd, a zatem jest nierzetelny.Rola tego forum,oprócz możliwości wymiany zdań i doświadczeń dot.zabytkowych maszyn rolniczych, ich konserwacji, naprawy, imprez itp, polegać ma również na rzetelnym informowaniu.Temat tego działu dotyczy podatku ekologicznego, a ściślej propozycji jego wprowadzenia i projektowanych rozwiązań ustawowych.
Śmiem twierdzić, co mogę udowodnić, że Pank do chwili obecnej nie przeczytał Konstytucji RP, a wypowiada się autorytatywnie o niezgodności z nią projektowanych rozwiązań dot.podatku.Gdyby ją bowiem przeczytał nie pisałby bzdur, po to, żeby zaimponować swoim otrzaskaniem w temacie.To, że projekt ustawy nam się nie podoba (mnie osobiście również) to jedno, drugie, że ustawa wcale nie musi być niezgodna z Konstytucją jeśli zostanie uchwalona.To, że takie pomysły są, jest jasne i "pismak"niczego nie zmyślił, natomiast wątpliwe jest czy i w jakim kształcie zostaną uchwalone.

Tak się składa Pank, że jestem prawnikiem,czynnie wykonującym zawód prawniczy i "pismakiem",obecnie nie wykonującym tego zawodu, no może nie "byle adwokaciną", o którym piszesz i Twoja wypowiedz obraża mnie osobiście jako przedstawiciela tych zawodów.Ponadto z tego powodu, że podajesz nierzetelne informacje, a nie każdy czytelnik tego forum ma możliwość ich zweryfikowania.Stąd się biorą nieporozumienia i ludzie powtarzają takie niesprawdzone informacje jak Twoje.Biorąc pod uwagę, że każdy coś tam do tego dorzuci od siebie, powstają zadziwiające historie, które nie mają nic wspólnego z projektem ustawy.
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Ustawa może być zgodna i z Konstytucją RP i z prawem wspólnotowym, ale nie będzie zgodna z oczekiwaniami społecznymi w Polsce, przynajmniej jeszcze przez kilka lat... A tak wogóle, żeby przymuszać społeczeństwo do kupowania nowych samochodów, to niech najpierw Ci, których wybralismy w wyborach powszechnych wybudują drogi, po których możnaby jeździć tym nowym samochodem bez ryzyka urwania zawieszenia... Znaki "ubytki w jezdni" mnie rozbrajają... Co oni robią z podatkiem drogowym, który przecież każdy z nas płaci lejąc paliwo do baku... pilarki... ;)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: SEBRIGHT »

ale przynajmniej każdy płaci proporcjonalnie do tego co wyjeździ, a pilarki, kosiarki itp to już inna sprawa ...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: agrotechnik »

Ja myślę że ta ustawa to mógłby być rzeczywiście tylko mit, ale w Unii wymyślają tak porąbane przepisy (prostowanie ogórków i bananów to chyba najgłupszy pomysł) więc wszystko jest możliwe. Problem tylko w tym że taka ustawa miała by małe poparcie, a to dlatego że np.: w takiej Bułgarii czy Rumunii albo w Litwie (jeżeli któryś z tych krajów jest w UE) jeździ mało nowych samochodów a większość to samochody 12-20 letnie. Innym przykładem jest Anglia gdzie ciągniki są zmieniane średnio co 1500, 2300 motogodzin (czyli chyba okres roku lub nawet mniej) a potem kupowane są nówki z salonu, i Polskę w której ciągniki jeżdżą praktycznie do końca, albo dopiero wtedy gdy właściciela będzie stać na nowy. Jeżeli ta ustawa objęła by wszystkie pojazdy silnikowe (oprócz specjalistycznych i budowlanych) to najwięcej by zyskali na tym producenci pojazdów.


Zresztą i tak dużo tracimy na członkostwie w UE. Nowy ciągnik o mocy 100 km w opcji najbogatszej który np.: w 2000 roku kosztował 100 000 zł, teraz kosztuje przeszło 230 000 zł. Nie jest to jakaś moja bajeczka tylko realne fakty, bo kolega mojego taty kupił w 2001 roku NOWEGO Lamborghini o mocy 100 km, z ładowaczem i agregatem. Kilka miesięcy temu wyliczyłem ile by kosztował podobny zestaw teraz (uwzględniając wprowadzenie nowych modeli, usprawnień, itp.) i suma była blisko 260 000 zł.
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Ceny maszyn rolniczych rzeczywiście skoczyły... Mi sniła się nowa przyczepa i... już przestała ;) Obawiam się że rząd szukając pieniędzy do zatkania "dziury" w budżecie bedzie szukał wszelkich możliwych sposobów.
Informacja o tym podatku to niestety nie tylko wymysł gazet - informacje te zostały potwierdzone przez przedstawicieli rządu. Nieznany jest tylko tekst ustawy.
jmysza
Posty: 7
Rejestracja: 04 kwie 2009, 1:38

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: jmysza »

Nie zgadzam się.
Art. 2 konstytucji nie ma tu zastosowania.Zresztą jest zbyt ogólny, bowiem jak się ma zasada demokratycznego państwa i sprawiedliwości społecznej do celu tego podatku, którym jest wymuszenie na posiadaczach starych pojazdów ich zmiany na nowe lub młodsze roczniki ? De facto wiadomo, że chodzi o dochody budżetu państwa, ale podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach Unii, stąd wiele sprowadzanych pojazdów o leciwych rocznikach, bo tam mają interes się ich pozbyć i opłaca się to obu stronom, sprzedającym i importerom tych pojazdów do Polski.
Ponadto podwójne opodatkowanie tych samych dochodów w państwie, w którym się je osiąga i w naszym, z racji obywatelstwa i zamieszkania to jedno i tu słusznie Trybunał przyjął, że jest to nie dopuszczalne.
Jednak inny jest cel podatku akcyzowego (typowy fiskalizm państwa), a inny podatku ekologicznego,który ma wymusić pewne postawy, więc nie można mówić, że chodzi o ten sam podatek i że jest on drugi raz płacony i mamy tu coś podwójne opodatkowanie, jak w przypadku podatku dochodowego.
Pozdrawiam.Pani jmysza



Bo co tu jest niesprawiedliwego społecznie, że chce się wyeliminować lub ograniczyć ilość pojazdów o starych rocznikach np. dwudziestoletnich,nie zawsze w dobrym stanie technicznym, często zagrażającym poruszającym się tymi pojazdami i innym użytkownikom dróg, poruszających się po naszych drogach ?
Albo jak się to ma do zasady demokratycznego państwa ?
Nijak.
Jeśli natomiast chodzi o zabytkowe pojazdy, w tym maszyny rolnicze, po prostu ktoś tego nie przemyślał,projektując taka ustawę.Nie są to bowiem pojazdy, które z reguły poruszają się po naszych drogach, a jeśli to jest to jednostkowe i tu powinno się moim zdaniem zastosować zwolnienia od podatku lub w przypadku kontynuowania takich pomysłów, sami ich posiadacze lub stowarzyszenia winny wywrzeć nacisk na projektodawców ustawy, zwrócić im na te fakty uwagę, angażując się w ten temat.Taka jest możliwość
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: agrotechnik »

Co do tego podatku to ma być tak że:
Za auto powyżej 12 lat zapłacimy 600 zł.

A kiedy to wejdzie w życie to niewiadomo, ale podobno jeszcze w tym roku.
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: oldtimer »

Wreszcie jakaś wypowiedź w temacie podatku ekologicznego:
"Wobec faktu, że propozycja spotkała się z nieprzychylnym odbiorem społecznym, nie uzyskała jednoznacznego poparcia sejmowych komisji: Gospodarki, Infrastruktury oraz Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a ponadto może wywołać problemy budżetu państwa związane z rezygnacją z podatku akcyzowego i opóźnionymi wpływami z podatku ekologicznego, zdecydowano, że prace legislacyjne zostaną zawieszone tymczasowo" - poinformował w liście wiceminister gospodarki. Dodał też, że resort nadal będzie prowadził prace analityczne nad proekologicznymi i społecznie akceptowanymi rozwiązaniami mającymi na celu odnowienie parku samochodowego w Polsce.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Podatek ekologiczny

Post autor: SEBRIGHT »

uff. kamień z serca i spadł "tymczasowo"
Dzięki oldtimer
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
ODPOWIEDZ