Hak w samochodzie osobowym

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

No ja też jestem tego zdania. U mnie przyczepka służyłaby do odwiezienia złomu do skupu raz na jakiś czas, do przewiezienia jakichś worków np. z cementem itd. Nic aż tak bardzo ciężkiego - a raczej to co do bagażnika nie wejdzie albo jest zbyt brudne, żeby do bagażnika ładować :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: marek »

Mam pytanie a pro po przyczepki.Miała być zmiana kodeksu drogowego tak by DMC przyczepki w przypadku kategorii B nie liczyło się do 3,5 tony DMC ograniczonej kat B.Czyli kat B uprawniała by do prowadzenia zestawu - pojazd holujący o DMC 3,5 tony i przyczepka o DMC 750 kg. W sumie 4,25 tony.Miało to być wprowadzone wraz ze zmianami w zdawaniu egzaminów na prawo jazdy.Zmiany w egzaminach przesunięto o rok. A to z przyczepką weszło w życie czy nie.Wiecie coś na ten temat.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

Mnie uczyli już kilka lat temu na kursie, jako tzw. wyjątek, że kierowca na B może ciągnąć przyczepkę lekką DMC 750 autem o DMC 3500 i wtedy cały zestaw ma DMC 4250.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: SEBRIGHT »

Santi2006 napisał:
(...)
W naszych przepisach jest również że hak ma być ściągalny czyli na zatrzask lub śruby. Nie może być przyspawany. W sprzedaży są haki do których nawet nie trzeba przycinać zderzaka.
Co najmniej dziwne *eek* Chyba że ostatnio się zmieniły przepisy bo nie jestem na bieżąco. 2,5 roku temu założyłem hak który nie miał możliwości demontażu i przeszedł bez problemu na przeglądzie pomimo że na pierwszy rzut oka było widać że jest zespawany jako całość :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: marek »

Ursus napisał/a:
Mnie uczyli już kilka lat temu na kursie, jako tzw. wyjątek, że kierowca na B może ciągnąć przyczepkę lekką DMC 750 autem o DMC 3500 i wtedy cały zestaw ma DMC 4250.
To chyba chodziło o to.Przyznam się że prawko mam do 35 lat ale pierwsze słyszę.widocznie to chcą jakby zalegalizować w tych zmianach które miały dotyczyć kat B .Ciekawe ilu policjantów o tym wie.Jak trafimy na matoła to będzie trudno go przekonać.Ta konwencja to może pojawiła się po wejściu do Unii.
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

No właśnie. Ja póki co mam tylko kat. B, więc to mnie w pewnym stopniu ratuje.

To u nas już też kula musi być zdejmowana w czasie jazdy gdy bez przyczepki się jeździ?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Santi2006 »

U nas na razie nikt na to nie patrzy, każdy jeździ z hakiem, a ile jeszcze w starszych autach jest stałych. W sprzedaży już nawet nie na haków stałych spawanych. Są na śruby te tańsze i te droższe na zatrzask. To wszystko ze wzgledów bezpieczeństwa. Znajomy pracuje w niemczech i tam mówił ze hak po każdorazowym użyciu czyli ciągnięciu pszczepki, kempingu itp musi być ściągnięty, w przeciwnym razie mandat jak jedziesz nic nie ciągnąć i hak założony. Nie pytałem dlaczego tak jest ale słyszałem że przy założonym haku gdy ktoś wali nam w zad to mogą się poduszki nie otworzyć bo czujniki nie zadziałają. Inaczej jak wali się całym zderzakiem a inaczej jak punktowo. Ten fakt nie jest sprawdzony tak słyszałem.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: jacek0106 »

Witam. Dokładnie według przepisów jest tak jak pisze Ursus. Tyle że obecnie na bramkach naliczają opłaty przejazdowe za wszystko co jest powyżej 3500 kg na krajówkach, ludzie się burzyli i muszą te przepisy ujednolicić. Nawet traktorem do 3.5 t DMC na kategorie B można ciągnąć przyczepę lekką. Polska firmą która ma homologacje 750 kg na dwu osiowe mocne przyczepy to WIOLA, jednak zostaje mało ładowności 350-500kg ze względu na masę przyczepy. Ja śmigam wiolą silezią z 1 toną na pace i nikt mi tego jeszcze nie ważył. Po prostu nie wygląda na przeładowaną. Nawet jak ma się kategorię E to i tak lepiej mieć 750 bo przegląd bezterminowy, żadnych winiet nie trzeba i każdym autem pociągnie. A wracając do małej przyczepki podręcznej to miałem kiedyś SWIDNIKA i byłem bardzo zadowolony, 120 kg ważyła, i spokojnie po 500 woziła, bo miała grubą oś skrętną, nie są drogie tak jak niewiadów gdzie za markę trzeba jeszcze płacić. Oczywiście jakiegoś sama też można wykombinować bo dalej rejestrują i wtedy jakies mocniejsze burty zastosować bo te blaszane żelastwami łatwo pogiąć, no ale masa pójdzie w górę. PS ostatnio widziałem że WIOLA burty ze sklejki wprowadziła. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

Ja takiego Rydwana wypożyczałem. DMC 600kg. To ważne dla niektórych aut. Moje np, nie może ciągać przyczepki do ma 750 kg, bo tylko 710 kg ma w dowodzie niehamowanej.

http://www.rydwan.eu/maszyny/2.jpg
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: krakerss »

Witajcie bracia
Jutro swoją poczciwą a4 lecę do Niemiec z przyczepą II - osiową o DMC 750 zarejestrowaną jako lekką po maszynę ważącą 1,1 tony, na pusto bez plandeki bo u mnie w kieleckie wieje jak nie wiem dziś, no i płachta jak powiadają trzyma. Na powrocie na kratkę zaciągam nowiutką plandekę z pięknymi reklamowymi napisami i niby nic wracam do siebie. Udaje się tak od 6-7 lat. Po drodze były już dwie inspekcje, i kilkanaście kontroli policji. Zawsze argumentem przetargowym jest to że pasam na 300 %. Jak widzą jak to przytwierdzone machają ręką - jedz pan. W tej kombinacji zrobiłem około 200 tyś km. Ciekawe jak długo. Pozdrawiam i na szosie do zobaczenia.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

A jeszcze tak z ciekawości, dużo wzrasta spalanie Ci jak śmigasz z przyczepką?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: marek »

Jak miałem przyczepkę Sam do poloneza to bez niej w trasie palił 8 do 9 litrów.Z przyczepką tak jak po mieście 12 l.Przyczepka ważyła prawie 300 kg. Solidne ceuwy i nie żałowałem materiału.Z towarem co najmniej tonę.Jak musiałem gwałtownie hamować to szedł dym z pod opon.Ale za to z jednej góry wjeżdżałem prawie na drugą.:D. Gorzej jak musiałem startować pod górę *no* Ale polonez to był pojazd nie do za...bania.Teraz już takich nie produkują .A szkoda.Wystarczyło mieć w bagażniku pasek klinowy ,palec z kopułką a przede wszystkim linkę sprzęgła i ,,świat stał otworem"*music*
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: rafal »

U nas w pracy mamy takiego magika, który mówi, że nie ma rzeczy niemożliwych. Swoim C-15 z przyczepką przewozi dosłownie wszystko. Oto mała próbka:
1600 kg sznurka - 4 palety przed załądunkiem:
Obrazek

i po załadunku:
Obrazek
Awatar użytkownika
scatman
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2011, 1:07

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: scatman »

Pewnie ze można wszystko, tylko czy chciałbym by musiał on gwałtowanie zahamować przed przejściem dla pieszych gdy będzie tam moje dziecko.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: rafal »

Scatman zgadzam się z Tobą w 100%.
To zdjęcie wkleliłem raczej jako ironiczny przykład przegięcia przepisów bezpieczeństwa. Dodam, że hak w tej przyczepce był już dwa razy pęknięty i wymieniany.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: Ursus »

A co sądzicie o takiej przyczepce?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=21 ... rule_id=44



Nie wiem za bardzo czy lepsza byłaby na resorach piórowych , czy na osi skrętnej? Tak jak mówiłem, ja raczej na duże obciążenia bym nie używał jej, co najwyżej sporadycznie. Ale to też bez przeginania, bo auto mam nieduże, a że kupione za własne pieniądze (przyczepka zresztą też będzie ;) ) to szanować trzeba :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: jacek0106 »

Witam. Ja Brenderupa podłodziowego już parę lat używam i jestem zadowolony. A co się tyczy tej konkretnej przyczepki to wydaje mi się że jest w sam raz do małego autka tylko wysoko zawieszona i dyszel też, tak że może przy niskim haku iść trochę pod kątem. Burty ma niskie ale można nadstawki założyć. Oś skrętna jest całkowicie niezawodna i stabilna,na pusto trochę skacze. Ja w tej firmie w częstochowie byłem już nawet umówiony na stemę dwuosiową tylko nie chcieli mi dać homologacji na 750 z hamulcem, ale ceny mają bardzo dobre.

http://otomoto.pl/inny-przyczepa-swidni ... 07996.html
Tu masz wysokie burty, otwieraną przednią ,,łamany dyszel i nisko podłogę. Szkoda bo taką w zeszłym roku za 900 pln zprzedałem i była garazowana w idealnym stanie z fabryczną plandeka. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: klusek-rolnik »

Mój wujek ma taką na tandemie:
http://otomoto.pl/inny-przyczepa-boro-k ... 77883.html
Wielofunkcyjna, dużo idzie na nią włożyć, stabilna ogólnie chwali sobie ją.:)
qwerek
Posty: 5
Rejestracja: 29 paź 2014, 9:30

RE: Hak w samochodzie osobowym

Post autor: qwerek »

ja mam przyczepę samochodową rydwan http://przyczepkasamochodowa.pl/sklep/
ODPOWIEDZ