Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
werty
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2010, 9:26

Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: werty »

Witam no i się zaczęło koszenie trawy, a tu mam problem z kosiarką.
Podczas koszenia mój syn uderzył chyba w kamień, bo przyznać się nie chce, a kosiarka bardzo wibruje i jest różnica w położeniu noża o jakieś 3 do 4 mm, mierzona w jednym miejscu i obrocie o 180 stopni.
Czytałem że można prostować wał nawet w kosiarce? czy ktoś już próbował i jakie były wyniki, pozdrawiam.
Czeslaw
Posty: 151
Rejestracja: 13 wrz 2011, 23:10

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: Czeslaw »

Jest to bardzo częsta przyczyna wibracji kosiarek.
Kosiarki nie służą do wyrównywania terenu, zbierania złomu ,kamieni i pniaków.. Kosiarka kosi trawę po równym trawniku.
Ale do rzeczy. Mój sąsiad naprawia te kosiarki . Głównie są to skrzywione wały, z przyczyn jak wyżej. Więc on wymontowuje wał, przywozi do mnie i ja go prostuję na prasie śrubowej.
Najpierw władam w tokarkę, zaznaczam z której strony jest skrzywiony, mazakiem. Potem ustawiam na 2 wąskich pryzmach i naciskam na punkt wygięcia wału. Potem znów sprawdzam w tokarce bicie drugiego końca wału w stosunku do kła ( wkładam wygięty, krótszy koniec, do uchwytu). Po kilku takich operacjach wał jest prawie prosty, lecz nigdy nie będzie idealny. ale już można kosiarkę utrzymać w rękach.
Chyba lepiej przygotować trawnik, bo zbyt droga jest ta nauka.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: Santi2006 »

Mój sąsiad załatwił ta sprawę w taki sposób: zdemontował nóż załozył rurę z dwa metry i delikatnie naprostował. Operacja trwała jakieś 10 min i do tego potrzebne były dwie osoby jedna do trzymania kosiarki a druga do rury. Jak sie go pytałem dlaczego nie dał wał do prostowania to powiedział że kosiarka jest warta 250zł a ostatnim razem jak chciał zrobić to fachowo to go skasowali 200zł i nie było idealnie. A efekt prostowania rurą identyczny. Kosiarka sie dobrze prowadzi juz nie trzęsie. a z czasem koło zamachowe jakim jest nóż załatwi sprawę do zera.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: Wicher »

Lepiej sobie od razu przerobić taką kosiarkę, żeby nóż był na oddzielnym wale...
Wujcio kupił sobie markową kosiarkę, pousuwał wszystkie kamienie z trawnika, wyrównał wszystko i przygotował. I tak wygiął wał, jak chce się kosić taką kosiarkę to trzeba chyba na stole ten trawnik posiać, albo co 3 lata wydawać ciężkie pieniądze na nową kosiarkę.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
werty
Posty: 30
Rejestracja: 14 lis 2010, 9:26

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: werty »

[quote]Wicher napisał/a:
Lepiej sobie od razu przerobić taką kosiarkę, żeby nóż był na oddzielnym wale...

A czy można tak zrobić z każdym silnikiem? pomysł chyba troszkę futurystyczny a czy realny?
farmkam
Posty: 30
Rejestracja: 29 lis 2011, 19:33

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: farmkam »

Można znacznie prościej zabezpieczyć wał przed skrzywianiem. Ja miałem kosiarkę Viking i za każdym razem po spotkaniu noża z ciałem stałym wyginał albo łamał się aluminiowy element łączący nóż z wałem który był swego rodzaju bezpiecznikiem i najsłabszym ogniwem ale z racji że kosztował dosyć sporo postanowiłem zamontować oryginalny zestaw do koszenia w niepewnym terenie.Zasada działania była dosyć prosta do do wału przykręcało się okrągły talerz i na jego obwodzie zamocowane były 4 noże (na dwóch też dobrze kosiła) Noże były zamocowane tak że w momencie uderzenia w przeszkodę odchylały się, coś jak w kosiarce rotacyjnej.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: Wicher »

Trzeba podnieść silnik do góry i zrobić sobie drugi wał podparty w dwóch punktach, przed tym silnikiem i na nim osadzić nóż. Kto widział ręczną kosiarkę rotacyjną wie o co chodzi, z przodu noże, z tyłu silnik a w środku oś. Przy zwykłym nożu trzeba by dać kółko podporowe.
A do tego czy się da... Wszystko się da, ale nie wszystko się opłaca :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: marek »

Ja mam tak. Lekko się pcha po nierównym terenie. Regulacja wysokości od 2-3cm do 20 cm.Można kosić w każdym terenie.Koszę poza działką gdzie trafiają się niemi świadkowie byłych wydarzeń czyli flaszki itp.Musiał bym to za każdym razem czyścić a tak koszę bezstresowo.Polecam. Koła pompowane od wózka średnica 32cm.Osie trzeba skrócić tak by koła nie wychodziły poza obrys kosiarki.A kamienia o średnicy np 15-20cm wypatrzymy w każdej trawie.Wjeżdżam tym w pokrzywy i wysokie chwasty.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-imag ... .jpg[/img]


[URL=http://imageshack.us/photo/my-imag ... .jpg[/img]
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Krzywy wał w kosiarce spalinowej

Post autor: Wicher »

Łebski pomysł z tak wysoką kosiarką :D
Ciekawe co by było gdyby nóż zamocować na bardzo twardej gumie, może wtedy by wał takich uderzeń nie dostawał.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ