DMUCHAWA

Wszystko co związane z motoryzacją
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

DMUCHAWA

Post autor: krakerss »

Kochani mam do przetransportowania masę (200 m sześciennych) zrębki w frakcji do 25-30 mm na wysokość około 3 m ( na strop budynku warsztatowego) Jako pomysł do przetransportowania materiału mam na myśli dmuchawę do ..... I tu pojawia się pytanie czy dmuchaw do zboża czy siana. Różnią się zasadniczo ilością powietrza, ciśnieniem, gabarytem no i średnicą rur. Co myślicie która była by lepsza do takiej czynności ? Może ktoś posiada coś takiego ..Coś z życia... Może ktoś sprzeda po normalnych pieniądzach ..
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: DMUCHAWA

Post autor: brutal66 »

Szczerze to nie wiem czy dmuchawa pomoże ale moj wujek do trocin i małych zrąbków używał "żmijki" zbożowej. Ale uwaga, na wsypie potrzebne jest sito aby grube kawałki nie wpadły i nie uszkodziły ślimaka. Dobrze jest go od razu wyciągnąć i wzmocnić spawy.

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: DMUCHAWA

Post autor: piotr31 »

Dmuchawa do siana z napędem od ciągnika była by dobra pobiera materiał z ziemi .Jak by słabo dawała to można przez piątkę dać ,ale wtedy to potrafiła widły z sianem wyrwać z rąk . Na silnik elektryczny to ma górny zasyp
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: DMUCHAWA

Post autor: krakerss »

Napęd ma być elektryczny nie z wom. Nie rozumiem co znaczy przez piątkę.. i jakie pobieranie z ziemi .. Mam wrzucać w lej zsyp zrębkę z auta taki jest plan.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: DMUCHAWA

Post autor: chrapek3011 »

Przez piątkę,kolega miał na myśli przez skrzynię biegów na piątym biegu WOM kręci większą ilość obrotów na wałku...ale to tylko w ciągnikach od 40-dziestko pochodnych...
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: DMUCHAWA

Post autor: krakerss »

Wom odpada za dużo parady. Dmuchawa będzie trwale umocowana przy budynku. Moim zdaniem zbożowa z racji większego ciśnienia nie wiem tylko czy średnica rur (okolo 150 ) wystarczy i czy lej / zsyp nie będzie się przypychał na takiej frakcji materiału. Może ktoś miał doczynienia i napisze chociaż czy lej / zasyp w zbożowej ma jakies podciśnienie.



Nikt nie wie czy nie podpowie ?
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: DMUCHAWA

Post autor: piotr31 »

W dmuchawie do zboża to leci pod własnym ciężarem ,a jak już końcówka zboża to potrafi wydmuchać resztki .Ja kiedyś używałem podobnej jak ta z linku silnik miała zamontowany 11 kw http://allegro.pl/dmuchawa-do-siana-slo ... 53104.html
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: DMUCHAWA

Post autor: Wiesiek »

Ja nie widze problemu..... spróbuj!! Być może wlasne rozwiazanie sprawi ci satysfakcję...
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: DMUCHAWA

Post autor: olowaty »

Na allegro i tablicy czasem pojaiwają się dmuchawy w dobrych cenach. Co do trasportu zrębki to zależy jaka frakcja. Może od tego powinniśmy zacząć. Wtedy można porównać parametry zbórz i zrębek i by było wiadomo jaką zastosować.

Ja swojego czasu wrzuciłem na forum pomysł zrobienia pługu wirnikowego z dmuchawy ale nie było dużego odzewu.
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: DMUCHAWA

Post autor: krakerss »

Witam
Frakcja jak pisałem w poście nr 1. do 30mm nie więcej.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: DMUCHAWA

Post autor: marek »

Wg. mnie wszelkie podajniki typu żmijka czy inne ślimakowe zablokują się.Zboże się przesypuje i dlatego płynnie przesuwa się do góry. Zrębki zablokują się jeżeli nie z powodu swojej struktury to gdy dostaną się po miedzy ślimak a obudowę.Chyba jedynym wyjściem jest podajnik taśmowy.Co do podajnika typu dmuchawa to wypadające z niej siano wylatuje na kilkanaście metrów.Do zatrzymania wylatujących zrębek musiał byś zrobić solidną ścianę bo opory stawiane przez powietrze podczas lotu dla pojedynczej zrębki są dużo niższe niż dla wiązki siana.Gdy do dmuchawy dostał się kamyk to potrafił wybić płytę eternitu z dachu nad wiatą z sianem.Pracowałem w kołchozie przy dmuchawach to wiem.Siła kinetyczna potężna.Czy policzyłeś wytrzymałość stropu ? Metr sześcienny mokrego drewna w kubiku , czyli z pustą przestrzenią waży ok 600 kg. 200 m to 120 ton.A zrębki leżą zbite.To co dodam to abstrakcja, ale z dmuchawy przedostaje się mnóstwo powietrza pod sporym ciśnieniem i jeżeli nie masz na strychu np. dużych okien to boję się o konstrukcję dachu*eek*
ODPOWIEDZ