Problem z hamulcami Quad

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

Problem z hamulcami Quad

Post autor: cobraxx »

Tworzę quada samoróbkę, na bazie hondy cbr.
Mam problem z hamulcami przednimi, dorobiłem tarcze, aby mi pasowały w koła i założyłem oryginalne zaciski, które miałem przy motorze i pompkę hamulcową i układ mi nie działa.

Zmieniłem jedynie długość przewodów hamulcowych. Potem myślałem że przewody się za bardzo naprężają zrobiłem rurki miedziane, i dalej oryginalne przewody od motoru i nadal brak efektów.

Tłoczki niby coś tam się ruszają, ale hamulec miękki na maksa.
Układ w motorze działał, więc nie wiem.
Czy długość rurek ma znaczenie ? Układ już próbowałem na wiele sposobów odpowietrzać i ciągle brak efektów.
Pompka niby działa, bo jak wezmę krótki przewód założę na nią, to wytarza ciśnienie i opór.

Czy ktoś coś ma może za pomysł w czym będzie wina ?
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: AndrzejD21 »

Może klocki cienkie, albo tarcza cienka?
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: Wicher »

Jeśli zaciski są oryginalne to długość przewodów nie ma praktycznego znaczenia - układ musi być gdzieś jeszcze zapowietrzony. Na początek jeszcze raz odpowietrzamy najpierw PRZY POMPIE śrubą mocującą przewód hamulcowy, potem na zaciskach, oczywiście wszystko na otwartym zbiorniczku...
W motocyklu (w quadzie też) bardzo zdradliwe jest to że pompka jest najwyższym punktem układu i tam zbiera się powietrze. przy odpowietrzaniu bardzo pomocne będzie maksymalne cofnięcie tłoczków i zablokowanie zacisków deszczułką.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: cobraxx »

Tarcze zrobiłem trochę grubsze jak oryginalnie były, ale to chyba nie ma znaczenia, przy nowych klockach tłoczki są wepchnięte na maksa, i u mnie też prawie teraz są na maksa wepchnięte.

Odpowietrzałem już nawet próbowałem, podciśnieniowo i też nie dało rady.

Wziąłem nawet wężyk w odpowietrznik, a drugi koniec do butelki z płynem i pompowałem cały czas rączką z początku szło powietrze, a potem już niby czysto. Też nie dało to efektu.


Pompkę odpowietrzałem tak i jak wytarza już ciśnienie to chyba już powinna być odpowietrzona?!?! Bo z początku to nawet pompując to nic nie zaciąga.
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: Grigs »

Pompka za słaba?, być może przez dołożenie 2 dwóch dodatkowych hebli...?, Jak by tak było, należy skombinować dwu tłoczkową, z 4 wyjściami.
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: cobraxx »

Pompka jest oryginalna wraz z dwoma zaciskami, jak to było przy motorze.
A pompkę to jaką taką dwu tłoczkową ? masz linka ? może będzie lepsza
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: Grigs »

Dwusekcyjna, ja bym takową zaadaptował do zrobienia jako nożny hamulec, do tego można se jeszcze ręczny zrobić.
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: cobraxx »

Próbowałem teraz na oryginalnym układzie przewodów i wciąż nie daję rady zrobić twardego hamulca. Odpowietrzam przez bardzo długą chwilę, wężyk mam podpięty pod odpowietrznik i już nie widać powietrza, a hamulec miękki dalej.
Nie mam pomysłu już, czyżby pompka się zepsuła ?
marek_79
Posty: 284
Rejestracja: 09 mar 2014, 21:05

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: marek_79 »

Prawdopodobnie masz złą pompkę hamulcową, na pompkach masz zwykle dwie cyfry, one oznaczają pojemność. Pompkę dobieramy do zacisków... Jak zapakowałem zaciski 4 tłoczkowe brembo z e38 do opla, miałem ten sam problem. Skończyło się na wymianie pompy.

Idź w stronę buggy, rurowca....
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: cobraxx »

Marek pewnie masz rację. Sprawdzałem właśnie i chyba jest to pompa o średnicy tłoczka 14mm. Szukałem w internecie to taka średnica ma wydajność na jeden zacisk.

Czy jak zastosuję o średnicy 16mm to wyda mi na dwa zaciski dwu-tłoczkowe ?
Czy lepiej większą? chociaż czytałem na innych forach, że większe są gorsze.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: jacek0106 »

W motocyklach pompki często słabo zaciągają ze zbiorniczka jak układ jest całkiem pusty. Piszesz ze próbowałeś zaciągać podciśnieniowo, jednak lepsze efekty przynosi przepchanie ciśnieniowe np. strzykawką w zbiorniczku w otworek pompy. Jak pompa dostanie płynu pod cisnieniem to zaczyna sama zaciągać i układ szybko twardnieje.
marek_79
Posty: 284
Rejestracja: 09 mar 2014, 21:05

RE: Problem z hamulcami Quad

Post autor: marek_79 »

Jarek ja u siebie miałem 19 później 22, a na koniec 25... dopiero było dobrze. Zmieniając objętość pompki, zmieniasz "przełożenie układu hydraulicznego".
ODPOWIEDZ