Zakup samochodu

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

Zakup samochodu

Post autor: Fragokov »

Witam
Sąsiad sprzedaje fiata 126 bez prawa rejestracji, nie wiem czy go wyrejestrował czy zgubił dokumenty, ale cena jest dość fajna, a autko od zawsze mi się marzyło, więc pytanie moje , warto pchać się w to ? I w razie zakupu jaką umowę spisać i czy jakieś adnotacje dołączyć do umowy ?*annoy*
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Zakup samochodu

Post autor: rafal »

To dość duża różnica czy jest wyrejestrowany, czy jednak nadal widnieje w ewidencji pojazdów- a jego dokument zaginęły. Najprawdopodobniej został wyrejestrowany w czasach gdy można było to zrobić ( czyli lata 90). W tej sytuacji pozostaje umowa z właścicielem i procedura rejestracji na pojazd zabytkowy ( koszt około 1000 zł ).
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Zakup samochodu

Post autor: dawid25 »

Z ciekawości możesz zadzwonić do Wydziału Komunikacji i zapytać czy dany pojazd jest zarejestrowany w urzędzie czy został wyrejestrowany przez właściciela. Jeśli pojazd jest zarejestrowany a dowód zaginął trzeba napisac oświadczenie że dowód pojazdu zaginął i wychodzisz z prośbą o wydanie nowego. A jeśli samochód jest wyrejestrowany hmm, to nie wiem jaka procedura jest. Znajomy rejestrował nie dawno ciągnik który był wyrejestrowany. Dowód który posiadał nie był ucięty tylko cały. Miał trochę problemów bo nie które Panie w urzędzie nie wiedziały jak się do tego zabrać. Gdyby ich słuchał do dziś ciągnik nie był by zarejestrowany, tylko jego uporczywość mu pomogła. Prosto do kierownika wydziału, kierownik popatrzył w dokumenty i oczywiście że się da, tylko trzeba jasno i twardo im mówić.
Co do rejestracji na żółte tablice, auto musi mieć 25 lat i 75% oryginalnych części. Więcej możesz przeczytać tutaj

http://www.oldtimersclub.pl/forum/14/view/1122.html
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Zakup samochodu

Post autor: Fragokov »

Maluch jest z 1998 roku stan praktycznie złomowy, bo z tego co wiem, włąsciciel sprzedaje jako "sprzedam na części" :)
Na dniach postaram się zajść do sąsiada i zapytać się co i jak, czy został wyrejestrowany czy nie oraz czy posiada dowód
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zakup samochodu

Post autor: SEBRIGHT »

Jest jeszcze trzecia opcja - sąsiad mógł go fikcyjnie sprzedać na jakiegoś żula, żeby się pozbyć papierów
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Zakup samochodu

Post autor: dawid25 »

A to czyli sąsiad ma eleganta :) Mój ojciec miał eleganta ale był 1995r. Silnik nie do zajechania. Palił w zimie w mrozy bez problemu. Jedyne co w nim było na minus to blacharka. Rdza zjadła mu przód i trzeba by było nadstawiać blachy by układ kierowniczy nie wypadł. Szkoda ze to nie jest maluszek z pierwszych lat produkcji. Można by było coś na nim zarobić, lub ewentualnie wyremontować i zostawić sobie. Ale i za eleganta sobie cenią. Z resztą skończyły się czasy gdzie malucha, fiata 125p czy poloneza kupiło się za 100 czy 500 zł :)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Zakup samochodu

Post autor: marek »

Jeżeli chcesz nim jeździć to musi być zarejestrowany,bo tylko ciągniki można rejestrować ponownie.Jeżeli chcesz go na coś przerobić to tylko wyrejestrowany bo będziesz bulil OC a żeby wyrejestrować to tylko oddanie do stacji recyklingu.Także stan prawny bardzo ważny.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Zakup samochodu

Post autor: bergman31 »

Parę lat temu kupiłem Malucha z 1999 roku. Był zarejestrowany, ale nie miał aktualnego przeglądu ze względu na znaczną korozję. Wy wydziale komunikacji powiedzieli, że bez przeglądu nie zarejestruje samochodu. Miałem wybór, remont karoserii albo kasacja w stacji demontażu. Wybrałem drugą opcję, ale silnik ze skrzynią biegów i wiele innych elementów trafiło do mojego SAMa.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Zakup samochodu

Post autor: marek »

bergman31 napisał/a:
. Wybrałem drugą opcję, ale silnik ze skrzynią biegów i wiele innych elementów trafiło do mojego SAMa.
Rozumiem ze te części odkupileś bo jeżeli nic się nie zmienilo to samochód lub inny pojazd oddawany do stacji recyklingu musi być kompletny, nawet z instalacją gazową, jeżeli taką posiadal.Za każdy brakujący element czy podzespól trzeba zaplacić 10 zl za kilogram jego wagi.
U mnie placą 500 zl za zlomowany pojazd, ale musi być kompletny.I jeszcze po niego przyjeżdżają.Taki recykling to musi być niezla kasiora.Bo chętnych na zabranie takiego auta jest dużo.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Zakup samochodu

Post autor: Mariuszczs »

Może i musi, jednak np u mnie płacą według wagi razy np 0,60 zł .
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Zakup samochodu

Post autor: KECZO »

marek napisał/a:
Jeżeli chcesz nim jeździć to musi być zarejestrowany,bo tylko ciągniki można rejestrować ponownie.Jeżeli chcesz go na coś przerobić to tylko wyrejestrowany bo będziesz bulil OC a żeby wyrejestrować to tylko oddanie do stacji recyklingu.Także stan prawny bardzo ważny.
Akurat tej kwestii bym się przyjrzał bo jednak auto wyrejestrowane czasowo w latach 90, a skasowane teraz to trochę inne sprawy.
Rozumiem ze te części odkupileś bo jeżeli nic się nie zmienilo to samochód lub inny pojazd oddawany do stacji recyklingu musi być kompletny, nawet z instalacją gazową, jeżeli taką posiadal.Za każdy brakujący element czy podzespól trzeba zaplacić 10 zl za kilogram jego wagi.
U mnie placą 500 zl za zlomowany pojazd, ale musi być kompletny.I jeszcze po niego przyjeżdżają.Taki recykling to musi być niezla kasiora.Bo chętnych na zabranie takiego auta jest dużo.
Zależy od stacji. W jednej faktycznie sobie liczą tą karę, w innej albo zapłacimy 50zł albo oddamy za darmo i też kwit o kasacji wystawią.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Zakup samochodu

Post autor: bergman31 »

Ja zapłaciłem 50 zł za skasowanie niekompletnego samochodu
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zakup samochodu

Post autor: SEBRIGHT »

Kasiora na złomowaniu jest niezła, zapłacą Ci te 500-600zł, wiadomo, każde auto w innym stanie, ale często ludzie oddają samochody skorodowane, powypadkowe itp z których sporo części da się odzyskać i często ich wartość już przewyższa kwaotę jaką dali za samochód. Do tego jeszcze za każde zgłoszone auto złomiarze dostają z ochrony środowiska 500zł 'na pokrycie kosztów utylizacji pojazdu'. Tyle z rozmowy z pracownikiem pewnego autozłomu.

A z własnego doświadczenia - samemu legalnie też można trochę odzyskać. Jek masz wbity w dowodzie hak/gaz przy złomowaniu ma być, inaczej potraktują jako niekompletny, ale wystarczy pofatygować się do wydziału komunikacji, napisać 'oświadczenie pod odpowiedzialnością karną' o zdemontowaniu haka/gazu (opłata chyba 20zł), robią o tym odpowiednią adnotację w dowodzie i już złomiarzom nic do tego *flower* Sporo części można też sprzedać 'na podmiankę' - sprzedajesz sprawną, a zamiast niej zakładasz zepsutą. Katalizator też można wyciąć i sprzedać na skupie za kilkadziesiąt zł, a (przynajmniej w moich stronach) na złomie nikt się nie faryguje zaglądać pod auto czy jest :D
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Zakup samochodu

Post autor: konrad43 »

Pisze z trasy i nie mam jak szukac, sprawdzcie rejestracja pojazdu o wartosci historycznej lapia sie na cos takiego wszelkie polskie produkcje bez papierow. Chyba ze coś się zmienilo.
ODPOWIEDZ