prądnica, informacje.

Wszystko co związane z motoryzacją
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

prądnica, informacje.

Post autor: wento »

Witam. Mam taką prądnice zamontowaną w moim samie. Niestety teraz nie ładuje akumulatora.Wie ktoś jakieś bliższe informacje na jej temat? Chciał bym wymienić szczotki, i regulator. http://www.fotosik.pl/zdjecie/4a72ef056ceab043

http://www.fotosik.pl/zdjecie/d7eec66113945a25

i gdzie ma być wpięty ten czerwony kabelek?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: prądnica, informacje.

Post autor: marek »

To jest alternator. Moim zdaniem od Poloneza.Czy jak przekręcileś kluczyk to zapalala się kontrolka. Bo to prądnica obcowzbudna więc nie będzie ladować gdy przepali się żarówka w kontrolce. I sprawdź diody , bo to glówna przyczyna nieladowania.
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

wiec, stacyjkę mam taka jak od c-330. gdy włożę kluczyk kontrolka nie świeci. gdy zapale to kontrolka sie zaświeci i nie gaśnie. a diody jak sprawdzić ?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: prądnica, informacje.

Post autor: Majo »

Szukasz gdzie są i zwyklym multimetrem na trybie pomiaru diod
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

a jaki byłby najlepszy akumulator do niego bo aktualnie mam 55 ah? a silnik w samie to andoria s 320.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: prądnica, informacje.

Post autor: Bolszewik »

Obraz wart 1000 słów ....

http://www.auto-truck.pl/popup_image.ph ... 38&imgID=1

Wolną nóżkę podłączyć poprzez żarówkę kontrolną 5W z zaciskiem 15 w stacyjce.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

a ile diód ma ten altek ?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: prądnica, informacje.

Post autor: marek »

6 prostujących prąd ładowania i 3 prostujące prąd wzbudzania
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

oddałem alternator do regeneracji i już go założyłem. Tylko teraz gdy zapale silnik, to kontrolka ładowania od razu gasnie, nawet na włączonych wszystkich swiatłach. [a nie powinno być tak że jak akumulator niedoładowany to powinna świecic?] a wiem że był niedoładowany boo drugi raz na nim nie zakręcił. ładowanie na akumulatorze to 13,8, a na alternatorze 14,3V.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wojtek12321 »

wento napisał/a:...to kontrolka ładowania od razu gasnie, nawet na włączonych wszystkich swiatłach...
...ładowanie na akumulatorze to 13,8, a na alternatorze 14,3V...
No i tak powiinno być...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: prądnica, informacje.

Post autor: chrapek3011 »

I tak ma być!Alternator to nie prądnica prądu stałego...Alternator od początku wali całą mocą,żeby ten akumulator podciągnąć do odpowiedniego poziomu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: prądnica, informacje.

Post autor: marek »

Tylko dopowiem że jak odpalimy silnik i kontrolka nie zgaśnie tylko żarzy się polową lub mniej, pelnego blasku (zależy od obciążenia instalacji)to uszkodzona jest jedna z diod prostująca prąd wzbudzania.Alternator wtedy laduje ale slabiej.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: prądnica, informacje.

Post autor: vauxhall »

Tu polemizowalbym z kolega Marek.
Uszkodzona jedna z diod obwodu D+ powoduje spadek 1,72 raza napiecia, na tym zacisku, jest to napiecie odniesienia regulatora napiecia ktory w tym momencie zareaguje- podnoszac napiecie na zacisku DF (Szczotka +) nasycajac tym samym uzwojene wzbudzenia maksymalnym pradem, w efekcie przekroczy to bardzo znacznie poziom 14 volt na zacisku B+. (gotowanie elektolitu i przeladowanie akumulatora)
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wojtek12321 »

vauxhall napisał/a:
Tu polemizowalbym z kolega Marek.
Uszkodzona jedna z diod obwodu D+ powoduje spadek 1,72 raza napiecia, na tym zacisku, jest to napiecie odniesienia regulatora napiecia ktory w tym momencie zareaguje- podnoszac napiecie na zacisku DF (Szczotka +) nasycajac tym samym uzwojene wzbudzenia maksymalnym pradem, w efekcie przekroczy to bardzo znacznie poziom 14 volt na zacisku B+. (gotowanie elektolitu i przeladowanie akumulatora)
Może i racja, miałem uszkodzony mostek w alternatorze w Seicento (nie wiem która dioda). Kontrolka cały czas żarzyła, raz mocniej, raz słabiej, a napięcie się wachało od 15,5 V do nawet 18 V, wymiana regulatora nia pomagała, dopiero nowy mostek rozwiązał sprawę i alternator sprawny ładowanie od 14,1 V do 14,7 V.
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

A ładowanie dobre mam ? ładowanie na akumulatorze to 13,8, a na alternatorze 14,3 ?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: prądnica, informacje.

Post autor: chrapek3011 »

Trochę różnicy jest.Poczyść końcówki przewodów,klemy,żeby ten spadek był mniejszy.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: prądnica, informacje.

Post autor: marek »

Powiem szczerze że nie mierzylem napięcia ladowania podczas żarzenia się kontrolki.Ale wiem na pewno że jest to spowodowane uszkodzeniem diody w obwodzie wzbudzania.Na mój rozum odcięcie jednej fazy poprzez uszkodzoną diodę powinno spowodować spadek napięcia wzbudzania.
Dziękuję kolegom za wyjaśnienie.Choć elektronika nie jest mi obca to jestem bardziej elektrykiem.A tam prądy i napięcia są bardziej logiczne i mniej skomplikowane.
wento
Posty: 45
Rejestracja: 10 cze 2009, 20:21

RE: prądnica, informacje.

Post autor: wento »

a akumulator jaki dobrać do tego alternatora i silnika? silnik s 320
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: prądnica, informacje.

Post autor: Majo »

Od kiedy brak obciążenia w instalacji gotuje akumulator? Odpowiednio dobrany alternator niczego nie nabroi... :)
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: prądnica, informacje.

Post autor: Roman1313 »

Tylko co to znaczy odpowiednio dobrany?
ODPOWIEDZ