Rower z silnikiem Solex

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Rower z silnikiem Solex

Post autor: AndrzejD21 »

Witam!
Jestem posiadaczem rowera z silnikiem Solex o pojemności 45ccm.
Mam pytanie odnośnie poruszania się nim po drogach publicznych, czy trzeba go rejestrować i jakie muszę mieć uprawnienia do jego prowadzenia.
Mój dziadek poruszał się nim normalnie po drogach jak zwykłym rowerem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: vauxhall »

Solex to gaznik, a silnik napewno jest innej firmy, nie mam rozeznania jakie firmy produkowaly takie zestawy do ,,motoryzowania,, rowerow.
Co do przepisow-ponizej pojemnosci 50 cm i predkosci maksymalnej 50 km/h-moze byc przez Policje potraktowany jako motorower.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: AndrzejD21 »

Silnik jest podobny do silnika Gnom, tyle że na boku jest napis Solex.
Maksymalna prędkość to 30 km/h, więc myślę że nie będzie problemów, ja szybciej rowerem jeżdżę.
Ale jak będę widział mundurowych to mogę silnik zgasić i normalnie jak rowerem jechać. *flower*
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: whar »

Kiedy w 1965 roku znalazłem sie po raz pierwszy w zyciu za granicą i do tego w Paryżu byłem zaszokowany ogromna ilościa rowerów z silnikiem przyczepnym nazywanych tam wtedy Velo Solex. Jeźdzoli nimi ksiądz i zakonnica, poliojanci i listonosze, studenci i studentki, dosłownie wszyscy.
Nie jest to jednak rower z przyczepnym silnikiem, ale specjalnie zaprojektowany, wzmocniony, na małych, ale szerokich kołach z szerokim wygodnym siodełkiem i mocnym bagażnikiem oraz podstawką centralną typu motocyklowego.Silnik zasilany mieszanką 1:25 potem 1:50. We Francji były nawet specjalne dystrybutory z Solexiną, czyli gotową już mieszanką. Bardzo mi sie podobały klamki hamulców, takie jak w starych motocyklach. ZOstałem wielkim fanem tych pojazdów, ale w PL były one zupełnie nieznane i niedostępne.
Dopiero jakies 10 lat temu udało mi się kupic taki Velo Solex. Mam go do dzisiaj. Jak to zwykle bywa konfrontacja marzeń z rzeczywistościa okazała się dość rozczarowujęca, albo przyszła za późno, kiedy już miałem i dobry samochód i nawet motocykl.
Mimo to zostawiłem go sobie i jeżdżę od czsu do czasu na jekieś zloty oldtimerów. W międzyczasie pojazd ten stał sie kultowym (oczywiście nie w Polsce). Powstało wiele klubów użytkowników, a nawet urządzane są wyścigi w tej klasie. Pojazd ten był produkowany z licencji w wielu krajach. W Niemczech, na Węgrzech w Chinach oczywiście, a nawet w Kanadzie.
Części są dostepne nawet obecnie na eBayu.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: AndrzejD21 »

Dziadek go przywiózł z Niemiec, z tego co zdążyłem się dowiedzieć to silnik o tak bardzo prostej budowie że nie będzie problemów z regeneracją części bo wydaje mi się że wyjdzie taniej niż kupno nowych n eBay-u, ale może się mylę.
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: whar »

Opon nie zregenerujesz, a one niszczą się szybko ze względu na napęd rolką. Ja za 2 szt zapłaciłem chyba 300 zł z tego połowa to koszt przelewu i przesyłki. Tanio nie jest.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Rower z silnikiem Solex

Post autor: AndrzejD21 »

Na razie opony są w stanie bardzo dobrym, a trochę minie zanim to się zmieni.
ODPOWIEDZ