Omijanie

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Omijanie

Post autor: Bolszewik »

Panowie pytanie o omijanie, przykład konkretny:

Na ulicy w Kielcach bezpośrednio przed przejściem dla pieszych + podwójna ciągła stoi śmieciarka, ma włączonego "koguta" i światła awaryjne. Pracownicy wynoszą kubły ze śmietnika oddalonego kilkanaście metrów na prawo od miejsca postoju śmieciarki (nie przechodzą przez drogę). Nie ma też innej możliwości podjechania do śmietnika.

Czy wolno ominąć taki pojazd z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Gdyby to był autobus wysadzający pasażerów na pewno nie wolno, bo ludzie mogą przechodzić na drugą stronę, a pozatym wiadomo że za chwilę ruszy.
Jednak nie widzę możliwości by czekać na opróżnienie kiosku śmietnikowego bo to może trwać kilkanaście minut. To wg. mnie analogiczna sytuacja jak awaria pojazdu czy prace drogowe. Nikt nie czeka każdy to ostrożnie omija.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Omijanie

Post autor: bossmann »

niewolno.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Omijanie

Post autor: bergman31 »

Według mnie w takiej sytuacji możesz ominąć śmieciarkę, ponieważ wykonuję ona pracę na drodze ( włączony " kogut"). Zakaz omijania pojazdu przed przejściem dla pieszych dotyczy przypadku, w którym pojazd ten zatrzymał się w celu umożliwienia przejścia pieszym. Ta śmieciarka mogłaby stać tam kilkanaście minut i blokować ruch na kilkaset metrów. Podobną sytuację miałem na egzaminie na prawko kategorii c + e. Skręcając w prawo, za skrzyżowaniem na ulicy stał zepsuty samochód ( miał włączone światła awaryjne i ustawiony trójkąt ostrzegawczy ). Aby nie zablokować ruchu na skrzyżowaniu musiałem ominąć ten samochód wieżdżają na część drogi wyłączonej z ruchu i przekroczyć podwójną linie ciągłą. Egzaminator uznał manewr za poprawny.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Omijanie

Post autor: bossmann »

smieciarka stoi niezepsuta. wykonuje pracę i niemoze tak stac 2 tygodnie . a więc
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Omijanie

Post autor: cobraxx »

Można, tak samo można wyprzedzać na podwójnej ciągłej, np. pojazd wolnobieżny, chyba ciągniki też itd. Oczywiście przy zachowaniu szczególnej uwagi i nie powodując zagrożenia w ruchu drogowym.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Omijanie

Post autor: bergman31 »

A jak by to była szambiarka, która przez cztery godziny przepychałaby rury kanalizacyjne? Nie jest zepsuta, wykonuje tylko pracę na drodze.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Omijanie

Post autor: bossmann »

trzeba na drogowke zadzwonić i zapytać.



oczywiście obejrzeć drogowe tez trzeba.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Omijanie

Post autor: jacek0106 »

Co mnie obchodzi linia ciągła jak mam wielkim autem pokonać ciasne skrzyżowanie z lewego pasa. Inaczej bym zablokował całe miasto albo ludzi na chodniku porozjeżdżał. Linia ciągła jest wyznacznikiem a nie nakazem. Omijanie to nie wyprzedzanie. Walec drogowy omijamy a nie wyprzedzamy.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Omijanie

Post autor: SEBRIGHT »

Wyprzedzać w miejscu niedozwolonym z tego co mi na prawiejeździe mówili to można: pojazd jednośladowy, pojazd konny i kolumnę pieszych.

Pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych już nie, choćbyś miał do wieczora za nim jechać niestety *sarcasm*

A w sytuacji ze śmieciarką opisanej w pierwszym poście niestety nie mam pojęcia - w każdym razie omijam i na szczęście nikt mnie jeszcze za to nie ukarał :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Omijanie

Post autor: jacek0106 »

Przed niewidocznym zakrętem wiadomo że nie wyprzedzisz niczego co wymaga zjazdu na lewy pas, bo można do tragedii doprowadzić (Nawet kolumny pieszych). Jednak w Europie już nikt się nie wlecze za pojazdami wolnobieżnymi i nam to w krew wchodzi. Ciągniki rolnicze dzisiaj rozwijają 70km/h i to już chyba pod omijanie nie podejdzie.
szybki
Posty: 328
Rejestracja: 14 wrz 2013, 23:26

RE: Omijanie

Post autor: szybki »

Koledzy mieszkam w Holandii ulice tu to na max 5 metrów tu takie smieciarki to codzienność stać za taka to norma ale ominąć tez i nikt nie robi z tego problemu ani jak stoisz a czasem to trwa 20 30 minut ani policja się nie czepia jak ominiesz choć kierowcy tych smieciarek sami umożliwiają przejazd jak tylko mogą ,bez stresowo
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Omijanie

Post autor: bergman31 »

Śmieciarki, zamiatarki itp. podczas wykonywania prac na drodze mogą poruszać się w kierunku przeciwnym do obowiązującego. W takiej sytuacji jesteśmy nie jako zmuszeni do ich ominięcia, bez względu czy na ulicy jest podwójna linia ciągła, lub przejście dla pieszych. Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.
jagodzianka96
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2018, 14:02

RE: Omijanie

Post autor: jagodzianka96 »

Dokładnie. Możemy wówczas je wyminąć byle zachować ostrożność
ODPOWIEDZ