Prawidłowa temperatura silnika

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: AndrzejD21 »

Jaka powinna być temperatura płynu chłodniczego w ciągnikach typu c 330 c360?
U mnie po założeniu wskaźnika temperatury nie przekraczała ona 70 stopni, ciągnik to c 330. Termostat teoretycznie jest sprawny.
Mam zdemontowany wentylator chłodnicy i założony elektryczny i nawet jak nie pracuje to ciągnik nie może złapać tej książkowej temperatury 85 stopni.
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: Grigs »

Co to za wskaźnik?.
Termostat trzeba dooglądnąć czy sie zamyka, może być źle zamontowany...?
Po co Ci wentyl elektryczny? jeśli standardowy wiatrak dwu ramienny nie dawał rady to mogłeś zastąpić go np. 4-ramiennym albo jeszcze lepszym, gdyż zgaduje że sam wł\wył jakimś przełącznikiem wentylator bo żeby sie sam załączał trzeba czujke temperatury zwierną przy określonej temperaturze, gdzieś wkręcić w duży obieg..?
Temp. ma sie wahać od 80-90 stopni.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: AndrzejD21 »

Wentylator właśnie był za wydajny przy orce pługiem 2x35 nie mógł złapać 80 stopni.
Sprawdzę ten termostat, włącznik termiczny mam tylko muszę wspawać tulejkę z gwintem w obudowę termostatu.
Bo po co wentylator ma chłodzić zimny silnik, jak może być uruchamiany dopiero po jego nagrzaniu.
Termometr wskazuje dobrze bo wynik pokrywa się ze wskazaniem termometru bezdotykowego.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: SEBRIGHT »

Też bym zaczął szukać przyczyny od sprawdzenia termostatu :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: chrapek3011 »

Włącznik termiczny wentylatora powinien być w dolnym zbiorniku chłodnicy.W obudowie termostatu może być co najwyżej czujnik temperatury.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: AndrzejD21 »

Włącznik mam od jakiegoś audi temperatura włączenia wynosi 95 stopni a wyłączenia 90, spróbuję go założyć na wyjściu cieczy z chłodnicy.
Ale wydaje mi się że to za wysoka temperatura jak na ten silnik.

Edit: Po testach wyszło że muszę pompę wody wymienić, jak ją zakładałem po remoncie to była skorodowana, ale nie zwracałem jakoś na to uwagi.
Przy obrotach silnika 1600-1700 wydajność pompy jest za mała, dopiero na wyższych obrotach układ pracował poprawnie.
Po przemyśleniu czujnik założyłem na wyjściu z termostatu, wentylator włącza się wtedy kiedy potrzeba a temperatura silnika waha się pomiędzy 80 a 95 stopni.
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: Grigs »

Sprawdzałeś termostat?.
Na twoim miejscu w załączanie wentyla zrobiłbym jeszcze na dodatkowym przełączniku 2-pozycyjnym umieszczonym pod kokpitem, 1 pozycja była by od załączania z czujnika temp. a druga awaryjna jak by poprzednia nie zadziałała z głównym zasilaniem na stałym plusie po bezpieczniku np. 40 amper.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2019, 16:40 przez Grigs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: AndrzejD21 »

W oryginale dawało radę aż za dobrze, efekt był taki że silnik był nie dogrzany.
Silnik przeszedł kompletny remont, wszystkie elementy silnika były rozebrane na części pierwsze, umyte i poskładane na nowych częściach, stary został tylko blok. Więc nie ma możliwości żeby coś było przytkane.
Wentylator jest podłączony przez przekaźnik 30A i bezpiecznik bezpośrednio do zacisku alternatora więc nie ma opcji żeby coś nie zadziałało.
Grigs
Posty: 647
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: Grigs »

A zrób go na małym obiegu wyjąwszy termostat i zaślepieniu otworu w głowicy.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: Ursus »

Dziwne, często słyszę, że dwie łopatki to za mało i się ciapek grzeje :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Re: Prawidłowa temperatura silnika

Post autor: AndrzejD21 »

Ja też sporo takich wpisów widziałem że się grzeje, mój od zakupu zawsze utrzymywał przy orce wskazówkę na białym polu, oryginalny wskaźnik sprawdziłem i pokazywał dobrze, ciecz miała 70 stopni.
Jutro ma mi przyjść dużo dokładniejszy wskaźnik, wtedy będę miał 100% pewność co do temperatury. Bo sonda tego czujnika co mam teraz była włożona w miejsce oryginalnego wskaźnika i nie miała bezpośredniego kontaktu z cieczą.

Edit:Wentylator zdaje egzamin, w wietrzny dzień podczas przygotowania pola kultywatorem od c360, ciągnik utrzymywał temperaturę do 90*C.
Wentylator włączał się sporadycznie, ciągnik przestał dymić i spalanie spadło.
Przy bronowaniu utrzymywał w granicach 80-85*C, przy siewie jeździłem z zakrytą chłodnicą, termostat jest do wymiany najwyraźniej.
ODPOWIEDZ