siew gryki

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

siew gryki

Post autor: Esiok »

witam czy ktoś z was siał grykę rozsiewaczem do nawozów np tym małym lejkiem :?: ,gryka ma być wysiana na ziarno oczywiście
TM-K1904
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2020, 21:15

Re: siew gryki

Post autor: TM-K1904 »

Siałem w ubiegłym roku, w tym roku też tak zamierzam. Było ok., ale szczegółów nie pamiętam. (Zapewniam, że niepamięć nie wynika z pijaństwa :lol: )
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

A jakie ustawienie na rozsiewaczu
Robik
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:33

Re: siew gryki

Post autor: Robik »

Ja siałem proso lejkiem tak: miałem odmierzoną ilość ziarna na hektar, ustawiłem na oko cienkie sypanie i jeździłem po polu aż wszystko wysypałem. Wyszło naprawdę dobrze, szybciej niż siewnikiem do zboża. No może zawracania więcej.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

bo mam dylemat bo to ma być wysiane na ugorze 25 letnim,czy pryskać glifosatem przed orką czy nie trzeba,boję się że trawa zagłuszy grykę
Robik
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:33

Re: siew gryki

Post autor: Robik »

Pryskaj i nie zastanawiaj się, tylko zielsko zielone musi być. Na suchą trawę po zimie nie działa.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

no trawa już wschodzi zielono na łące,tylko jeszcze się zastanawiam ile tej gryki kupić na siew bo tania nie jest,siejąc siewnikiem bym musiał wysiać skromnie jakieś 75kg to koszt 450 do 500zł z kolei rozsiewaczem nie wiem czy te 75kg nie za dużo orientujesz się może ile kg potrzebowałbym siejąc rozsiewaczem :?:
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: siew gryki

Post autor: wojtek12321 »

Moim zdaniem to czy będzie siane siewnikiem, czy rozsiewaczem nie ma raczej różnicy. Norma wysiewu nasion i ilość roślin na daną powierzchnię jest określona ile ich powinno być, aby siew był efektywny. Norma ta wynosi na hektar takie ilości.
Obsada roślin powinna wynosić 2,5-3,5 mln na 1 ha, a ilość wysiewu to 60-125 kg orzeszków/ha.
Aby siew był efektywny, to ta norma powinna być utrzymana niezależnie czym i jak siejemy...
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: siew gryki

Post autor: Albercik »

Co do agrotechniki - 25 letni ugór ale było robione coś na jesieni czy nic?
Kiedy planujesz siać - to też zależy od stanu pola, rejonu i odmiany, wymoklisk itp.

Sianie czy z ręki, czy rozsiewaczem czy siewnikiem - dawka taka sama.
Oprysk - zależy co za chwasty tam rosną - glifaosat działa na części zielone i musi mieć czas żeby działać i nie ruszać zachwaszczenia. Może lepiej teraz uprawić i do siewu i tak ziemia zdąży "siąść" a potem już w uprawie prysnąć - są zarejestrowane środki.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

albercik na jesień nic nie było robione ziemia klasa 4a i 4b siać bym chciał około lub po 15 maja tak zazwyczaj sie sieje
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: siew gryki

Post autor: Albercik »

Czyli teraz tam rosną chwasty i nic sie nie dzieje jeszcze? jak 15 maj to opryski totalne odpadają, za krótki czas działania - znaczy wysuszy góre ale rozłogi zostaną.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

może wiecie jak ustawić siewnik konny do gryki?
MartaKo
Posty: 18
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:08

Re: siew gryki

Post autor: MartaKo »

A powiedzcie ile ha siejecie gryki ? I w jakich odstępach ?
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 272
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

Re: siew gryki

Post autor: URSUS c 328 »

Ja sieję po 75kg na hektar odstępy co 12cm.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

witam panów do tej pory gryka jest bardzo bujna i jeszcze kwitnie,pytanie czy będę musiał pryskać na dosuszenie gdzieś koło 15 sierpnia bo wolałbym nie,może ktoś bardziej doświadczony się wypowie czy do początku września sama dojrzeje :?:
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 272
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

Re: siew gryki

Post autor: URSUS c 328 »

Jak masz wczesną odmianę to ci sama dojrzeje. Na późną trzeba poczekać do października. Z pryskaniem glifo to bym uważał bo później żaden skup tego nie weźmie możesz spróbować jakimś chwastoxem on nie ma glifo i też powinien dosuszyć.
Alchemik
Posty: 326
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: siew gryki

Post autor: Alchemik »

Grykę można też zbierać dwuetapowo? Najpierw ściąć pokosówa, później kombajn? Ewentualnie prysnąć jeszcze jakimś sklejaczem?
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

u nas nie ma w okolicy pokosówek a jeżeli to rzeczywiste późna odmiana to trochę nie tak bo jak zawsze około 23 września sieje pszenicę
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 272
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

Re: siew gryki

Post autor: URSUS c 328 »

Jak posiejesz pszenicę później nic się nie stanie w tamtym roku siałem po gryce pod koniec października i teraz plon około 7 ton tylko trzeba posiać trochę gęściej, tak samo po kukurydzy sieją i w listopadzie i spadku plonu nie widać.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 553
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: siew gryki

Post autor: Esiok »

zapomniałem jeszcze spytać jaką dawke glifosatu na ha w 300l.dawać aby dosuszyło ale żeby nie za bardzo uszkodziło żeby ona później kiełkowała.
Oczywiście tylko w ostateczności będę pryskać,na razie czekam aż sama dojrzeje.
ODPOWIEDZ