Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: Bolszewik »

Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Jest to niewielki kawałek kukurydzy do którego podchodzą sarny. W chwili obecnej pole zostało opalikowane, a na wysokości ok. 1m rozciągnięty jest drut. Na drucie co jakiś czas wiszą puszki po piwie, a w każdej z nich małe kamyczki tak żeby grzechotały na wietrze lub potrącone.

Ktoś ma jakieś niezawodne sposoby i może mi coś doradzić?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: klusek-rolnik »

Popularny "Pastuch". Ogrodzić prądem...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: Bolszewik »

Pomysł dobry tylko że to raczej jednorazowa uprawa na tym polu więc chyba nie watro inwestować, chociaż w sumie warzywa też by można w przyszłości grodzić.

Jakieś sugestie co do producenta ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: klusek-rolnik »

Wydaje mi się że to obojętne... a jak już sie kupuje zawsze kiedys się przydaje...
przemek125
Posty: 230
Rejestracja: 28 cze 2008, 16:56

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: przemek125 »

Według mnie pastuch to dobry pomysł tylko że sarny mogą pozrywać druty,wiem to z własnego doświadczenia wiele razy sarny pozrywały mi druty chociaż były pod prądem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: Bolszewik »

Więc ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: hubert »

U mnie role straszaka pełni pies:D Tylko coś pojawi się na horyzoncie to chwila i znika:D U nas stosują opryski odstraszające zwierzęta nie wiem dokładnie co to, ale na rzepaku działało.
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: klusek-rolnik »

To taki śmierdzący środek chyba... Strasznie od tego śmierdzi a zwierzęta już się tego przestawają bać...
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: piotr31 »

Może to wpisz w wyszukiwarkę .SZALONY KOGUT ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: Bolszewik »

Psa nie chcę puszczać za ogrodzenie na całą noc, bo jak się nauczy biegania po całej okolicy to co mi po takim psie ? Ma pilnować domu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: hubert »

No rozumiem.
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: adam12 »

Jak zwierzyna łowna robi ci wilką szkodę zgłos to do "koła łowieckiego" jak jest szkoda powyżej 150 zł to ci przywiozą pastucha. Ja mam ogrodzone pole 3 drutami i na góże sznurek z puszkami i butelkami i to nic nie daje:( A mieszkam przy poligonie wojskowym tak .że zwierzyny pod dostatkiem w tym roku dziki nam zryły hektar pszenżyta to nie bylo co zbierac kombajnem:( i co roku mamy"wojne" z kołem łowieckim
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: klusek-rolnik »

Koło łowieckie... wiem coś o tym... nam wypłacili odszkodowania tylko 30 złotych
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: adam12 »

A nam za hektar 1600 zł
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: olowaty »

Zamiast druty do pastycha zastosować linkę lub sznur z wplecionym drutem. Ma wytrzymałość na zerwanie rzędu 100-250 kg.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: agrotechnik »

Drut z puszkami można dodatkowo (głównie na dziki) wzmocnić jednym szczegółem- kawałkami starych koszul. To patent mojego sąsiada który ma pole pod lasem (podobnie jak większość wsi i Ja) a działanie tego jest dosyć proste. Niektórzy może słyszeli jak należy polować na dziki. Jeśli nie to wyjaśniam- dzik ma silny węch i może nas wyczuć z odległości paru km, a nawet więcej jeśli idziemy z wiatrem a on jest przed nami. Doświadczony myśliwy zachodzi go od tyłu, pod wiatr, bo jest najmniejsze prawdopodobieństwo że nas poczuje. I to wykorzystał mój sąsiad, bo mu wieje akurat w las i dziki nie podchodzą bo się boją.


Pastuch też nie jest złym pomysłem,ale trzeba wiedzieć jakie zastosować napięcie;)
Wiem coś o tym, bo u nas w PGR są hodowane daniele, czyli coś jak sarna i muflony. Oprócz solidnego ogrodzenia są jeszcze 2 pastuchy- jeden zewnętrzny i 1 wewnętrzny.
Zewnętrzny jest nisko i ma napięcie 12 V i jego zadanie polega na odstraszaniu psów które próbują podkopu do pastwiska. Jego praca jest skuteczna, bo niejeden pies dostał po tyłku i gonił 3-4 kilometry z podwiniętym ogonem.
Drugi ma napięcie 24 V i jest na wysokości tak metra. Chodzi o to żeby daniele i muflony nie próbowały przebić się przez siatkę. Z własnego doświadczenia wiem, ze dotykanie go gołymi rękami nie jest najlepszym pomysłem a samo kopnięcie jest bolesne i długotrwałe...:smilewinkgrin:

Cały patent wygląda tak:
Obrazek

W pastuchu takim na pole wystarczyłby tylko ten drut 2-gi, wewnętrzny no i ewentualnie większe napięcie, bo skóra dzika jest gruba...

PS- drut kolczasty też ma swoje zalety, a w połączeniu z pastuchem jest to solidna zapora.:smilewinkgrin:
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: adam12 »

To u nas dziki chyba w gumowych butach chodzą bo się :no: boją:lol:
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: Wiesiek »

Panowie!
Z całym szacunkiem, ale ja nie wierzę własnym oczom, czy ja jestem na stronie "RETROTRAKTOR"????????????
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: oldtimer »

Wiesiek- to w końcu off topic, czyli rozmowy nie na temat ;)

A kukurydzy to bronić chyba najbardziej jednak trzeba przed dzikami- zależy od regionu, ale jednak przede wszystkim dziki. Skutecznego sposobu nie ma, bo dziki baaardzo lubią siedzieć w kukurydzy jak jest wysoka i nic ich stamtąd nie przepłoszy... Nawet myśliwy się nie odważy wejść w pole kukurydzy. Najgorsze są i tak wiosenne szkody- dzik potrafi iść rządkiem siewnym i wszystkie ziarna zjeść... Wtedy przy wiekszych areałach myśliwi stosują dyżury i pilnują w nocy pól, żeby potem odszkodowań nie płacić. Są preparaty chemiczne ("pachną" ludzkim potem). Nie wiem czy druty coś pomogą- rozpędzony dzik potrafi przejść przez siatkę leśną, a jaka przeszkoda to pastuch...
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Jak skutecznie zabezpieczyć pole przed zwierzyną leśną ?

Post autor: adam12 »

Te preparaty g.... dają najlepiej to chybaprzejsc się pare razy w nocy na pole i porobic hałasu:D
ODPOWIEDZ