Wiaty Garaże Wyposażenie

Rozmowy nie na temat
Krzysiek19
Posty: 31
Rejestracja: 22 mar 2009, 21:50

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Krzysiek19 »

Sufitu budynek ten nie ma i właśnie mi o to chodzi, żeby się nikt nie doczepił, że buduję to jako samowolkę...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

No ta którą ja mam na myśli to już historia prawna bo jeszcze chyba z carskich czasów, potem powielana w II RP.

Ta o której Ty piszesz to unijny wytwór rodem bodaj z Hiszpanii ? Zresztą bez znaczenia bzdura i tyle.

Ja bym poszedł o krok dalej, bo o ile "inteligencja osób tworzących prawo powala" to inteligencja niemałej liczby osób stosujących i egzekwujących prawo po prostu nie występuje.

*****

Jak ma sufit to pół biedy, ale wybijając okna w nowych miejscach raczej naruszasz konstrukcję budynku.

Dla świętego spokoju ja osobiście zgłosił bym wymianę okien nie wgłębiając się w szczegóły. Oczywiście nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. Jednak pozwolenia na budowę na taki duperel nie weźmiesz, a zawsze jakiś tam papier będziesz miał.

*****

Co koledzy sądzą o rozprowadzeniu po garażu przewodów ze sprężonym powietrzem ?

Jakie byłyby koszty no i z czego wykonać instalację, raczej z plastiku ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: damber »

Ja uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. Sam chce tak zrobic, bo nudzi mnie latanie z kompresorem po wszystkich pomieszczeniach w garażu.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: krzmaz7 »

Paweł, z tego, co tu przeczytałem to wydaje mi się, że najtańszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie postawienie jakiegoś ładnego blaszaka. Jak poprawisz (pokryjesz na nowo) dach nad komóreczką i garażem to nikt nie powinien się przyczepić (zdecydowanie polecam blachę, a nie jakieś papy czy gonty bitumiczne), a jak coś do tego dobudujesz to już może być różnie. Żadna wiata nie da takiej ochrony przed deszczem i śniegiem jak nawet najgorszy garaż, a oplatanie na zimę ścian jakimiś plandekami nie koniecznie ładnie wygląda.
Ponadto nie wiem czy kupienie dobrego drewna na tą całą konstrukcję, wszystkich gwoździ, wkrętów i blachy na pokrycie nie wyjdzie porównywalnie, co kupienie gotowego garażu. Jeżeli masz gdzieś w pobliżu jakiegoś producenta takich garaży to podejrzewam, że w dobrych pieniądzach zrobi Ci blaszaka pod wymiar, jaki będzie Ci pasował. Możesz zaoszczędzić na samodzielnym montażu, bo i tak samo przytwierdzenie do gruntu zazwyczaj jest zostawiane dla kupującego, więc co za problem złożyć całość samemu.
Garaż to zawsze garaż. Takie jest moje zdanie, a z tego, co piszą przedmówcy wynika, że na postawienie blaszaka nie trzeba żadnych pozwoleń, co jest ogromną oszczędnością.

Rozprowadzenie sprężonego powietrza po warsztacie to świetna sprawa i równie marzy mi się coś takiego w przyszłości. Kompresor stoi sobie w jednym miejscu i w niczym nie przeszkadza, a i nie trzeba plątać się w kilometrach luźnych przewodów. Zdecydowanie polecam. W profesjonalnych warsztatach widziałem, że takie rozprowadzenie jest zrobione jak się nie mylę z miedzianych rurek wysokociśnieniowych i praktycznie w każdym lepszym zakładzie jest to norma.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Coś dla jaj .... *yes*

Firanki w oknach ....

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 8875727426

.... ale parapetu brak ....

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 7264784482

.... i gdzie tu postawić szkło :?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: adam12 »

A ja mam do was pytanko chciał bym obmurować wiatę która stoi już dobre 20 lat jest zgłoszona "tam gdzie powinna" nie wiem jak się ten urząd nazywa pod wiata stoi kombajn a w 2 części miał by być warsztat co muszę zrobic ? załatwiać pozwolenia na budowę czy mozna postawić sciany bez zezwoleń?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Jeśli nie są to ściany nośne, a jedynie działowe względnie izolujące od warunków atmosferycznych to uważam że tak inwestycja podlega zgłoszeniu w wydziale budownictwa właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania wydziału budownictwa przy starostwie.

Musisz się jednak upewnić w owym starostwie bo możliwe że prawo budowlane zakazuje wznoszenia ścian o przekraczających pewną wysokość bez zezwolenia. Ewentualnie sam przestudiuj odpowiedni akt prawny.

Gdybyś np. okręcał jedynie blachą już istniejącą konstrukcję to na 100 % byłby to remont wiaty czyli zgłoszenia. Ze ścianami murowanymi tak wysokimi (pewnie koło 4 m) może być problem.




*****

Dzisiejsze prace:

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 0051434450



*****

Na razie na tym poprzestanę:

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 8374844930
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

No no ładnie tam masz. Mi by się też coś takiego przydało chociaż, mam już plan i kilka koncepcji, ale na razie brak czasu i $$ *no*
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

No coraz lepiej, ale jeszcze:

- obróbki blacharskie,
- kostka pod wiatą,
- oblamówka betonowa wkoło budynku,
- podjazd od frontu,
- tynk dekoracyjny + żywica (to co jest w tej chwili to tylko impregnat z pigmentem).

A w środku: instalacja elektryczna i teletechnika, instalacja sprężonego powietrza, tynki, druga antresola .....

Tych miedziaków skąd tyle brać ....... *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Dobrze, że większość (jak nie wszystko?) robisz sam.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Poza tynkowaniem, murowaniem i ogólnie "ciapaniem" (nie mam ręki do kielni) wszystko sam.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Prawo Budowlane
ART. 29
ust.2 pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
pkt.1 remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych,z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
ART. 30
ust 1 zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
pkt.2]wykonywanie robót budowlanych o których mowa w art.29 ust.2 pkt.1
Przepisy ogólne:
ART. 3 ilekroć w ustawie mowa o:
pkt8]-remoncie należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego ,a nie stanowiących bieżącej konserwacji,przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Czyli można postawić nowe ściany w miejsce już istniejących ,a mogą być z innego materiału ,czyli np. cegły w miejsce blaszanych.Trzeba to tylko zgłosić do starostwa.
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Mentos22 »

Pochwalę się budową garażu na ciągnik i samochód :) Garaż o wymiarach 6x5 wjazd 2,80 tył 2,50 postawiony na mały, fundamencie i podmurówce z całego pustaka żużlowego, prawie już na ukończeniu jeszcze dołożyć blachy na dachu brakło 6 arkuszy :d pomalować i zrobić drzwi . Mam pytanie odnośnie drzwi bo będę robił odsuwane jedne na drugie i czy ma ktoś zdjęcia jak wykonać prowadnice inne rzeczy ?? byłbym bardzo wdzięczny :)
Zdjęcia trochę nasłonecznione bo słońce daje jak cholera :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Witam.Zdjęcia nie mam ale robiłem coś takiego na dwóch wiatach coś koło 30 mb. każda.Można było przesunąć drzwi z całej wiaty w jeden koniec lub otwierać w dowolnej kolejności.Jako ciekawostkę podam jeszcze że cała wiata po zasunięciu drzwi była zamykana jedną wajchą i na jedną kłódkę ale to długa historia.Na szkicu wszystko widać. Drzwi były z profilu zamkniętego 40X40 z przynitowaną blachą falistą.Rolki na łożyskach kupione w asmecie przesuwały się po ceowniku zimno giętym przymocowanym co 1,5m do konstrukcji wiaty za pomocą kątownika i płaskownika Wiaty miały spadek dwustronny więc dziura która zastawała u góry była zasłonięta okapem.Można też zrobić pionowy parawan z blachy falistej.Szpara między drzwiami była ok 0.5 cm.Można to uszczelnić czymś miękkim.żeby przy przesuwaniu nie rysowało drzwi i było szczelne.Gorzej z dołem ale można coś wymyślić.Dół drzwi przesuwa się w rozgiętych na końcach pionowych płaskownikach.Rozgięte w półksiężyc by dobrze było wjeżdżać.Jeżeli coś nie jasne to pytaj.Na szkicu dołu drzwi powinien w środku być jrden płaskownik bo od niego zależy szczelność drzwi .Żeby drzwi nie uciekały na boki to zakład musi być taki by zawsze jeden koniec był pomiędzy płaskownikami.Ostatnie płaskowniki są zaspawane by drzwi nie ,,uciekły" poza wiatę
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Mentos22 »

Powiem Ci że ze szkicu wychodzi to bardzo prosto :) Dzięki wielkie za opis i pomoc na pewno przydadzą się przy budowie drzwi :)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Nikt nic nie buduje ?

Ja od poniedziałku bawię się w obróbki blacharskie dachu.

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 8251015138
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2569
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: SEBRIGHT »

Albo nikt się nie chce pochwalić :D

Może Paweł coś wklei :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Jak skończę to wkleję :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Jak dobry majster nie ujawnia tajników fachu .... *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2569
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: SEBRIGHT »

A masz już blachę na niej czy jeszcze nie? :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
ODPOWIEDZ