Wiaty Garaże Wyposażenie

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Wiesiek »

Witam!
nie wiem, w którym temacie mogę zadać moje pytanie, ale widzę ,że tutaj jest mowa o budowie dachu nad naszymi maszynami.
Otóż doradżcie mi: chcę wybudować garaż (mam już materiały) taki aby służył w dość szerokim zakresie. Poradżcie mi, jakie wysokie drzwi wykonać aby wjechać do niego traktorkiem z kabiną?
Ile wysokości ma Władymirec z kabiną, jaką wysokość ma MF z kabiną lub inne traktory???
Chcę wybudować takie pomieszczenie aby wjechać tam traktorem, więc chcę takie drzwi aby nie było w przyszłości przykrych niespodzianek i trudności z wjazdem do środka.
Wszelkie Wasze uwagi bądż wskazówki na ten temat będą dla mnie bardzo cenne.
Tutaj dodam: chodzi mi o w miarę dokładne wymiary, szczególnie wysokość wjazdu. Chcę zbudować garaż w miarę wysoki , ale niestety, mam ograniczenia. Chcę optymalnie wykorzystać, możliwości. Dodam , że 3 metry wysokości na wjazd, to jest już niemożliwe. Muszę z tego wymiaru niestety trochę zejść.Dlatego pytam o wysokości traktorów
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: darius »

Mój Władymirec z Polska kabiną ma wysokości 2,40m, a drzwi do garażu mam nz 2,56m tak na wszelki wypadek a bym sie zmieścil z podniesionym dachem.A jeszcze jedno ja mam Władymirca max obnizonego.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: Bolszewik »

Oto mój garaż niestety jeszcze nie wykończony:

http://picasaweb.google.pl/Bolszewik3/Garaz#

Wymiary 7 x 10 m. mniejsza brama 2,5m; większa 3,5m wysokość bram 2,6m.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: krzmaz7 »

U mnie w garażu wysokość wjazdu to ok. 280cm (Zetor 6211 chrzestnego o wysokości ok. 260cm wchodził bez problemów), ale teraz sądzę, że jest to trochę za mało (np. antena od CB stojąca na busie zaczepia podczas wjeżdżania). Wrota o wymiarach 300 x 300cm porównując wysokości różnych ciągników są chyba najlepsze (większe wrota to i więcej ciepła w zimie ucieknie ze środka), jeżeli jednak 3 metry są niemożliwe to zdecydowanie NIE polecam robienia wjazdu niższego niż 270cm. Oczywiście np. nie obniżony Władymirec z kabiną zmieściłby się by się nawet we wrota 10 czy 15cm niższe, ale dajmy na to postawi Pan na dachu żółtego "koguta" błyskowego lub antenę od radia i już robi się kłopot. Tego kłopotu nie będzie np. z Ursusami C330, C360 i pochodnymi, ponieważ te ciągniki razem z kabinami raczej nie są wyższe niż 240cm. Proszę podać więcej informacji dotyczących orientacyjnych wymiarów planowanego garażu a z chęcią pomogę, bo nie ukrywam, że podczas budowy naszego budynku trochę się nauczyłem, a co ważniejsze nawet tą całą zabawę w murarza polubiłem.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: olowaty »

Według poradnika inżyniera i technika budowlanego " Budownictwo rolnicze " z roku 1979 zalecane wymiary wrót do garażu to:
- 4200 x 4200 przy sprzęcie typu Bizon
- 3600 x 3600 przy pozostałych

Wysokości maszyn:
- 1204 - 2550 mm
- 1201 - 2510 mm
- C-385A - 2490 mm
- C-360 - 2230 mm
- K-700A - 3550 mm
- DT-75 - 2300 mm
- przyczepy:
- 3PTS-12 - 2800 mm
- T088 - 2770 mm
- NTVS-4-1 - 3750 mm

Jak jesteś zainteresowany, to mogę zeskanować ten rozdział książki.
ihc 64
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2007, 21:51

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: ihc 64 »

Bolszewik zostawiłeś kawałek niepokrytego dachu z myślą o dostawieniu wiaty ?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: Bolszewik »

Widzę że ktoś się przyjrzał.
Tak, nie obciąłem krokiew żeby dorobić wiatę, będzie długa na cały budynek szeroka na ok. 3 m.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ihc 64
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2007, 21:51

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: ihc 64 »

Jestem w temacie , ten sam pomysł chcę zrealizować w moim remontowanym domu jako taraso- ganek ;) a co do zielonych pojazdów to u mnie traktorek suzuki samurai ;)
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Wiaty Garaże Wyposarzenie

Post autor: Wiesiek »

Witam!

Oglądałem fotki Bolszewika , garaż postawiony z wielkim rozmachem, prawie jak dom mieszkalny.Podziwiam.
Mój garaż ma być wykonany jako konstrukcja metalowa , skręcana całkowicie śrubami, nakryta blachą falistą i ściany również.Konstrukcja oparta na 6 metalowych słupach nośnych. Jako fundamenty 6 pęcków betonowych na głębokość 1,4m. Budowla dobudowana (samodzielna) do istniejącego budynku gospodarczego.
Wymiary:8 x 5 m.Drzwi wjazdowe 2 szt, szerokie na 4m.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Nie zniechęcam Cię do wysokości bram i samego budynku ale zauważ jedno, jeśli głębokość garażu będzie 5 m to jaki jest pojazd który ma niespełna 5 m długości i ponad 2,5m wysokości ?

Widzisz ja już miałem materiał na podwórku i nawet futryny były już wstawione na 2,8 ale zmniejszyłem na 2,6. Tak jak pisałem wyżej mnie przetłumaczyli. Oczywiście wszystko zależy od przewidywanego zastosowania. Ja potrzebowałem garażu i miejsca na warsztat i wszelki szpargały.





************************************************************


Chciałbym odnowić temat z racji, że jestem własnie w trakcie realizacji projektu "wiata".

Pytanie brzmi co ma być pod kołami ?

- beton
- kostka brukowa
- coś innego

Poproszę o za i przeciw ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: hubert »

Według mnie najlepsza by była kostka betonowa, beton. Kostka betonowa jest tańsza od brukowej, łatwiej się ją kładzie, łatwo ją zdemontować. A beton to wystarczy wylać i się cieszyć;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Nie mam pojęcia czym różni się kostka betonowa od kostki brukowej ?

Do wylewania betonu jestem nastawiony raczej sceptycznie. Wolał bym coś innego byle koszty były sensowne.

Może by tak coś z odzysku jakąś trelinkę czy płyty chodnikowe ? Ktoś takie coś układał ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: damber »

A jak wygląda to od strony prawnej, bo słyszałem, że wiaty nie trzeba zgłaszać jeśli podłoże nie jest utwardzone-czy to prawda?
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: damber »

Co do podłoża to mam taki pomysł :)
W Holandii widziałem ścieszki rowerowe zrobione z poukładanej cegły, to może by ten pomysł wykorzystać przy wiacie i dorwać gdzieś jakąś cegłe z odzysku...
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Marne szanse, raczej płyty chodnikowe lub trelinka. Albo kostka brukowa z odzysku, ale nie widzę na razie żadnych tego typu ogłoszeń.

Do tego koszt transportu ...
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ihc 64
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2007, 21:51

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: ihc 64 »

Zwykła cegła nie nadaje się na podłogę , chyba że klinkierowa. Osobiście ułożył bym płyty chodnikowe z odzysku bo najtańsze .Ale cokolwiek chcesz ułożyć i tak najważniejsze jest podłoże . Minimum to 10 cm żwiru zagęszczonego i 5 cm piachu z cementem .
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: olowaty »

Co do płyt chodnikowych, to należy brać pod uwagę to, że po pewnym czasie mogą się wypaczać pod wpływem cykli zmiany temperatury. Kostka brukowa kamienna różni się tym od betonowej, że jest to kamień ciosany, a ta druga jest odlewana w formach z betonu. Z praktyki wiem, że niestety w naszych warunkach najlepsza jest wylewka betonowa. Albo jeszcze inna opcja. Kupić duże płyty betonowe jak na drogi tymczasowe kładą. Zależy jaka wiata, ale 3 do 4 szt powinno wystarczyć.
Co do kostki brukowej, to zima potrafi być niebezpieczna. Jak napada na nią śnieg, to lubi być śliska. Chyba że jest płomieniowana lub piaskowana, ale to już wyższe koszty zakupu.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: SEBRIGHT »

Co do płyt chodnikowych z odzysku to polecam pytać po firmach układających kostkę brukową. Czasami wymianiają płyty na kostkę. Ja tak dorwałem 2 tony całkiem za darmo. Transport oczywiście własny...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Najbardziej podobała by mi się kostka brukowa (betonowa).
Nie zakumałem o co chodziło Hubertowi z tą kostką, oczywiście granitowej czy innej kamiennej nawet nie biorę pod uwagę, raz koszty, dwa kto to ułoży czyli znów koszty.

Znalazłem na alledrogo 100 m2 kostki z odzysku. Cena fajna 15 zł/m2 ale trzeba to przywieźć z Warszawy Czyli wyjdzie taniej nową kupić na miejscu.

Będę szukał na miejscu nie spieszy mi się.

Co do płyt chodnikowych to raczej trudno je poprawnie ułożyć. Zwykle w miastach są krzywe popękane itd. To wina niedbalstwa czy ten typ tak ma ? Jak powinno się je poprawnie układać ?

Dodam że pod wiatą nic ciężkiego nie będzie jeździć, a jeśli już to sporadycznie władek z przyczepą czyli w sumie max 5 ton. Czy w takiej sytuacji wytrzyma kostka 4 cm czy raczej 6 cm.

Płyty drogowe czy inne duże odpadają bo kto i jak je teraz włoży.

Pozdrawiam budowniczych.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ