Wiaty Garaże Wyposażenie

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: krzmaz7 »

No właśnie tego się obawiam, że nie ma 100% skutecznej metody.
Rynny (na razie prowizoryczne, bo budynek nie jest jeszcze ocieplony) i odprowadzenie wody już są.
Niwelacja terenu jak już pisałem na razie niestety nie możliwa.
Izolacja fundamentów teoretycznie też jest, bo podczas ich wylewania a w zasadzie po wylaniu ławy a przed wylaniem reszt fundamentu dno i zewnętrzną ściana dołu wyłożona została papą izolacyjną (taką jakby papierową). Co do drenażu to muszę się przyznać, że nawet nie wiem, na czym to polega, jak to wygląda i jak to się robi. Tereny u nas nie są podmokłe (jak do tej pory) i nigdzie w okolicy nikt czegoś takiego nie robił.
Abizol to jak się domyślam coś smoło podobnego (u nas bardziej popularny jest Izolbet), więc jak wymaluje tym ściany to coś jeszcze trzeba na to przykleić, bo raczej nie dałoby się korzystać z kanału.
Pompa z czujnikiem wody też dobry pomysł tylko obawiam się czy reszta wody pozostał w wężu nie będzie w zimie zamarzać. Ponadto, gdy wyłączy się pompę to zawsze trochę wody się cofnie i czy w takim przypadku pompa z czujnikiem wody nie będzie się co chwilę włączać i wyłączać?
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: olowaty »

Niwelacja nic nie da, skoro przesiąka przez ściany i podłogę kanału.
Co do Abizolu, to na zawilgotniały beton odpada. Jedynie Icopal Water Primer. To jest hydroizolacja na bazie dyspersji asfaltowej w wodzie. Można nakładać na mokry i wilgotny beton.
Co do drenażu:
Obrazek
Co do pompy, to jeżeli będzie odpowiednia pojemność "zbiornika" to nie będzie się kidac non stop.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Jeśli malować czymkolwiek to tylko latem jak będzie sucho dodatkowo można włożyć na kilka godzin farelkę żeby dosuszyć. Co do wyboru konkretnego środka to się nie wypowiem trzeba czytać co pisze na opakowaniu lub zasięgnąć porady osoby kompetentnej.

W kwestii cofania się wody można założyć zawór zwrotny.

Drenaż poprawnie wykonany i konserwowany naprawdę działa. Można do tego wynająć firmę, ale można to zrobić samemu, byle porządnie bo inaczej szkoda czasu i pieniędzy.



Ja u siebie zrezygnowałem z kanału, choć zawsze mogę go dorobić, a grunt jest piaszczysty i wybitnie suchy.

Wolę jednak zrobić sobie najazd na dworze koło garażu, można będzie też umyć podwozie, a w garażu to może kiedyś podnośnik .....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: krzmaz7 »

Dziękuję Panowie. Widzę, że ten drenaż to pełen profesjonalizm i to już musi działać, tylko coś czuję, że u mnie trzeba by go zakopać głębiej niż fundamenty tzn. na poziomie kanału. Jak sobie dobrze przypominam to z 10 lat temu byliśmy w lecie nad morzem i mieszkaliśmy w eleganckim domu z pięknym ogrodem, przez który płynęła, że tak to nazwę sztuczna rzeka. Pamiętam, że rynny wokół domu były pozakopywane i właśnie najprawdopodobniej służyły za źródło wody dla tej rzeczki. Świetna sprawa, ale zapewne bardzo droga i raczej samemu zbyt profesjonalnie się tego nie zrobi.
Co do najazdu na dworze to nie powiem, żeby był to zły pomysł, bo gdy jest ciepło to nawet przyjemniej podłubać przy samochodzie na dworze, tylko co zrobić, gdy coś padnie na jesieni lub w zimie? Jednak garaż to zawsze garaż i nie robi się na dworze, a jak w środku jest jeszcze jakieś ogrzewanie to i w zimie nie trzeba się nudzić.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Roman1313 »

Pozostaje łóżeczko na kółkach;) i można leżeć przy robocie*flower* tylko trzeba uważać na oczy*comfort*
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: krzmaz7 »

Nie no bez przesady. W lecie w kanale jest suchutko, a w zimie i na wiosnę przed robotą można wypompować wodę, ale nie jest to rozwiązanie problemu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Słuchajcie, z racji tego, że wielu z Was ma już za sobą różnego rodzaju budowy budynków itd. to mam kilka pytań.

Założyłem sobie, że moja wiata będzie przylegała do garażu i komóreczki na opał. Na poniższych, amatorskich, rysunkach przedstawiłem swoją wizję z orientacyjnymi wymiarami, które jednak mogą się o maks 0,5 m różnić od rzeczywistości.

Z racji tego, że muszę robić też dach nad komórką i częścią garażu (tą przyległą do komórki) bo przecieka już jak sito, to pomyślałem, że można zrobić to za jednym zamachem z wiatą.

Co sądzicie o tym? Ile taka konstrukcja mogłaby kosztować? Nie ukrywam, że zależy mi na najekonomiczniejszym rozwiązaniu, ponieważ mam teraz sporo innych wydatków. Póki co wiata zakłada miejsce na jeden ciągnik, ale być może w dalszym czasie dobudowałoby się jeszcze coś na następny.

Kolejne pytanie, czym to pokryć? Blachą? Falistymi tymi płytami laminatowymi czy jakoś tak? A może płytami osb pokryć i papa na to?

Co sądzicie?

Oto wspomniane rysunki:

Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: baro »

A slynnej onduliny i ciebie nikt niema na wydanie? Ja mam tym obite boi i dach :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

To to jest chyba to o co mi chodziło, gdy pisałem o tych płytach laminatowych.



A co myślicie o takiej blasze?

http://allegro.pl/blacha-trapezowa-t-30 ... 72067.html
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: klusek-rolnik »

Pawle, nie wiem czy jest sens robić dach na dwie strony. A nie lepiei byłoby zrobić całosć na jedną strone? Widze że garaż ma spad na przód więc podejrzewam że komórka też tak jest więc ja bym to po prostu zrobił tak. Do istniejącego budynku "przykręcić" drewniany stelaż wiaty na ciągnik ze spadem takim jak ma garaż i komórka i na tym przykręconym stelażu oprzeć konstrukcje dachową a 3 metry dalej tak jak widze na rysunku wkopał czy też zakotwił w inny sposób identyczny stelaż drewniany jak ten przykręcony do istniejącego budynku i połączył to więźbą dachową. Najlepiej to jeśli reflektował byś taką opcje, odezwij się do mnie na GG czy inną drogą a ja w miare możliwości zrobię Ci zdjęcia jak wyglada to u mojego wujka gdyż on ma zrobione tak dwie wiaty.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Porób zdjęcia i podeślij. U mnie garaż ma spad tak jak zaznaczyłem na rysunku, komórka ma spad natomiast w stronę wiaty, ale kiepski. W ogóle ten dach to porażka. A komórka jest dość niska, więc myślałem, że w ten sposób dach będzie coraz wyżej w stronę wiaty i dzięki temu bez zbędnych zabiegów będę miał "wyżej" nad traktorem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: klusek-rolnik »

Aaa, taki mix. Albo jeśli masz spad komórki na domniemaną wiate to dać spad wiaty na komórke i automatycznie deszcz czy cokolwiek będzie lecieć do jednej rynny z komórki i z wiaty, choć to może nie wyjść ciekawie no ale w każdym razie nie ma sensu nakładania dachów jednego na drugi. Paweł, zdjęcia moge zrobić najprawdopodobniej w sobote a jak bym sie widział z moją nauczycielką od zawodowych (bo chodze do technikum budowlanego) to zapytam jak by to można w miare normalnie rozwiązać. Zdjęć i informacji od nauczycielki nie obiecuje no ale postaram sie coś załatwić.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Tzn może źle zrozumiałeś rysunek. Ja nie zamierzam nakładać jednego dachu na drugi! Ten dach z komórki i kawałka garażu będzie zerwany. Po prostu chcę to potem przykryć jednym jakby płatem od razu z wiatą. Bo wspominałem, że dach od komórki przecieka.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 623
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: klusek-rolnik »

Rozumiem, rozumiem, tylko może troszke źle sie wyraziłem. *yes*. A na ścianie komórki do której miała by przylegać wiata jest tzw. ogniomur?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

A co to jest ten tzw. ogniomur?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Roman1313 »

Kolega jakimś grypsem sypie*sarcasm* Jak zrobisz ten dach to nie zapomnij o pół metrowej zabudowie scian pod samym dachem żeby zimą sniegiem nie zawiało(http://www.projektoskop.pl/p-1668.html). Ja tego nie mam a mam jesnospadowy to pod dachem musze odsnieżać.
I najważniejsze pozwolenie na zabudowe na działce bo życzliwych nie brakuje.*annoy*
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Wiem, że to może być ciężko zrozumiałe, ale uwierzcie, że ciężko swój zamysł przekazać. Oczywiście, żeby podmurować pod dach to wiem.

A jak z pozwoleniem pod zabudowę? Do wiaty też to trzeba?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Art. 29 prawa budowlanego
pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
pkt.2wolno stojących parterowych budynków gospodarczych ,wiat i altan........o powierzchni zabudowy do 25 m. kw......
Wymaga to jednak zgłoszenia do starostwa.Art.30.
Zaznaczono wolno stojących .Nie wiem jak to jest z dobudową a nie mam czasu szukać.Zajrzyj do prawa budowlanego. Wszystko jest w necie.
Zdaje się że nie jesteś gospodarzem to tylko ten przepis może Ciebie dotyczyć.*pray*
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: kombi »

witam
przerabiałem temat budowli z pozwoleniem
a więc możesz postawic wiatę na pozwolenie tz. zgłoszenie takiej budowli ale max 24m 2[kwadratowe ] 4x6 , 7x3, i jak sobie wymyślisz aby po zewnętrznej było 24m [kwadratowe
ale od początku
musisz zrobić rysunek techniczny [nawet samemu jak masz zdolnośc ,opisac to z czego to bedzie stawiane [materiał ] i OCZYWISCIE NIE MOŻESZ PISAC W TYM ZGŁOSZENIU .ŻE TO MA BYC GARAŻ ,OBORA ITP
TYLKO PISAC ,ZE TO BEDZIE WIATA GOSPODARCZA ,SKŁADZIK NA DREWNO LUB COŚ W TYM STYLU
BO JAK NAPISZESZ W ZGŁOSZENIU ,ŻE GARAŻ ,OBÓRKA LUB COŚ W TYM STYLU TO ZARAŻ podciągną to do dodatkowej OPŁATY za nieruchomości
a i taka budowla o pow. 24m [kwadratowych jest przynależna na każde 500m [kwadr] działki ,potrzeba również pobrac z geodezji starostwa czy jak tam zwał mapkę swojej działki i na tej mapce naniesci położenie tej budowli [a najlepiej podjedz do swojego wydziału lokalnego budownictwa i jak biurokraci są zyczliwi dla petenta to wyjasnią bez problemu co i jak [u mnie byli tak uprzejmi ,że jak przedzwoniła babka ,żeby odebrać pozwolenie to aż mnie zatkało [2 tygodnie od złożenia papierów było załatwione POZYTYWNIE ]
WIĘC DOBRA DUŻA kawa IM SIE należał a
tobie równiez zyze takich biurokratów jak JA miałem
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Dodam może jeszcze to że z powodu braku ,,życzliwości" moich sąsiadów którzy sami mieli mnóstwo samowoli budowlanych w poprzednim miejscu zamieszkania postawiłem murowany warsztat garaż i wiatę.Pies z kulawą nogą się tym nie interesował.i jeszcze przy wywłaszczeniu zapłacili mi za to.Jeżeli mamy ,,szczęście" mieszkać wśród ,,życzliwych" to nie postawimy nawet budy dla psa.Tu gdzie mieszkam obecnie kopiąc oczko wodne wolałem zrobić zgłoszenie bo po prostu nie znam dobrze tych nowych sąsiadów choć w codziennych kontaktach są bardzo fajni.Kara za samowolę wynosi coś koło 25 000 zł, a zalegalizowanie 50 000.Kartka papieru za zgłoszeniem powiedzmy 1 grosz bo samo zgłoszenie ,oprócz kosztów mapki[ok. 20zł ] nie kosztuje nic.Wybór należy do Ciebie.:D
I jeszcze jedno Prawo budowlane jest aktem prawnym który nie może być dowolnie interpretowany czyli jeśli napisano wiata wolnostojąca to tak musi być.Nie może być dostawiona, czy połączona z innym budynkiem.
ODPOWIEDZ