Wiaty Garaże Wyposażenie

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Czyli jeśli chcę pokryć dachem od razu szopkę i kawałek garażu to już mogą się doczepić, że to nie jest wolnostojąca?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Odradzam dach jednospadowy.

Na pokrycie najtanisza i najtrwalsza będzie chyba blacha trapezowa.

Uwaga im mniejszy kąt nachylenia dachy tym trapez powinien być wyższy. Są na to zalecenie w folderach konkretnych producentów. Radzę się ich względnie trzymać bo inaczej będzie podciekać. Ponadto im bardziej płaski dach tym większy problem ze śniegiem.

Płaski dach tylko pozornie jest tańszy. Blacha powinna mieć wysoki trapez więc stosunek metrów bierzących blachy do efektu krycia jest niekorzystny. Należy użyć więcej drewna. Niezbędne będą przy takiej konstrukcji słupy (stolec) i ramiączka (miecze).

http://www.zgapa.pl/data_files/referat_89.html

Zwróć uwagę jak zacięte są bonty (jętki).

Ponadto żywotność takiego dachu jest mniejsza. Do tego uważam, ale to już moje prywatne zdanie że płaski dach jest nieładny.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

A co w takim razie radzicie? Bo jest jeszcze takie wyjście, że dach zrobię swoją drogą a wiatę oddzielnie, ale i tak w tym samym miejscu. Więc może macie jakieś inne pomysły?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Proponuję Ci zrobić zgłoszenie.Starostwo ma 30 dni na odpowiedź Narysuj gdzie chcesz postawić i z czego..W odpowiedzi otrzymasz dokładne warunki w jaki sposób i gdzie będziesz mógł postawić wiatę .Jeżeli się nie mylę to ze względu ppoż. odległość między poszczególnymi obiektami nie może być mniejsza niż 3m. i od granicy działki 3m ze ścianą bez okna a 4m. ze ścianą z oknem.Jak kwalifikuje się wiata nie wiem.Ale w odpowiedzi otrzymasz jak postawić lub dlaczego nie możesz i wtedy się dostosuj.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Ursus »

Ok, dzięki. Spróbuję tak zrobić. Nie mniej jednak jeśli ktoś jeszcze ma jakieś pomysły itd to chętnie przeczytam :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Krzysiek19
Posty: 31
Rejestracja: 22 mar 2009, 21:50

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Krzysiek19 »

Mam jedno pytanie na temat budowy pomieszczenia na motory itd. Rozbieraliśmy stary dom z chlewem bo zaczął przeciekać (budowa niemiecka). W przejściu miedzy chlewem, a budynkiem mieszkalnym został wybudowany (w latach 70) pokój o wymiarach ok 4x5m 2. Chciałbym rozkuć i wstawić większe okno, drzwi i zadaszyć. Nasuwa mi się takie pytanie czy mogą się do tego doczepić, że jest to zbudowane nielegalnie?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Chciałbym rozkuć i wstawić większe okno, drzwi i zadaszyć. Nasuwa mi się takie pytanie czy mogą się do tego doczepić, że jest to zbudowane nielegalnie?
Wymiana okien i drzwi na zgłoszenie (choć nikt tego nie robi).

Rozkuć ? kwestia dyskusyjna ile ? i gdzie ? Jeśli narusza to ściany nośne bądź całą konstrukcje budynku to już teoretycznie pozwolenie na budowę.

Zadaszenie czyli budowa nowej konstrukcji dachu ? Pozwolenie na budowę.

Na zgłoszenie wymiana pokrycia dachowego za wyjątkiem eternitu bo on musi zdjąć i zutylizować wykwalifikowana firma.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Zgodnie z art.31.1. PB Pozwolenia nie wymaga rozbiórka
1]budynków i budowli-nie wpisanych do rejestru zabytków.....o wysokości poniżej 8m,jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza od połowy wysokości
2]Rozbiórka obiektów budowlanych o których mowa w ust.1pkt1,wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi,w którym należy określić rodzaj ,zakres i sposób wykonania tych robót.
Należy to uczynić przed rozpoczęciem robót
5]Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem,jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia.Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce.
Jeżeli nie zgłosiłeś to zgłoś że część groziła zawaleniem i musiałeś natychmiast rozebrać .Ale nigdzie nie jest powiedziane że trzeba rozebrać cały budynek.Więc to co Ci potrzebne zostawiłeś.Jest zalegalizowane bo budynek w którego skład wchodziło to pomieszczenie stał legalnie.Oczywiście przeróbek nie zgłaszaj tylko zrób po cichu bo przecież nikt nie wie jak to wyglądało wewnątrz.Do rozbiórki zgłoś oczywiście cały budynek bo mogą zażądać ekspertyzy czy to co pozostawiłeś nie grozi zawaleniem.Nie ma terminu.ukończenia rozbiórki to i za kilka lat możesz powiedzieć że jeszcze nie rozebrałeś.Ale czy ktoś będzie pytał?Jednak przed napisaniem czegokolwiek w zgłoszeniu najpierw się wypytaj bo mogą być przepisy inne niż prawo budowlane i żebyś się nie wkopał i nie musiał rozebrać całości.
Rozbawiła mnie wypowiedź Bolszewika na temat utylizacji eternitu.Wywłaszczone mi budynki były pokryte eternitem.Przyjechała koparka ,przewróciła ściany i dach się zawalił.Ekipa bez żadnych zabezpieczeń[maski to tylko dla telewizji] wrzuciła eternit do wykopanego dołu.Koparka zasypała i gitara.Tak wygląda utylizacja rodem made in poland:D
Krzysiek19
Posty: 31
Rejestracja: 22 mar 2009, 21:50

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Krzysiek19 »

pomieszczenie wygląda tak Obrazek :)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Raczej powinna przerazić Cię moja pozorna naiwność.
Cytowałem ustawę którą XXX razy powtarzałem ludziom wiedząc że i tak zrobią >> po swojemu <<.

Tydzień temu u znajomego też tak zutylizowali z tą różnica że zabrali w workach i pewnie >> gdzieś << zakopali.

W mojej okolicy wynajęta przez gminę firma zbierała eternit kto miał to po prostu zgłaszał i za darmo zabierali. Ja też się pozbyłem tego świństwa legalnie i mam kwit więc nikt mi nigdy nic nie zarzuci.



Krzysiek nie wojuj w najbliższym czasie z sąsiadami bo nadzór budowlany może Cię uwalić. *yes*



PS. Utylizacja eternitu polega na jego zasypaniu zwykle w wyrobiskach starych kopalni.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Krzysiek19
Posty: 31
Rejestracja: 22 mar 2009, 21:50

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Krzysiek19 »

Sąsiada mam spoko :D To pomieszczenie jest bardziej z w kącie i nie za bardzo wydać. Czyli nic nie muszę zgłaszać?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Chodziło mi o to że zarówno budowa nowego obiektu jak i jego rozbiórka jeżeli jest nie zgodna z prawem budowlanym,jest samowolą budowlaną i jako taka podlega karze.Lepiej więc wykonać minimum formalności jakim jest zgłoszenie i to co robimy zezwala na taką formę.Kupując swoją nową posiadłość zauważyłem że w skład posiadłości wchodzi stodoła 250m.kw. której nie ma bo poprzedni właściciel ją rozebrał.Przy pisaniu aktu notarialnego poprosiłem o wpisanie że ten budynek nie istnieje i jestem spokojne jak ktoś zapyta[?] gdzie jest.Polska, jak mawiał Zulugula, to bardzo ciekawa kraj w którym można wybudować lotnisko bez pozwolenia ,ale jak się chce kogoś udupić to można go ukarać za dostawienie WC do ściany budynku.Taka jest nasza nieciekawa rzeczywistość i wszystko zależy od ''życzliwości".Jeżeli mieszkasz wśród ludzi którym brak ,,życzliwości", to rób swoje i śpij spokojnie.
PS.,,życzliwy "- zwrot którym posługuje się w postach to ulubiony podpis donosiciela.BROŃ BOŻE NIE MÓJ!!!!:D
Chcąc przerobić okna tak jak pokazałeś musisz wylać nowe nadproże na całości bo pewnie nad każdym oknem jest osobne .Jeżeli jednak Nadproże jest już nad całością to masz mało roboty. Przy wyjmowaniu okien czy burzeniu filarka zabezpiecz strop.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Roman1313 »

Jeśli bedziesz powiększał okno to najpierw zrób bruzde w murze i zrób belke zelbetową. Jak beton zwiąże i utwardzi sieę to możesz kuć pod większe okno.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Ursus zawsze możesz kupić/zrobić garaż blaszak, jako że nie jest on na stale związany z gruntem nie stanowi w istocie rzeczy budynku ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Roman1313 »

Jeśli blaszak będzie stał na kołach to tak. Kilka dni temu był reportarz że dziadek na osiedlu dostał pozwolenie od administracji osiedla na postawienie blaszaka tylko na rower i go dostał ale okazało sie potem że na skutek donosu musi go rozebrać , napisać pismo zgłoszenie że chce postawić blaszak i może ten blaszak zpowrotem postawic lub zapłacić 5000zł za legalizacje tego co juz postawił. Za garaż jest opłata jest większa i wynosi coś ponad 12000zł.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Nie myl pojęć osiedle to nie prywatny grunt.

Wystarczy że postawi go na kilku płytach chodnikowych, nie ma fundamentów, nie jest trwale związany z gruntem, budynkiem nie jest.

Jak chcesz to możesz sobie zgłosić budynek tymczasowy na 120 dni i co 119 sprzedać mu kopa żeby ruszył się o kilka mm. To już przećwiczył niejaki Drzymała ....

Co innego gdy przepisy szczególne, bądź prawo lokalne zabrania stawiania tego typu urządzeń. I możliwe że dziadka słusznie pogonili ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Roman1313 »

Dziadkiem zajoł sie inspektor nadzoru budowlanego mimo że właściciel terenu się zgodził.
Jeśli postawisz sobie kontener na działce to prwu budowlanemu nic do tego ale jak jest z blaszakiem na płytach betonowych - nie wiem.*rolleyes*
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

Art 29.1.ustęp 12]pozwala na zastosowanie opcji Drzymały.Ale w art.30.1.ustęp6 właściwy organ wnosi sprzeciw.
pkt3 jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego,o którym mowa w art.29 ust.1pkt.12w miejscu w którym taki obiekt już istnieje..
Sprawę garażu blaszanego przerabiałem na innych forach i niestety jak się nie kręcił plecy z tyłu.Do tymczasowych obiektów budowlanych zalicza się także barakowozy i obiekty kontenerowe art. 3 pkt.5. Widać że pomyślano i o Drzymale..Ustawodawca nie zostawił pola do popisu.
Zgoda właściciela gruntu nie ma tu nic do rzeczy ,bo ja będąc właścicielem tym bardziej mógł bym robić co zechce.A tu figa z makiem.W PB nie ma nic o przyczepie kempingowej więc chyba tylko w niej można zamieszkać na własnej działce.Ale ciekawe co na to sanepid.W Polsce można chyba tylko bezkarnie postawić pudło po telewizorze.:D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: Bolszewik »

Albo beczkę jak Ezop i żłopać winko jak wyżej wspomniany *flower*

Blaszak możesz zgłosić jako bud. gosp. do 25 m2 nikt tego nie broni. Jak Ci się znudzi to zgłosisz rozbiórkę i go wywalisz, wszystko w temacie. Choć blaszak oczywiście budynkiem nie jest. Choć jakiś tam nadgorliwiec/złośliwiec wzorem pewnej ustawy (....) w myśl niniejszej ustawy rak to ryba (....) przeczytać morze i egzekwować de iure że blaszak to budynek ....

Ważne aby w zgłoszeniu nie napisać GARAŻ tylko BUDYNEK GOSPODARCZY.

Wtedy wszystko będzie w porządku.

Ech .... zamiast ścigać debilów co budują hale typu katowickiego (chodzi mi o tą co się zawaliła) nadzór budowlany zajmuje się bzdurami typu chatka puchatka na podwórku Kowalskiego.

*****

Teraz coś weselszego, udało mi się dziś nabyć za przysłowiową flaszkę arkusz textolitu zrobię z niego podstawy pod gniazda 3f, 1f oraz SELV w swoim garażu. Planuję sześć takich zestawów.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wiaty Garaże Wyposażenie

Post autor: marek »

[quote]Bolszewik napisał/a:
Choć jakiś tam nadgorliwiec/złośliwiec wzorem pewnej ustawy (....) w myśl niniejszej ustawy rak to ryba (....) przeczytać morze i egzekwować de iure że blaszak to budynek ..


Pewnie to będzie ta sama ustawa według której ---marchewka to owoc.
Inteligencja osób tworzących prawo czasami powala:D:D:D
ODPOWIEDZ