Ciągniki i maszyny w filmach

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Stworzyłem ten temat, gdyż dzisiaj w TVP1 zobaczyłem w filmie pt. "Szczęściarz Antoni" 2 Ursusy C-45. Szkoda, że nie oglądałem tego filmu całego.
A Wy znacie jakieś filmy w których można jakieś ciągniki lub maszyny zobaczyć??

Ja znam takie:
-"Czterej pancerni i pies" - Ursus C-45, który naśladuje Lanza lub Hanomaga w służbie wojska niemieckiego- ciągnie kuchnię polową, potem zostaje wysadzony przez Janka Kosa (odcinek 14)

-"Wiosna panie sierżancie" - Ursus C-45 pojawia się dwa razy. Pierwszy raz ostro hamuje jego kierowca, gdyż zobaczył swoją dziewczynę. Kobieta na niego krzyczy bo bardzo hałasuje. Potem drugi raz ten sam traktor jest jednym z pojazdów w korku na skrzyżowaniu.

-"Pan na Żuławach" - oglądałem tylko 2 odcinek - jest w nim Ursus C-45, który prawdopodobnie wjechał na polu na minę. Z tego co wiem w późniejszych odcinkach jest też pokazywany

-"Kogel Mogel" - na samym początku filmu jedzie ciągnik Ursus z lat 90. a słychać charakterystyczny odgłos Ursusa C-45

-"Dom" - jeden z bohaterów pracuje w Polskiej Kronice Filmowej i "kręci" scenkę reklamującą "Wszystkie dziewczyny na traktory" - jest tam Ursus C-45. Ponadto pojawiają się fragmenty czarnobiałe w fabryki ZM Ursus - widać jak montowane są C-45.

-"Dziewczyna z plakatu" - film dokumentalny o Magdalenie Figur - pierwszej polskiej traktorzystce. Pojawia się tam wiele ciągników - m.in liczne sceny orki Ursusami C-45 na kolcach, koszenie snopowiązałką z Zetorem 25 oraz wiele innych ciekawostek

-"Poznań 56" - w scenie na Targach Poznańskich widać w oddali dwa Ursus y C-451 na wystawie

I to narazie tyle - może sobie coś jeszcze przypomnę :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: rafal »

Wykaz jest imponujący, no i oczywiście nie mogło by zabraknąć kultowych Samych Swoich - ciagnik jest tylko jeden RS-09 i to na parę sekund. Natomiast Pawlak tuz przed wyrokiem nad kotem dokreca śruby w żniwiarce.
W "Nie ma mocnych" sprzętu jest znacznie więcej :Ursus C-355 , ścinacz zielonek Z-305 , Vistula , podbieracz zielonek z NRD, samolot rolniczy itp.
Ostatni odcinek " Kochaj albo rzuć " mamy nowiutki ciagnik Ursus C-330, z charakterystycznym niebieskim malowaniem korpusu.
Może ktoś jeszcze coś pamieta? :confused:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Z "Czterech pancernych i psa" pamiętam jeszcze ciągnik drogowy Hanomag albo Deutz - nie jestem pewny. Ciągnął on barak cyrkowy. Mój tato wspomina takiego u nas w okolicy - woził węgiel.
W tym samym filmie w pierwszym odcinku pojawia się również jakiś ciągnik gąsienicowy - chyba Staliniec.

W filmie pt. "Wyjście awaryjne" pojawia się na kilka sekund zielony Ursus C328 z kabiną - ma jedno przednie koło ściągnięte. Dodam, że ten film kręcony był w dużej mierze w Prusicach (widać charakterystyczny ratusz w filmie) - które leżą jakieś 8 km ode mnie :D

Przypomniał mi się również żółty Ursus C4011 w jednym z odcinków "Projektu X" - cyklu reportarzy z wypraw aktora Bogusława Lindy. Ten ciągnik pojawił się w pierwszym odcinku - w wyprawie w Bieszczady
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Wpadłem na kolejne dwa filmy - oczywiście z Ursusami C-45 i C-451 :D
1. "Dom bez okien" - występują w nim 3 Ursusy C-451, które ciągną baraki cyrkowe. Główną rolę w tym filmie gra Wiesław Gołas.
2."Irena do domu" - Ursus C-45 z trzema przyczepami przecina drogę Starowi 20, który pędzi za Skodą Sanitarką. Tak przy okazji - świetna komedia z A. Dymszą :yes:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

W Samych Swoich była również scena jak Witia młócił zboże młocarnią produkcji niemieckiej a w serialu ''Daleko od szosy" pojawiła się młocarnia "Warmianka".
Kogel- mogel: kombajn Bizon, Zetor z końca lat 80-tych, Cyklop, prasa Z-224 oraz kombajn Anna. A w drugiej części filmu pojawił się Ursus 914 (chyba:rol: ), cyklop oraz nowiutki "Ciapek" - Ursus C-330M. Zaś w "Czterech pancernych i psie" była scena jak Czereśniakowie orali konnym pługiem jednoskibowym. A w trzech pierwszych odcinkach serialu "Ranczo" pojawiła się konna grabiarka. Wyżej wymienione filmy oczywiście oglądałem
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Deleted_User »

Przglądałem ostatnio PKF z lat 50-tych.
Znalazłem parę relacji z C-45 i innymi maszynami.
Niektóre uważam za dość interesujące, więc postanowiłem
podzielić się z Wami.
Pod poniższym linkiem zamieściłem 7 filmików z Ursusem w roli głównej.

http://www.evilshare.com/5b2a5a82-0e83- ... a0c993e9d6
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

Ursus napisał/a:
Z "Czterech pancernych i psa" pamiętam jeszcze ciągnik drogowy Hanomag albo Deutz - nie jestem pewny.
W tym samym filmie w pierwszym odcinku pojawia się również jakiś ciągnik gąsienicowy - chyba Staliniec.

Barak w filmie ciągnął Deutz, natomiast w książce o Pancerniakach ( mam książkę "Czterej pancerni i pies" B) ) nie było nic jaki traktor ciągnął barak. W pierwszym odcinku był gąsienicowy ciągnik, ale w książce jest krótki opis traktora: ''... samym już tylko traktorem - niewielkim, śmiesznym ''STZ'', opatrzonym z tyłu w dwa szerokie, usiane zębami koła..."

I znów w Pancernych był opis innego ciągnika niz w filmie. W filmie był Ursus C-451; a w wersji książkowej nie było podanej marki tylko parę zdań: "... zobaczył kuchnię polową ciągniętą przez nieduży, stary traktor, wyjeżdżający z lasu po prawej. Na siodełku pod brezentową budką..." "...ciągnik zwalniał, terkotał na pierwszym biegu..." "...Metalowe obręcze szły wytoczonymi koleinami..." "...Gustlik dodał ręczną manetką gazu i zeskoczywszy z ciągnika..." Tyle napisał Przymanowski pisząc Czterech pancernych.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

O Muzeum Ursusa więcej możesz dowiedzieć się tutaj:
https://retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=60
Zdjęcia do tego odcinka były właśnie tam kręcone.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Deleted_User »

W "Czterej pancerni i pies" w drugim odcinku jest ciągnik gąsienicowy podobny do S-80:|
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

Kolejne maszyny, które "grały" w serialach:
"Czterej pancerni i pies" w piątym odcinku "Rudy, miód i krzyże" było widocznych parę maszyn, gdy "Rudy" zdobył folwark: 2 pługi dwuskibowe, konny wielorak lub opyłacz i dmuchawa do siana.
"Ranczo" - na samym początku Ursus C-328 lub C-330 z przekrzywionym w dół kominem i później Ursus C-360 z przyczepką samochodową :D
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Dziś na TVP 2 oglądałem polski film pt. "Przygoda na Mariensztacie" i był Ursus C-45 ;) Zdążyłem tylko aparat wziąć i cyknąć takie zdjęcie telewizora ;)
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: rafal »

A pamiętam tą scenę z tego filmu. Niedawno obejrzałem odcinek "4-pancernych" z kuchnia polową. No i oczywiście ani chybi jest to Ursus z prostym kominem , błotnikami i dachem. trochę szkoda że go wysadzili w powietrze ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Wcale go nie wysadzili - pewnie on spokojnie przejechał kierowany przez niby martwego traktorzystę i za nim tylko wzbili ładunkami tumany kurzu.
Ja ten odcinek teraz ostatnio przegapiłem, ale już oglądałem to masę razy więc żadna strata. Za to zaskoczyło mnie pozytywnie pojawienie się Ursusa w Przygodzie na Mariensztacie - jak zobaczyłem, że film związany z budową socjalizmu i w dodatku z lat 50-tych to oglądałem i czekałem na jakiś ciągnik :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: rafal »

Tak , :D miałem na myśli sam scenariusz , że wysadzili go. Ja pewnie gdybym był na wojnie celowniczym działa czy czołgu pewnie bym oszczedzał ciągniki. :lol:
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

24 lipca obejrzałem na TVP3 Poznań reportaż o Młodzieżowych Hufcach Pracy - Służba Polsce i tam opowiadali jak pracowali w PGR-ach. O ciągnikach i maszynach nic nie było z wyjątkiem fotki - Ursus C-45 z przyczepą załadowaną ochotnikami w PGR-ze

"Zwariowany weekend" z Louisem de Funesem w roli głównej i było parę minut filmu jak bohater "próbował" ujarzmić ciągnik. Ten ciągnik był wysoki ("na szczudłach" ) i miał zamocowany opryskiwacz czy coś w tym stylu. I miał na masce napis LESCURE czy LESCORE.
"Żandarm z Saint- Tropez" - była scena jak Louis de Funes "pożyczył" jakiś pomarańczowo-żółty ciągnik by wyciągnąć samochód - świetna komedia.
"Sprawa się rypła" - kilka razy pojawił się Ursus C-360.
"Zmiennicy" - Ursus C-360 holował uszkodzonego Żuka i była mowa ile Ursus "wyciągnie" kilometrów na godzinę.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus c-325 »

W sobotnim odcinku "Czterdziestolatka" był widoczny (dokładnie pokazano tylko kawałek przodu ciągnika) Ursus C-4011.

1 odcinek serialu "Alternatywy 4": Aniołowa idzie zmienić się z listonoszem w kolejce; widać stojącego na placu Ursusa C-330. Gdy Kotek jedzie dźwigiem na bazę widać kilka stojących Ursusów C-355 lub C-360.

"Niespotykanie Spokojny Człowiek": Stanisław Włodek jedzie pięknym, na moje oko nowym, Ursusem C-355 wyciągnąć autobus z błota. Przyciąga autobus do stodoły i przymusza pasażerów i kierowcę do uczestnictwa w weselu syna.

Świetny serial "Dorastanie": w kilku odcinkach pokazywany był nowy Ursus C-330 (w jednym z odcinków pokazana była orka).

A jeśli chodzi o "Zmienników", to w odcinku, w którym Jacek wiezie aktora Rawicza, w którymś momencie widać za samochodem Ursusa C-330 z przyczepą siana.
W odcinku, w którym Jacek i Kasia jadą rowerem na przejażdżkę, w momencie gdy wsiada ona na ramę i razem ruszają, mijają stojącego Ursusa C-330 bez kabiny.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

Dzisiaj obejrzałem film "Przybyli ułani" i pokazali parę maszyn: na początku filmu cyklopa a później fragment jego ramienia z chwytaczem. A na końcu filmu były: grabiarka konna, przetrząsarka, kawałek konnej kopaczki i przetrząsarko- zgrabiarka tak zwana "gwiazdą".
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus »

Też oglądałem ten film :) Sam film w moim odczuciu średni, ale maszyny były - tak jak Marcin napisał :p



--------------------------------------------------------

W filmie "Wiosna panie sierżancie" oprócz prawdziwego Ursusa C45 pojawia się także fragment wiersza Władysława Broniewskiego

"Traktor"

Przez tysiąc rąk przechodzi traktor
nim wyjdzie w świat na chwałę faktom,
na chwałę planu, który ręczy,
że Ursus da ich sto tysięcy.

Tu każda śrubka, każda mutra,
nie może się doczekać jutra,
nim ślusarz, monter i inżynier
przyszłością kraju je uczynią.

I wyjdą, tak jak pułk piechoty,
z motorów pieśnią do roboty,
a za traktorem pług i siewnik
i ludzie śpiewni, ludzie pewni.

Że starczy chleba powszedniego,
w ojczyźnie naszej dla każdego.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Marcin125p »

Parę lat temu w TVP2 był program rozrywkowy pt "Tele- PRL-e" I w tym programie było pokazanych parę maszyn. Niektóre to zapamiętałem:
Bizony Z0-50 i Z0-40
Ciągniki ze snopowiązałkami
Oraz inne maszyny w zalezności od tematu.
Jakiś czas temu w TVP1 (później w TVP Info) emitowali "Złote Łany" - telenowelę dokumentalną o życiu mieszkańców paru wiosek w okolicach Lwówka Śląskiego. Tam również były pokazywane prace polowe: koszenie zboża Bizonem, snopowiązałką "Wartą", ciągniki od C-330 w górę (czytaj nowsze :lol: ) i inne maszyny.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ciągniki i maszyny w filmach

Post autor: Ursus c-325 »

W serialu "Allo, allo" w którymś odcinku mieszkańcy organizowali paradę starych traktorów. Były chyba 4 sprawne lokomobile.

W "Nie ma mocnych", gdy Zenek "uprowadza" Vistulę w pewnym momencie widać Ursusa C-328 na ściernisku. Na podwórku pod oborą stoi siewnik taczkowy.

A tak w ramach ciekawostki: w filmie "Kochaj albo rzuć" tą samą scenę grają 2 Ursusy C-330 (zwróćcie uwagę na obciążniki kół tylnych).
ODPOWIEDZ