Staw z rybami zimą

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

Mam pytanie do posiadaczy stawów z rybami. Posiadam niewielki zbiornik, ( owal ok. 20 x 30 metrów do dna miejscami ok. 1,8 m. ) w tym roku z powodu wysokiego stanu wody nie odłowiłem ryb. Ilość ryb oceniam na ok. 50 sztuk. Teraz pytanie czy kuć im przeręble ? Dziś wyciąłem piłą otwór w lodzie ok. 50 x 50 cm i wstawiłem słomę. Czy to wystarczy, czy coś jeszcze robić. Dodam że woda nie śmierdziała, a po kilku godzinach ryby nie podpływały do przerębli, więc chyba źle nie jest.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Szczepan-1990 »

Jeśli na lodzie jest śnieg to nic im nie będzie, powinno być w normie. JA na szczęście u siebie problem przerębli rozwiązałem i Matka Natura sama mi pomaga ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

No ja gdzieś wyczytałem że śniegu nie powinno być. Ponoć powoduje on że zdychają rośliny i gnijąc wydzielają trujące związki wiążąc w nich tlen. Natomiast gdy nie ma śniegu to rośliny prowadzą fotosyntezę dostarczając tlen.

Lód po bokach jest słaby i sam się łamie pod nogami (nie przymarzniety do brzegów). Na środku ma gdzieś z 15 cm.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Szczepan-1990 »

Są podobno dwie szkoły. W moich okolicach jest stawów i handlarzy rybami jak grzybów po deszczu. Prawdą jest natomiast że śnieg izoluje i nie dopuszcza do tworzenia się grubej warstwy lodu. Ja jestem zdania podobnego jak Ty Bolszewik. Mam w stawach lilie i inne rośliny, po wykuciu przerębla czuć czasem zapach zgnilizny, jednego roku prawdopodobnie to że była pokrywa snieżna było to przyczyną strat wielu okazów, głównie amurów i karpi. Lecz przy Twojej głębokości akwenu nic nie powinno się stać, zalecane jest tylko czasem 'napompować' wodę z powietrzem łopatą pod lód.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Roman1313 »

Spotkałem sie z metodą aby przerembla wyciąć gorącą wodą ewentualnie wyciąć jak to zrobiłeś piłą lub wiertłem. W żadnym razie nie wybijamy siekierą, kilofem czy innym narzędziem burzącym. Słoma zapewni mikrowentylacje i uchroni przed zamarznięciem. Aby jednak zapewnić dobre napowietrzenie wody należało by użuć pompki takiej jak w akwariach.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

To co zgarnąć ten śnieg ?

O pompce myślałem ale za daleko nie mam tyle kabla.

Ile powinno być tej słomy, bo ja dałem taką wiązkę śr. może pół metra.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: piotr31 »

Samo rąbanie przerębli nic nie daje przy dużych mrozach i grubej pokrywie śniegu .Najgorsze to jak przyjdzie odwilż ,śnieg stopnieje i znowu zamarznie.Zeszłej zimy wydusiło mi ,karpie, amury , szczupaki ,liny ,został chwast typu karaś, okoń i małe linki .W tym roku nie zarybiałem .



Może coś takiego ,na mój staw około 1h 50a głębokość 80 ce, do 2 m,chyba za małe .http://www.youtube.com/watch?v=FKGKYsIiuKc
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Irus U600 »

Mam podobnej wielkości staw jak Bolszewik i podobny dylemat. Masz rację Bolszewik, że pokrywa śnieżna nie jest dobra i powinno się choćby miejscami odśnieżyć staw, żeby światło dochodziło do roślin. Ograniczy to obumieranie roślin, a co za tym idzie przyhamuje procesy gnilne i ograniczanie tlenu w wodzie. Śnieg jest korzystny na lodzie, kiedy zbiornik jest płytki i zachodziłaby możliwość, że woda zamarznie do dna ( raczej oczka wodne ). W takiej sytuacji staramy się ograniczyć grubość lodu, ale trzeba wodę napowietrzać. W stawie wyciąłem piłą trzy przeręble i zabezpieczyłem grubym styropianem z otworami z przetkniętymi rurkami pcv (u mnie jest grubość lodu 19 cm + 5 cm zmarzniętego śniegu na tafli). Dla bezpieczeństwa staram się robić przeręble wąskie i długie. Niestety woda zamarza i systematycznie trzeba dbać o przeręble. Słoma jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Rzeczywiście na małych zbiornikach nie należy kuć przerębli siekierą lub łomem. Wytwarza się pod lodem ogromna akustyczna fala uderzeniowa , która potrafi zabić ryby. Piła też nie jest super rozwiązaniem, ale szybkim i skutecznym. Najlepszy jest świder. Myślę, żeby na kilkanaście cm wsunąć wąż ze sprężarki i napowietrzać wodę. Same przeręble nie napowietrzą wody. Raczej pozwolą na wydobywanie się gazów z wody. Słyszałem, że dobrym rozwiązaniem jest upuszczenie trochę wody ze stawu ( jeśli jest taka możliwość), żeby między lodem a wodą powstała poduszka powietrzna. Można też częściowo wypompować wodę ( np. robiąc dzieciom bezpieczne lodowisko koło stawu). Są też specjalne środki, które rozpuszczają się w wodzie wyzwalając tlen, ale ryby chorują od nich.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Szczepan-1990 »

Ja bym proponował odśnieżyć pokrywę śnieżną z tafli lou i tak jak u mnie zastosować coś takiego:

Obrazek

Już od kilku lat zdaje egzamin, muszę poszukać zdjęcia jakto wygląda w akcji. "śmigło' podparte jest do góry i na dole na 2 łożyskach. Rysunek przedstawa poglądowe kształty i rzut od góry ;)
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: robson372 »

A ja proponuję kupić pompkę do wody na baterie,można kupić w sklepie wędkarskim lub przez internet.Pompka ta jest stosowana przez wędkarzy do żywca.
adam12
Posty: 100
Rejestracja: 08 paź 2008, 12:42

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: adam12 »

Ja słyszałem że w przeremble najlepiej wstawiac trzcinę :)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

Tak bo jest grubsza i bardziej trwała.

Może wybiorę się niedługo do lasu na pokos trzciny i zrobię jeszcze jeden przerębel.

Pompka bateryjna dobry pomysł.

Oto zdjęcia:

http://picasaweb.google.com/Bolszewik3/ ... 5695277698

http://picasaweb.google.com/Bolszewik3/ ... 9423400050

http://picasaweb.google.com/Bolszewik3/ ... 2953915634

Z braku czasu odśnieżyłem tylko kilka "okienek" na stawie, w sumie może 25% całkowitej powierzchni. Innym razem dokończę.

Pod przeręblem nie pojawiły się ryby ani żadne robaczki itp. Woda nie śmierdzi więc wnioskuję że jest puki co dość tlenu. Mogłem jeszcze zbadać pH, ale już dziś na to za późno.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Irus U600
Posty: 55
Rejestracja: 13 kwie 2009, 19:37

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Irus U600 »

Dzisiaj do odśnieżania stawu użyłem Irusa. Śnieg zaczął być mokry i ciężki. Przedstawiam kilka fotek z odśnieżania.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/828 ... 4bba2.html
Ciągniczek spisywał się świetnie.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/203 ... 25f24.html
Niecała godzinka i staw odśnieżony.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/da0 ... 7ecb7.html
Teraz czas na przeręble*yes*.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

Jutro chyba zrobię to samo tzn. odgarnę resztę śniegu.

Dorobię drugi przeręmbel przy okazji zmierzę pH wody.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: robson372 »

A nie boicie się panowie że utopicie wasze sprzęty?Jak bym po tej odwilży nie odważył wjechać dzikiem na staw.Tym bardziej że lud nie był aż tak gruby.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

Może nie zimą ale jesienią.

Ktoś z was robił już połowy ?

Ja łowiłem dziś niestety słabo. Wody było dużo, ryb mało czyżby czapla lub "czapla" z gatunku homo sapiens ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Wiesiek »

Wrzuć węża na powietrze na środek do dna i pompuj codziennie kompresorem trochę powietrza. W końcu staw nie jest taki wielki. Słoma też swoją drogą, przez żdżbła idzie trochę tlenu....
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: Bolszewik »

Tej zimy to chyba nawet snopka nie będę wstawiał wody jest bardzo dużo, a ryb zostało niewiele więc chyba szkoda zachodu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: piotr31 »

Ja swoje bajorko częściowo wybagrowałem z mułu i pogłębiłem .Do tych rybek co już były dopuściłem 3 ty karpika lipcówki ,rośnie jak na drożdżach .
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Staw z rybami zimą

Post autor: marek »

Jako wędkarz z 40-letnim stażem powiem Ci .Nie chodź na ryby w pełnię księżyca bo szkoda twojego czasu.Chyba że chcesz nałowić dla małego kotka lub tylko sobie posiedzieć .Teraz pełnia się już kończy i za kilka dni powinny już brać.Ja mam koło domu oczko z rybami (5X7 m) i zanim wybiorę się na jezioro, robię próbę czy ryba żeruje poprzez wrzucenie do wody trochę chleba.Jak żerują to wygląda to jak atak piranii,a jak nie żeruje to jakby ryb nie było.Teraz jest spokój.Oczywiście jak łowisz na ,,długą wędkę" (sieć) to faza księżyca bez znaczenia,chociaż ryba nie żerując, niewiele się przemieszcza.Połamania kija.*tup*
ODPOWIEDZ