Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Rozmowy nie na temat
solo424
Posty: 50
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:33

Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: solo424 »

Co nie wymaga pozwolenia na budowe buduje sszope na belarusa szerokosici ok 4m czy mogą mi kazaci wyburzyci.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: bossmann »

moga.



niemoga tylko wtedy gdy niema tam biurokracji.podejzewam ze w kraju eu chcesz cos budowac... a wiec moga.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: Ursus »

Z tego co ja przerabiałem ten temat, to możesz wybudować sobie wiatę wolnostojącą, o powierzchni maks 25m2 (nie jestem pewny do końca wielkości). No i to wymaga jedynie zgłoszenia.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: SEBRIGHT »

Jak jest nie związana a gruntem nic Ci nie mogą zrobić. Tzn. jak masz postawioną nie na fundamencie tylko 'stoi' na ziemi. Ja tam mam zrobioną wiatę o wymiarach około 7x6m i już 4 lata stoi :) Konstrukcja częściowo z regałów magazynowych, a częściowo z kantówek drewnianych 10x10cm. Regały przy okazji robią jako magazyn drzewa na zimę które też pełni rolę balastu, a ścianę z kantówek dociążyłem płytami chodnikowymi. W środku jest miejsce na samochód i bociana :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
solo424
Posty: 50
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:33

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: solo424 »

niestety tam są fudamenty po dawnej szopie kturaok 5-7 lat temu zawaliła sie ja buduje na nich *no*
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: Wicher »

To jak masz stare fundamenty to się nie przejmuj tylko stawiaj na nich, o ile nie było żadnego urzędasa przy tej szopie :D
U mnie we wsi wyburza się stara chałupę, otacza stare fundamenty nowymi i buduje od nowa. I jest wtedy przebudowa a nie budowa a na to nie trzeba pozwolenia. Jak na razie nie słyszałem żeby coś złego się działo z takim patentem.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: Santi2006 »

Co już teraz można zbudować?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, pozwolenia na budowę nie wymaga np. wzniesienie parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, jeśli są one wykorzystywane do produkcji rolnej lub są uzupełnieniem istniejącej zabudowy działki siedliskowej. Na pozostałych działkach budowlanych, to samo dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jest tylko jeden warunek: liczba takich obiektów nie może być większa od dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Bez pozwolenia możemy też budować obiekty małej architektury oraz ogrodzenia posesji. W tym drugim przypadku odrębne przepisy regulują jednak takie parametry jak na przykład wysokość ogrodzenia — nie może być większa niż 2,2 m., wysokość podmurówki — maksymalnie 60 cm, czy szerokość bramy — minimum 2,4 m, i furtki — minimum 90 cm.

Prace budowlane przy wymienionych obiektach, na 30 dni przed ich rozpoczęciem, należy poprzedzić złożonym do właściwego urzędu zgłoszeniem. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót.

Zgodnie ze sztuką budowlaną

Tyle prawo. Wszystkie wymienione budowle są jednak tzw. obiektami budowlanymi, trwale związanymi z gruntem, wymagającymi więc budowy zgodnie ze sztuką budowlaną. Co to oznacza? Przede wszystkim powinny być wzniesione na solidnym fundamencie, który ma prawidłową, pionową i poziomą izolację zabezpieczającą przed działaniem wilgoci. Głębokość fundamentów powinna być większa niż tzw. poziom przemarzania gruntu. Dla zachodniej Polski wartość tę określono na 0,8 m, w centrum kraju na 100 cm, a na wschodzie — 1,2 m. O ile bezwzględnie należy tego przestrzegać przy budowie wiat, garaży i altan, o tyle w przypadku ogrodzeń, stosuje się w praktyce fundament pod podmurówkę, zagłębiony na około 40 centymetrów. Trzeba jednak wylewać go wówczas na grubej podsypce z piasku.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: marek »

Wszystko się zgadza kol Santi 2006 Tylko dwie małe uwagi.Ogrodzenie zgłaszamy tylko od drogi.Pomiędzy działkami grodzimy dowolnie,Oraz poza naszym własną wolą i przewidywaną trwałością ,nie ma w zgłoszeniu wymogów co do konstrukcji ,czy to fundamentów czy ścian budynków stawianych na zgłoszenia.Piszemy tylko z czego go postawimy ,czyli że będzie np. murowany.Robimy też plan budynku i jego umiejscowienie na działce.Oczywiście musimy przedstawić prawo do własności działki.Gdy jest to działka rolna musimy wystąpić o zmianę przeznaczenia gruntu ( odrolnienie). W 2005 r. 25 mkw. kosztowało mnie ok 600zł plus opłaty roczne przez 10 lat zależne od ceny żyta (ok 60 zł rocznie) To na końcu treści pisma które dostaniemy od starostwa że nie wnosi sprzeciwu będzie zaznaczone że obiekt musimy postawić zgodnie ze sztuką budowlaną.Oni są czyści jak go źle postawimy i się np. przewróci.
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: Santi2006 »

Gdzieś miałem muratora. I tam jest taki spis które budowle/remonty/przeróbki na zgłoszenie a które wymagają pozwolenia. Owszem masz rację np z ogrodzeniem czy tez wstawienie w domu okien tez na zgłoszenie chyba że ingerujesz w budynek czyli podkuwasz poszeżasz itp. A co do parametrów to ustwaodawca zaleca nie każe. a budujesz dla siebie i na pewno nie postawisz tak że za po kilku latach się budowa rozjedzie. Druga sprawa np nie dając izolacji poziomej na fundamencie musisz się liczyć z tm że będziesz mieć wilgoć na ścianach. Czy kładąc blachę na dach i nie daj folii, to po zimie w garażu powódź (jeżeli chodzi o małe spady, przy duzych spadach zjawisko to nie jest tak dokuczliwe)
Powiem tak ludzie budują/przerabiają na wioskach i nie tylko cuda. Zalezy jakiego masz sąsiada.
solo424
Posty: 50
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:33

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: solo424 »

Jedno pytanie dla znawców czy na stojącą od lat stodołe moge połorzyci eternit. Proszę o szybkom odpowiedzi czy mogą się do czegosi doczepici.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: marek »

Art. 29) PB Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na ;
1)remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków
Art 3) ppk 3 remont- należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż w stanie pierwotnym.
Wymaga to jednak zgłoszenia w starostwie.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: lonus »

solo424 napisał/a:
Jedno pytanie dla znawców czy na stojącą od lat stodołe moge połorzyci eternit. Proszę o szybkom odpowiedzi czy mogą się do czegosi doczepici.
znawcą nie jestem ale z tego co wiem to o płytach azbestowo-cementowych(eternit) zapomnij teraz trzeba to ściągać i raczej nikt nie da ci pozwolenia na zmianę pokrycia dachowego na eternit a to podlega co najmniej zgłoszeniu w urzędzie (jak nie coś więcej)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Co NIE wymaga pozwolenia na budowe

Post autor: marek »

Koszt zgłoszenia ogranicza się do kosztu mapki ok 30 zł.Reszta jest bezpłatna.Chyba że chcemy postawić na zgłoszenie budynek gospodarczy na działce rolnej to dochodzi koszt odrolnienia 25 mkw. zajętych pod budynek .Ja mam tak postawiony ,,budynek gospodarczy" z łazienką i jednym pokojem w którym w razie potrzeby mieszkam.A kto mi zabroni tam mieszkać? Przed wprowadzeniem nowelizacji PB w 1994 roku teoretycznie nie można było bez planów połączonych z wszelkimi kosztami postawić czegokolwiek.Teraz jest naprawdę łatwiej.Np postawienie budynku mieszkalnego na działce rolnej dla której wydano warunki zabudowy nie wymaga już odralniania gruntów jeżeli powierzchnia zabudowy nie przekroczy 500 mkw.A przypomnę że na chwilę obecną odrolnienie hektara ziemi kl 3 to kosz ok 600 tyś zł.Szykowana jest kolejna nowelizacja by koszty odrolnienia były naliczane jednorazowo a nie jak obecnie opłata jednorazowa plus opłaty przez 10 lat w wielkości zależnej od ceny żyta.Mnie zostało jeszcze 5 lat.Planowana jest również likwidacja tzw opłaty adiacenckiej na rzecz gminy w związku ze wzrostem ceny działki w przypadku jej podziału lub doprowadzenie mediów.A opłata ta wynosi do 30 lub 50% , w zależności od przyczyny wzrostu wartości a liczona od różnicy między ceną przed i po wzroście wartości działki. Więc spora.Automatycznie też działki rolne w obrębie miast( nie wiem czy wszystkich)zostały przekwalifikowane na budowlane.
Nie jest jeszcze normalnie ale idzie ku lepszemu i może nawet za naszego życia dojdziemy do normalności.Czego sobie i wam życzę.
ODPOWIEDZ