SAM ale nie traktor

Rozmowy nie na temat
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Witajcie!
Po szczęśliwie zakończonych próbach z uruchomieniem mojego 301D zacząłem zastanawiać się nad skonstruowaniem jakiegoś gustownego (pojęcie względne oczywiście) wózka pod ten silnik. Rozrysowałem już sobie projekt drewnianej ramy, przeglądałem katalog kółek.

Jednakże pojawiła się niebezpieczna pokusa wykorzystania momentu obrotowego w celu przemieszczania się "dookoła komina".
Nie ma to być jednak traktorek, nie ma mieć siedzenia od "golfa", nie mam mieć opon w jodełkę, nie mam mieć halogenów, nie mam mieć żadnych WOMów (czy jak to tam się nazywa) i innych rolniczych wyjść, żadnych skrzyń od żuka i dyfrów od stara.

Wyobraźcie sobie po prostu silnik stacjonarny na oryginalnym wózku, ze stalowymi kołami i teraz do tego jakaś szybka i prosta adaptacja kierownicy, jakiejś małej przekładni i napęd np. na jedno koło (nie ma potrzeby stosowania dyferencjału - no chyba, że są jakieś malutkie, nie rzucające się w oczy).
Ogólnie ma to być "jeździdło" pyrkające sobie i puszczające czasem czarną chmurkę dymu. Ba, nawet pozycja "kierowcy" może być stojąca, a jeśli już siedząca to na jakimś stalowym siodle bez oparcia. Ogólnie maksymalna prostota i zachowanie jakiegoś retro-stylu. Rama drewniana, kółka stalowe itp.
Spotkaliście się z czymś takim gdzieś już? Jakieś linki? Doświadczenia?
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Bolszewik »

To była maszyna do rozrzucania siana:

https://picasaweb.google.com/Bolszewik3 ... 6951290066

Jest nawet sprzęgło kłowe do załączania napędu *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

No, to jest słuszna koncepcja *hilarious*

Rozumiem, że napęd idzie tu z ziemi z jednego koła?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Bolszewik »

Z obu, chyba musiał bym sprawdzić, ale szczerze mówiąc nie chce mi się dziś łazić po ciemku za stodołą.

Jak chcesz to jutro odpisze, mogę nawet zrobić dodatkowe fotki.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: vauxhall »

Przyznam ze nietypowa koncepcja.
Kiedys przywiozlem z Holandii taki popularny u nich rodzaj czterokolowego rowerka dla dzieci,nazywa sie to "skelter",podobne mutacje tych jezdzidel czesto spotkac mozna u nas w parkach rekreacyjnych,letniskach itp.
Moj nabytek jest o tyle nietypowy ze jest duzy,czteroosobowy,dwa zestawy pedalow (co ciekawe jeden do jazdy do przodu,drugi do tylu,oba z "wolnym kolem",ogumienie typowe,jak przy taczkach.
Mialem zamiar zastosowac caly naped od hulajnogi elektrycznej (akumulatory,silnik,sterownik igbt)ale po natchnieniu kolegi Zientasa -
chyba w czasie wolnym zastosuje naped "sugerowany"tym bardziej ze moje dziecko wyroslo juz na wyzszy etap motoryzacyjny...
Mam kilka silnikow typu "pocket" w tym nowy Faryman diesel,polowe mniejszy od s-301,o porywnywalnej mocy, do tego jakas skrzynie biegow od MZ-tki,lancuch na kolo i moze bedzie jakis spozniony prototyp Benza*yes*
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Nie upieram się, że 301D to najlepszy i najbardziej "stylowy" silnik do tego projektu, ale od czegoś trzeba zacząć *yes* Zastanawiam się czy istnieje jakiś mały mechanizm, który mógłby robić za sprzęgło, albo po prostu jakieś małe sprzęgło z jakiego wynalazku, w małej obudowie, nieproblematyczne...



Edit:

A poniżej tak na szybko kilka pomysłów, ta wersja 3 kołowa mi się podoba najbardziej. Pewnie jeszcze koncepcje się zmienią w czasie jak poszukam inspiracji.

Obrazek
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: oman7 »

Ale z ciebie artysta.Patrze na te twoje projekty i wyglądają jak rowery z przełomu XIX i XX wieku.Podobają mi się :D
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: vauxhall »

Tez mam wrazenie ze to pojazd Dreysa.:)
Sprzeglo mozna zrobic bardzo prosto-pasek plaski (lub klinowy w specjalnym lozu-uformowany plaskownik)-napinany dodatkowa rolka,np.noga w momencie jazdy-zwolniona rolka-pojazd stoi a pas luzno sie poslizguje po kolach pasowych.
Takie rozwiazanie jest w kombajnach-naped mlocarni,hedera,wysypu ziarna.
Lub:pas pracujacy na kole czynnym lub jalowym,przerzucany z jednego na drugie-tak jak w starych transmisjach.
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Słusznie prawisz. Też myślałem o jakimś pasku z możliwością jego napinania-poluźniania.
Skrzynia by się jakaś jednak przydała, lub jakiś przełożenie, bo jak podam 2000 obr. prosto na koła to może być trochę niebezpieczne *annoy*
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: baro »

W legendach prulu o samach rolniczych był taki sam co mial wlasnie sprzęgło zrealizowane za pomocą pedalu który napinal pasek :D nawet na youtube filmik tego jest :P



a może drezyne sobie zbuduj :P
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Ja znajdę gdzieś blisko tory, po których nie jeździ pociąg, to czemu nie? Drugi esiok pójdzie na drezynę :D



Rozważam jeszcze silnik parowy... może by taki jakiś zrobić sobie.
No ale póki co mam 2 esiaki (jeden na chodzie, drugi jeszcze nie) i je trzeba wykorzystać.

Czy wiecie może jeszcze skąd wziąć jakiś mały dyfer?
Awatar użytkownika
Krzysiukolejka
Posty: 11
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:13

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Krzysiukolejka »

Ja buduję drezynę na tor 600mm napędzaną S301d - więc jeśli Ty też zbudujesz - to ja nie będę sam :p
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: drandrzej »

Witaj Krzysiek na RT !
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Witajcie po dłuższej przerwie!

Czy taki sprzęt bierze napęd z jednego koła czy z dwóch? Jest tam mechanizm różnicowy? *sarcasm*

Obrazek

Albo w takiej kosiarce jak poniżej?

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Bolszewik »

W kopaczce nie wiem.

W kosiarce przy włączonym napędzie oba koła były chyba zblokowane.

Przy wyłączonym napędzie lub cofaniu kręciły się niezależnie.

Postaram się to jutro sprawdzić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Wicher »

W kosiarce przy każdym kole są dwa "wolne koła" które działają jak mechanizm różnicowy i odłączają napęd listwy nożowej przy cofaniu, w kopaczce chyba też jest takie rozwiązanie
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

Jak się zapewne domyślacie użyłbym tego jako połączenia momentu obr. z Esiaka z ziemią :)

Czyli moment w takiej kopaczce dołączony byłby właśnie tam gdzie oryginalnie jest wał napędzający te "pyro-zabieraki", albo w tej kosiarce tam gdzie wychodzi napęd noży. Oczywiście z jakimiś tam przeróbkami *annoy*
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Wicher »

Dawaj to na bazie kosiarki, to będzie robiło robotę! :)
Od razu masz gustowne wyjście na koło pasowe i solidny kawał ramy.
A do tego jest szersza od kopaczki co też gra znaczenie.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Zientas
Posty: 62
Rejestracja: 15 sie 2009, 23:27

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Zientas »

W tych sprzętach widzę jakieś dźwignie i pedały. Rozumiem, że to właśnie do załączania/odłączania napędów? Rozwiązało by to już wiele problemów, ale boję się, że takie zasprzęglanie nie wytrzyma długo w zestawie z esem. Wydaje mi się, że kopaczka wygląda solidniej *yes*
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: SAM ale nie traktor

Post autor: Wicher »

W kosiarce masz sprzęgło kłowe sterowane tym pedałem... Trudna sprawa, bo trzeba zrobić jakieś dodatkowe sprzęgło.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ