Budowa domu jakie ściany ??

Rozmowy nie na temat
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

Panowie jestem na etapie załatwiania pozwolenia na budowę. Mam jednak dylemat bo nie wiem jakie ściany wybrać, czy dwuwarstwowe czyli pustak z betonu komórkowego 24 cm + styropian czy może trój warstwowe czyli pustak 24 cm styropian 3 lub 4 i pustak 12 cm. Teraz ciężko wybrać inni chwalą takie inni znów takie. Podobno przy samym pustaku 24 cm ciężko jest z zawieszeniem płyty i ociepleniem jej. Przy drugim sposobie nie ma już problemy z zawieszeniem płyty a i ociepleniem jej, jedynie ten drugi wybór jest droższy. Może ktoś z forumowiczów budował tego typu ściany i dowiem się co nie co więcej. Pozdrawiam Dawid :)
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: bossmann »

ten drugi wariant jest lepszy.ale i tak architekt ci w planach zrobi jakie sciany masz postawic a nadzor budowlany dopilnuje. no chyba ze cos bez pozwolenia stawiasz cos niewielkiego to pustak i styropian ,o ile niebedzie to pietrowe ...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: drandrzej »

wybrałem wariant 1 , ocieplenie styropian 15 cm , nie widzę żadnych problemów
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: RobFra »

dawid25 napisał/a:
Może ktoś z forumowiczów budował tego typu ściany i dowiem się co nie co więcej.
Nie budowałem, ale wiem, ze każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Ja bym wybrał pustak 24cm + wełna 15-20cm. Ta ściana oddycha. W styropianie siedzisz jak w termosie. Wilgoć nie ma jak wyjść. Grzybki rosną na potęgę jak jest zła wentylacja.

Aha
ten pustak to na cienkiej spoinie. Małe mostki termiczne.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: jacek0106 »

Witam. Sąsiad zrobił z Ytonga 36cm bez styropianu jednowarstwowo nadproża sam wylewał bo te w systemie drogo wychodziły, podglądałem trochę tę budowę i dziwiłem się że bez ocieplenia, on jest inżynierem budowlanym i mówi że wie co robi. Byłem u niego w tegoroczne mrozy i jest git. Pozdrawiam.
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: RobFra »

Fakt. Znajomi też zrobili Ytong 36cm na cienkiej spoinie i bez ocieplenia. Mają ciepło.
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: G503 »

Drugi wariant który podałeś to bardzo złe rozwiązanie, nie osiągniesz przy nim nawet wymaganego przez warunki techniczne współczynnika przewodzenia ciepła U który musi wynosić poniżej 0,3 [W/(m2K), a wtym wypadku wyniesie jedynie 0,53 [W/(m2K).
Drugie rozwiązanie, pustak 24 plus styropian 15 cm to zdecydowanie lepsze rozwiązanie (współczynnik U około 0,25 [W/(m2K) ).
Jeżeli chcesz mieć ciepły dom to pamiętaj także o dobrym ociepleniu fundamentów i dachu.
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

U mnie też sąsiedzi budują z Ytonga 36 cm ale nie wiem czy będą jeszcze ocieplać styropianem. Tak jak pisałem wyżej udało mi się kupić materiał tanio i z tego muszę juz budować czyli pustak 24 cm. Widzę że każdy widzi plusy i minusy, ja od początku stawiałem na ścianę dwu warstwową czyli pustak 24cm + styropian. Tylko z tatą nie mogę dojśc do porozumienia. Rozmawiał kiedyś u sąsiada z murarzami i mówili że na ścianie z pustaka 24 cm ciężko jest zawiesić płytę stropową jak wy to widzicie, bo nie ma chyba zbyt wielkiego problemu ale posłucham też opinii innych. A co do zaprawy inni chwalą zwykłą czyli cementowo wapienną a inni znów na klej. Z tego co mi wiadomo to pierwszy wariant ma taki plus że jest mniej szkodliwy bo w kleju sama chemia.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: bossmann »

Czytam i widze ze o chemi piszacie.to klej ma chemie to co innego.sam pustak tez niejest najzdrowszym materialem, jest cieplym i dzwiekochlonnym ale nie zbyt zdrowym.chcac zrobic zdrowo to proponuje cegle dziurawke lewkowo u 220. podwujnie morowana na to trzcine i mineralny tynk. wtedy osiagniesz ciepko i zdrowo.mur z jednego pustaka jest pewnie dobry ale niewiem czy mozna na to pietto domutowac.
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: RobFra »

bossmann napisał/a:
to proponuje cegle dziurawke lewkowo u 220.
Ale kolega materiał już ma tylko myśli nad ociepleniem.
dawid25 napisał/a:
bo w kleju sama chemia.
Tylko w drewnie tej chemii nie będzie (jak drzewo rosło daleko od chemii...).
Cienka spoina (czytaj klej) daje mniejsze mostki termiczne = cieplej.

Kiedyś ludziska budowali domy z chasioków (żużel) i nawet nie wiedzieli, że to niezdrowe.

A zdrowiej, czy mniej zdrowiej to samo życie jest mało zdrowe.
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

bossmann właśnie tu jest ten sęk czy mur z pustaka komórkowego 24 cm wytrzyma obciążenie dwóch stropów i dachu. Dom będzie z poddaszem użytkowym o powierzcgbi 130,6m kwadratowego i puki jestem na etapie załatwiania pozwolenia pasuje się zdecydować jaki mur postawić. Albo nastawić się na mur z pustaka komórkowego SOLBET 36 cm. Ze zmianą metariału nie widziałbym problemu dlatrgo że kupuje po okazyjnej cenie w gruzie. Materiał jest taki sam jak normalny tlyko że uszczerbany.
Pisałem tez o chemii bo każdy radzi inaczej jeden mówi że na klej inni że na zaprawę co wy byście wybrali :):)
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: bossmann »

Jadac przez polske gadalem przez radio cb z arhitektem i mowil ze 24 nieprzejdzie ta grubisc tylko parter ale ciezko. mosi byc 24 i jeszcze w 12 cm na tym mozna pietro i poddasze.ale naklepiej architekta pytac.
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: Darcio »

Spoina klejowa w Twoim przypadku raczej nie wchodzi w rachubę. Warunkiem jej wykonania jest powtarzalność wymiarów a pustaki nawet uszkodzone w niewielkim stopniu raczej nie będą się nadawały. Spoina klejowa (cieniutka warstwa kleju) stosowana jest w celu wyeliminowania mostków cieplnych jakie pojawiają sie przy grubych spoinach, taka ściana nie potrzebuje dodatkowego docieplenia. Obecnie stosuje się mur wykonany z pojedyńczych bloczków ocieplonych warstwą styropianu lub wełny mineralnej (oba materiały mają swoje wady i zalety). Myślę, że mógłbyś wziąć pod uwagę wykonanie ścian na poziomie parteru z pustaków 36 cm lub łączone 24 + 14 a piętro z pustaka 24 cm. Nie będzie obaw o wytrzymałość, górna kondygnacja będzie obciążona mniejszą masą a jednocześnie zaoszczędzisz na materiałach i zyskasz trochę powierzchni na piętrze. Rolę izolacji termicznej i tak będzie pełnił styropian więc 12 cm różnicy grubości ścian nie bedzie miało znaczenia. Budując cały czas kontroluj, by nie pojawiły się miejsca, które będą mostkami cieplnymi (są to najczęściej nadproża, obrzeża płyt stropowych, schody zewnętrzne). Później trudno to wyeliminować.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: marek »

Pracowałem na budowie i trzy piętrowe bloki budowaliśmy z suporeksu 24cm.Stoją do dziś.Był 1996r.Stropy były z tzw płyty warszawskiej czyli cięższe od teriwa jakie przeważnie robi się w budynkach jednorodzinnych.Strop z teriwa jest bardzo lekki. Chyba lżejszego nie ma.Jak planujesz na dachu lądowisko dla helikoptera, to wtedy potrzebna inna wytrzymałość.Pamiętaj by przy wylewaniu zewnętrznych nadproży dawać w szalunek od zewnętrznej strony styropian 5 cm. owinięty siatką drucianą to po pierwsze będzie się trzymał dobrze betonu a po drugie ma się czego trzymać tynk.To samo na wieńcach.Podwójne ściany budowało się w czasach gdy nie stosowano styropianu i za izolację służyła szczelina powietrzna w ścianie. Teraz to tylko zbędny wydatek.Kupując suporeks kupuj szary. Jest trochę droższy,ale ma lepsze właściwości cieplne i wytrzymałość.Budując ściany z wynalazku typu jutong i inne dziurawki licz się z tym że nie będziesz miał gdzie powiesić cięższego obrazu ,bo nie ma się czego trzymać kołek.Wiem bo montując kraty kląłem te ściany i podziwiałem pancerne drzwi w montowane w ścianę w której można było zrobić dziurę z dobrego kopa.Kilka lat temu zawieszono sprzedaż phorotermu ze względy na jego wiele zaniżoną wytrzymałość na zgniatanie.Ale on gdzieś jest bo go wyprodukowano a hurtownie są by zarabiać nie tracić, więc żebyś okazyjnie nie kupił czegoś takiego.Cm styropianu zastępuje 10 cm. ściany pod względem izolacji.
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

Jeśli chodzi o wytrzymałość pustaka to nie jest on znów taki miękki. Są różne rodzaje 500 i 600 z tego co mi wiadomo każdy ma inną gęstość 600 ma najmniejsza czyli jest lżejsza. ja mam 24 w 400 czyli gęstość ma większą i co za tym idzie większa wytrzymałość. Co do gruzu to nie ma problemy mam piłę taśmową którą wyrównam pustaki i pozbędę sie uszczerbków. jak narazie to sam juz nie wiem jakie to ściany budować może lepiej będzie zainwestować w 36cm i mieć problem z głowy niż martwić sie czy 24 wytrzyma obciążenie. Jak widze nie raz na zdjęciach czy ogólnie ludze stawiają z tego pustaka i z poddaszem użytkowym tylko jest jedno ale wszędzie jest beton na wierzchu dlatego że niema gdzie się już zmieścić ocieplenie stropu itp.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: jacek0106 »

Nasi przodkowie budowali domy z drewna. Przeczytałem wszystkie wypowiedzi na temat najlepszych ścian i to mnie jeszcze bardziej utwierdziło w przekonaniu że najlepszy dom to dom z bala. Ale niestety, potrzeba mieć własny las albo dostęp do taniego drewna i najlepiej wykonawców z Małopolski.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: bossmann »

Na podlasiu i lubelszczyznie sa ekipy ltore kupuja stare drewniane domy .rozbietaja je na elemeyyi zepsute wymieniaja. mozna taki dom z bala kupic.znajomy taki kupil i postawil na kamiennej podmorowce ... wyglada super.
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

Niema co porównywać i to wiadomo że dom z bala jest najzdrowszy. Tylko wykonanie domu jeśli ktoś bierze kredyt to może postarać się o budowe domu z bala. A jeśli ktoś będzie budował przez kilka lat z pieniędzy zarobionych za granicą to ciężko by było z budową takiego domu.
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: G503 »

dawid25 napisał/a:
jak narazie to sam juz nie wiem jakie to ściany budować może lepiej będzie zainwestować w 36cm i mieć problem z głowy niż martwić sie czy 24 wytrzyma obciążenie. Jak widze nie raz na zdjęciach czy ogólnie ludze stawiają z tego pustaka i z poddaszem użytkowym tylko jest jedno ale wszędzie jest beton na wierzchu dlatego że niema gdzie się już zmieścić ocieplenie stropu itp.

Skoro załatwiasz pozwolenie na budowę to znaczy że posiadasz już projekt budowlany domu? więc architekt/konstruktor nie określił Ci tam z czego powinny być wykonane ściany ?
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Budowa domu jakie ściany ??

Post autor: dawid25 »

Jest określone pustak ceramiczny 25 cm + styropian 14 cm . Tylko chcę wybrać jak najlepsze rozwiązanie.
Zablokowany