Dla lubiących obserwować zwierzęta

Rozmowy nie na temat
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: wojtek12321 »

bergman31 pisze: 10 paź 2020, 19:42 Jeżyk wieczorową porą :)

Obrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: SEBRIGHT »

Żeś mu przyświecił lampą błyskową po oku :D
Fajne zdjęcie z bliska :) Ja za głośno chodzę i zawsze zdąży się zwinąć zanim jakiegoś namierzę gdzie tupta :P
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1229
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: bergman31 »

Zdjęcie zrobione przez otwarte okno od piwnicy.
Jeż🦔 jak chodzi po podwórku zostawia charakterystyczne ślady🐾 i nie są to ślady jego stóp😉
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 189
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: krzychu21 »

Jesienią zeszłego roku postawiłem w ogrodzie nowy karmnik i natura odwdzięczyła mi się w piękny sposób. Po opadach śniegu do karmnika przyleciały gile :D Dwa samce i samiczka.

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 189
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: krzychu21 »

Pomyliło mu się i wyszedł za dnia :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Ursus »

U nas jeże niestety częściej na drodze widuje :( ale ostatnio udało nam się odratować gołębia, którego dopadł kot.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 189
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: krzychu21 »

Ja akurat mieszkam na uboczu blisko lasu i u mnie zwierząt mnóstwo. Sarny codziennie po polach chodzą i nie raz widywałem lisy u siebie na podwórku nie mówiąc o łasicowatych, których jest wszędzie pełno. W drodze do pracy nad ranem spotykam po kilka jeży na raz. Ten ze zdjęcia mieszka u mnie na podwórku pod paletami z drewnem. :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Ursus »

Zazdroszczę takiego miejsca na Ziemi :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 189
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: krzychu21 »

Takie widoki z okna :)

Obrazek
Alchemik
Posty: 326
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Alchemik »

Ja z pewnym zaskoczeniem zaobserwowałem w centrum 40 tyś miasta:
Lisa wyjadającego resztki ze śmietnika(zapuścił się z daleka, czy mieszka gdzieś pod nosem ludzi?), tchórza któremu, za bardzo nie przeszkadzało, że 20m obok spacerują ludzie.
Jeże, czy różne ptaki ( inne niż na wsi) to norma.
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 189
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: krzychu21 »

Piękny koziołek :D

Obrazek
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Muran001 »

We wtorek 22 czerwca, po godz. 18, z tatą podjechaliśmy na łąkę za drogą naprzeciwko domu. Po łące szły 3 dorosłe łosie bez poroży. Wtedy padał deszcz. Pierwszy raz wtedy widziałem łosie z bliska.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: widelec77 »

Ptaki wolnosci
1szy leg gotowy do samodzielnego zycia

Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: marek »

U mnie dymówki dopiero siedzą na jajkach.Dwa lata z rzędu zmarnowały się przez upały. Gniazdo mają w komórce tuż pod dachem a tam było z 50 stopni bo dach z papy Na razie jest chłodno to może w tym roku pierwszy raz wylecą. Gdy poprzednio zorientowały się że nie dadzą rady wychować przez ten upał to zabiły swoje młode i wyrzuciły z gniazda. Przyroda jest piękna, ale i okrutna.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Bolszewik »

U mnie trzeci rok z rzędu nie ma jaskółek ....
Zawsze miały gniazdo na lampie w stajni, ale musiałem je rozwalić żeby zmienić żarówkę.
Oczywiście czekałem z wymianą do końca sezonu. Niestety już nie wróciły. Co prawda w tym roku przez kilka dni krążyły nad podwórkiem i nawet wlatywały do stajni, ale gniazda nie zbudowały.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Ursus »

A co powiecie na takiego :D Fotka autorstwa Alberta
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Bolszewik »

Młody leleń :D

Zwierzyna ostatnimi czasy bardzo zatraciła strach przed człowiekiem.
Podszedłem dziś sarnę na odległość kilkunastu metrów do tego byłem z psem. Szedłem torowiskiem, a więc głośno, ale zwierzyna nie reaguje na hałas od torów bo nauczyła się że to niczemu nie grozi.
To się mądrze nazywa zmiany antropomorficzne w środowisku - chyba ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: marek »

Bolszewik pisze: 04 lip 2021, 20:58 U mnie trzeci rok z rzędu nie ma jaskółek ....
Zawsze miały gniazdo na lampie w stajni, ale musiałem je rozwalić żeby zmienić żarówkę.
Oczywiście czekałem z wymianą do końca sezonu. Niestety już nie wróciły. Co prawda w tym roku przez kilka dni krążyły nad podwórkiem i nawet wlatywały do stajni, ale gniazda nie zbudowały.
Dymówki raczej nie kleją gniazda do ściany tak jak oknówki , tylko muszą mieć jakąś podpórkę.U mnie są na belce. Przyczep im do ściany pod sufitem jakąś drewnianą półeczkę a pewnie coś na niej zbudują. Bo widać że miejsce im się podoba.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: Bolszewik »

Właśnie ta lampa stanowiła półeczkę bo jest na ścianie tuż pod sufitem obok drzwi. Czyli łatwy wlot/wylot i bezpiecznie od kota.
Zrobiłem też półkę na przeciwległej ścianie stajni, ale też nie załapało.
Prawdopodobnie jest za mało owadów, albo jakieś inne przyczyny ?

Komarów i innego robactwa jest masa bo mieszkam de facto w lesie. Kilka lat temu jaskółki wychowały trzy mioty. W literaturze znalazłem że mogą mieć nawet cztery lęgi. Przy czym starsze rodzeństwo pomaga w wychowaniu młodszego.

Czy to możliwe że "moje" jaskółki wyginęły i inne nie chcą się zagnieździć ?

Oknówką niestety nie pozwolę na gniazdowanie bo zabrudzą mi elewacje inna rzecz że nigdy nie było u mnie tej odmiany.
Zawsze gniazda były w stajni, a pamięcią sięgam do połowy lat osięmdziesiątych.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Dla lubiących obserwować zwierzęta

Post autor: widelec77 »

Populacja jaskolek czy nawet wrobli bardzo sie skurczyla przez ostatnie kilkadziesiat lat przez agresywna dzialalnosc czlowieka po prostu jest ich o polowe mniej niz w latach 80tych i dlatego u Cb sie nie osiedlily.

U mnie kiedys mialy po 3 legi teraz maja po 2 legi w roku.
Zauwazylem ze to ptaki bardzo bitne :) nie toleruja drugiej pary kolo siebie,a kot czy nawet jastrzab im nie strasznyJastrzebia atakuja calym stadem :)
ODPOWIEDZ