Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Rozmowy nie na temat
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: klaudiusz »

jestem pod wrażeniem twojej idei zastosowania tego rozwiązania .;)
A oto moje marzenie .

Trudne chwile dla kolektorów na ciepłą wodę.

Na wiatraki można zawsze popatrzeć .

Napędzają kamienie młyńskie wielkości 1,5m



no i gdzie te zdjecia.*no*
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: oman7 »

Klaudiusz puste linki dałeś*sarcasm*
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: klaudiusz »

niestety problem*bye*
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: oman7 »

Mamy czas "nie pali się"
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: whar »

Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcia:
https://plus.google.com/u/0/photos/1057 ... 1549621201
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: klaudiusz »

Obrazek Obrazek
witajcie no teraz zdjęcia wskoczyły które chciałem dać wyżej .Obrazek
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: piotr31 »

W mojej gminie wiaty przystankowe oswietlane są tak



Obrazek
kajetan
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2015, 10:15

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: kajetan »

Coraz częściej można spotkać znaki drogowe zasilane właśnie energią fotowoltaiczną, nic dziwnego bo jest to obecnie (biorąc pod uwagę ustawę OZE) bardzo opłacalny sposób generowania prądu.
arekf
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2015, 9:57

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: arekf »

Warto inwestować w takie rzeczy.
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: whar »

Na wiosnę jakos tak w maju, zamontowałem na dach 4-ry panele fotowoltaiczne o mocy 235 W każdy. Do tego podłączona została specjalnie wykonana grzałka 120 Volt/1000 W. Umieściłem ją w dodatkowym bojlerze o pojemności 80 litrów. Zasilana jest poprzez regulator napięcia, który optymalizuje pobór mocy przy niepełnym oświetleniu. Kabel został przeciągnięty przewodem wentylacyjnym do kotłowni. Wstępnie podgrzana woda trafia do zasobnika 100 l gdzie w razie niedostatecznej temperatury jest ostatecznie podgrzewana poprzez kocioł kondensacyjny de Dietrich. Po 3 miesiącach eksploatacji mogę juz sformułować jakieś wnioski. Otóż woda w zasobniku wstępnym podgrzewa się do temp 50-60 C już po 3-4 godz nasłonecznienia. U mnie zaczyna sie ono od godz 7. W sprzyjających warunkach (niska temeratura, dobre słońce) uzyskiwana moc dochodzi do 960 Watów (8 Amp na 120 Voltach). Rachunek za dwa miesiące i dwie osoby nie licząc opłat stałych wyniósł 22 zł. Normalnie płaciłem ok 200 zł. Instalacja wymaga jeszcze dopracowania, gdyż przy braku recyrkulacji zdarza się, że mimo nagrzanej w pojemniku wstepnym wody załącza sie kocioł i niepotrzebnie podgrzewa wode w zasobniku głównym, bo właśnie jej temperatura spadła poniżej ustawionych 45 C. Przy bardzo wysokich temperaturach, jakich doświadczamy tego roku, moc ogniw znacznie spada. Jest to normalne i nie ma większego wpływu na bilans cieplny. Całość kosztowała mnie ok 3500 zł. Wykonanie własne więc całkowity koszt ponad dwukrotnie niższy niz oferowany przez specjalistyczne firmy.
Dach jest pochylony w kierunku wschód/zachód, panele są od wschodu. Ich efektywne działanie ustaje ok godz 14. Warto byłoby coś jeszcze dać po stronie zachodniej, ale to co jest, daje juz wymierny zysk. Jako efekt uboczny zrobiłem jeszcze oświetlenie piwnicy i schodów (3 x listwa diodowa 1 metrowa). Oświetlenia działa niezawodnie nawet przy minimalnym oświetleniu zewnętrznym (półmroku).
Poniżej linki do zdjęć
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 1&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: drandrzej »

jak oglądam i swoje panele grzewcze i wszelakie inne zawsze mam wrażenie że brakuje w tym mechaniki podążającej z nachyleniem i obrotem za słońcem .coś podobnego do dawnych pozycjonerów do anten sat
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: whar »

System nadążny pozwala wprawdzie wygenerować o 20-39 % więcej energii, ale też zwiększa koszt instalacji o 15-25 %. Podaję wg. publikacji Bogdan Szymański - "Instalacje Fotowoltaiczne" wyd. III. Czyli w sumie nawet nie licząc kosztów konserwacji wychodzi na zero. Ale nie to jest najważniejsze. Otóż powierzchnia potrzebna do wygenerowania 1KW mocy wynosi ok 8 m. kw. Rzadko kto dysponuje takę powierzchnią, żeby umieścić skomplikowaną maszynerię obracającą za słońcem nawet kilkukilowatową instalację. Najczęściej umieszcza sie więc na dachach, gdzie nie zajmują cennego miejsca, a dodatkowo sa zabezpieczone przed wandalami i złodziejami. Chodzi przecież o instalacje wartości kilkudziesięciu tysięcy zł. Jest jeszcze problem zacienienia, który na poziomie gruntu jest większy.
Oczywiście większości dachów nie da się obracać.
Jednak, gdyby ktoś chciał taką instalacje wykonać, to może wykorzystać do tego kierat (choć młodzież może juz nie wiedzieć co to jest).
W ten sposób połączy retrotradycję z nowoczesnością.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 29_014.JPG
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: klaudiusz »

na pewno by woda w zasobniku szybciej się nagrzała jakby panel grzewczy patrzał na wschód od ranna to pewne , ale technicznie nieopłacalne w normalnych warunkach .
Dla warunków laboratoryjnych wykonalne. (politechnika Częstochowska)

Mam topiarkę do wosku pszczelego i własnie obracałem ją na wschód aby szybciej w południe topiła wosk.
Nawet czujnik temperatury w moim zetorku przy 35 stopniach w garażu dziwnie wskazówka wychylona jakby coś tam grzało.
pozdrawiam z gorącego południa *blushing*
klaudiusz
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: marek »

Żeby nie wdawać się w kosztowne instalacje elektroniczne obracające panelami wystarczy do sterowania wykorzystać przerobiony prosty zegar np taki jaki sluży do wlącznia i wylączania urządzeń elektrycznych.Co np 30 min czy godzinę będzie , poprzez zalączanie mechanizmu obracal panel w stronę slońca o określony kąt.Gdy panel będzie malej mocy to może się okazać że uzyskana energia zostanie zużyta na potrzeby obracania panela i skórka nie warta wyprawki.Dlatego trzeba wszystko dokladnie obliczyć.Będę montowal panel ok. 60W więc u mnie obrotu nie będzie.Będę doladowywać akumulator na dzialce to mi wystarczy.

PS.Mój laptop wybija tylko literę ,,l,,
marisa45
Posty: 11
Rejestracja: 02 sie 2018, 16:56

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: marisa45 »

O mnie bardzo interesuje w ostatnim czasie fotolaika, bardzo dobra opcja przyszłościowa.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: Majo »

Gra nie warta świeczki. Trackery są opłacalne na polach fotowoltaicznych, ale nie w domu czy firmie. Wwartość współczynnika o jaki spada wydajność ogniwa z powodu kąta odchylenia słońca jest na tyle mała, że szkoda zawracać sobie głowę.

Mówili o tym na szkoleniu Viessmanna i rozpatrywaliśmy tam to zagadnienie ;)
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: whar »

Drzewa tak zarosły mój wiatrak,że musiałem go zdemontować razem z masztem.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 3&theater Panel z tego masztu został przeniesiony w inne miejsce i teraz zasila oświetlenie zewnętrznych ścian budynku. Na rynku pojawiają się nowe lampy diodowe, które zamierzam wykorzystać. Jeśli będą zainteresowani to opublikuję zdjęcia.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: Wiesiek »

Czy nikt z Was nie pomyślał, aby doładować panele fotowoltaiczne, bądż kolektory słoneczne energią słoneczną odbitą od zestawu luster. Wtedy moc panela można by zwiększyć za pomocą lustra.:D
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: whar »

Ten pomysł został już zrealizowany 40 km od Las Vegas. 174 000 (tak tysięcy) luster wytwarza energię elektryczna o mocy 392 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby 140 tys mieszkańców.
Więcej informacji w linku poniżej.
http://wyborcza.pl/1,75400,15465562,Ame ... eczna.html
Masovience
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2019, 12:24

Re: Panele, Baterie słoneczne,Fotowoltaika

Post autor: Masovience »

Teraz tych paneli jak grzybów po deszczu. Państwo dotuje instalacje na domach. Mają kwotę 1 mld zł do wydania + odliczenie od podatku. Jeśli inwertery i panele będą miały żywotność co najmniej 10 lat, to będzie opłacało się to robić.

A jak Twoja samoróbka się sprawuje? Działa dalej? 170 zł to nie majątek, ale jak kiedyś kupowałem lampy do ogrodu, to niestety rok lub dwa i do kosza szła. Jakość mizerna.
ODPOWIEDZ