Stare rowery

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Stare rowery

Post autor: SEBRIGHT »

Rower wprawdzie nie jest maszyną rolniczą, ale jest tak wrośnięty w krajobraz polskiej wsi, że myśl że spokojnie można go uznać za pośrednio związany z tematyką Forum. Ale przechodząc do rzeczy, pochwalcie się jakie stare rowery macie :)

Ja ostatnio zdobyłem na złomie rower Gazela. Złomiarz twierdził że to ruski, natomiast z tego co się okazało, to Holender. Na ramie wybity jest rok 1975. Po zakupie o dziwo udało mi się na nim przejechać jakieś 200m po czym pękła opona :) Aktualnie dostał już nowe opony, jeszcze tylko powymieniać łożyska w tylnej piaście i powinien nadawać się do normalnej jazdy.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

W kolejce czeka też równie niemłody Romet

Obrazek

Aktualnie rozebrany na części pierwsze, ale nie wiem czy i kiedy będę miał czas się za niego zabrać.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Stare rowery

Post autor: Wicher »

Noooo ja stare Ukrainy to upalam od małego mam w tej chwili jedną na chodzie i ze 3 w częściach, do tego Wigry :D
Jak ogarne jakieś zdjęcia to tutaj wrzucę :P

Ten rower to rower radziecki z nieznanej mi wytwórni przemawiają za tym cechy konstrukcyjne-obręcze 28' z przetłoczeniem pod nyple (w radzieckich rowerach obręcze to żadna jakość, są cienkie i bardzo łatwo korodują) gięty z rurki bagaźnik(poźniejsze były tłoczone z blachy a w Polsce spawane z drutu/gięte z płaskownika), rama lutowana na mosiądz i kształtki, nawet miejsce wybicia numerów ramy jest takie jak w każdej Ukrainie-w rowerach polskich było bite i pod siedzeniem lub częściej na suporcie.
Radzieckim pomysłem są też pedały aluminiowe na gwint stożkowy pasujące tylko w radzieckie korby, no i przesunięcie korb-kąt między nimi nie jest równy 180' lecz troche mniejszy aby uniknąć nieprzyjemnego "przełamania" przy wolniejszej jeździe w trudnym terenie.
Ten model ze znaczkiem z jeleniem jest prawdopodobnie poprzednikiem bardzo podobnego roweru Ural.

Ciekawostką jest to że większość radzieckich rowerów ma ptaki w znaczkach- Ukrainy jaskółkę, Urale czaplę/żurawia... Motyw zwierzęcy jest tu wybitnie zaznaczony :D Wszystkie były klepane na jedno kopyto, słyną z bardzo marnej jakości montażu ale po rozmontowaniu, porządnym wyczyszczeniu przesmarowaniu i poskręcaniu dają masę frajdy z jazdy :)

Dopóki nie przesiadłem sie na motocykle na Ukrainie potrafiłem miesięcznie zrobić około 100 km :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Stare rowery

Post autor: Bolszewik »

Mam Ukrainę po dziadku, Wigry 3 i dwa Jubilaty w tym jeden mój >>komunijny<<. Dwa lata temu ten ostatni odmalowałem. Niestety w oryginalnej barwie zamiast na zielono RAL 6005.

Dziś byłem nim w lesie po bagno.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Stare rowery

Post autor: SEBRIGHT »

Wicher - dzięki za prawie encyklopedyczną informację :)

Ja za dzieciaka najpierw miałem poczciwego Reksia który wiele u mnie przeszedł, później zawzięcie ujeżdżałem Wigry3, później było jeszcze kilka innych, bardziej już współczesnych rowerów, ale zawsze składaki. Do górali którymi wszyscy rówieśnicy się zachwycali jakoś nie miałem serca - jak dla mnie były po prostu niewygodne... Z tych wszystkich Wigry najlepiej wspominam i jak się trafi gdzieś na złomie na pewno przygarnę :p

Na Jubilacie też chwilę jeździłem, ale niezbyt mi pasował, bo był dla mnie wtedy nieco za duży :D
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Stare rowery

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ostatnio dostałem od kolego "Ruski" rower ale nie wiem jaka to produkcja. Na siedzeniu od tyłu ma napis na blaszce RYGA
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Stare rowery

Post autor: Wicher »

No ja dorwałem za 30 złotych (ah co za zdzierstwo) sprawny rower Rometu z roku 1981 na 26' z męską ramą. Stan zachowania super, poza pedałami każdym z innej parafii i paskudnie pomalowanej ramie z pędzla na czarno.
Zamierzam go w wolnej chwili rozmontować i oddać do malowania proszkowego :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Stare rowery

Post autor: bergman31 »

Ja mam Jubilata z 1989 roku. Dostalem go na komunie. Caly w orginale z wyjatkiem opon i siodelka. Z ciekawostek to koszyk na kierownicy zamiast hamulca przedniego, tylna piasta produkcji czechoslowackiej. Fabryczne siodelko tez bylo czechoslowackie.
Mam jeszcze w domu Wigry 3.
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

RE: Stare rowery

Post autor: Muran001 »

Jakie mam stare rowery?
Mam dwa składaki z dawnego Rometu: w oryginalnym czerwonym kolorze Flaminga z 1976 roku (Predom Romet) i Wigry 3 z 1994 (pierwotnie był różowy, lecz w tym roku został przemalowany na seledynowy i seria "Kowalewo").
Awatar użytkownika
MARCIN149
Posty: 212
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:59

RE: Stare rowery

Post autor: MARCIN149 »

Dobre 15 lat temu na strychu miałem ładny rower ukraina (oczywiscie po dziadku) w naprawde b dobrym stanie. Zielona rama, na wytłoczonym emblemacie z przodu widniała jaskółka i promienie słoneczne a nad nią było napisane ukraina. Cholera nie zapomnę togo. Nie wiem co się z tym rowerem stało, ale popytam ojca, może będzie coś wiedział i odzyskam jednoślada.
Mugri
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2017, 13:47

RE: Stare rowery

Post autor: Mugri »

Ja muszę się zabrać za remont roweru babci. Zainspirował mnie ten wątek
Moskit1
Posty: 34
Rejestracja: 06 kwie 2013, 20:01

RE: Stare rowery

Post autor: Moskit1 »

A ja mam taki II WS brakuje mi parę fatałaszków *rofl*
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Mam nimfa ramę coś z kółek jak by ktoś miał co do mojego
Fahrrad chętni kupie lub zamienię :)
irek
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2017, 18:09

RE: Stare rowery

Post autor: irek »

Jakby ktoś chciał kupić Rometa z lat 90 to sprzedam za stówke. Bo mi sie wala po garazu :)
MartynaPalka
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2018, 13:17

RE: Stare rowery

Post autor: MartynaPalka »

Teraz jest moda na stare rowery. Myślę, że jak poczekamy jeszcze kilka lat to nasze "graty" z dzieciństwa sprzedawać będziemy w cenie wyższej niż markowe modele prosto ze sklepu :)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Stare rowery

Post autor: Bolszewik »

Ja zbieram się do remontu roweru dziadka - Ukraina.
W zasadzie to jest on sprawny choć stał w piwnicy kilkanaście lat. Kapcie oczywiście do wymiany, łańcuch spadał. Muszę dorobić nową osłonę łańcucha. Prawdopodobnie całość wypiaskuję i pomaluje na nowo (ten sam kolor, błękit lazurowy).

Może ktoś ma pomysł jak odnowić chromy ?


Ps. Wartość realna może i zawsze być znikoma, ale sentyment jest. Pamiętam jak byłem mały Dziadek woził mnie tym rowerem.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Stare rowery

Post autor: SEBRIGHT »

Jeśli nie będziesz jeżdził nim w zimie żeby miał kontakt z solą drogową spróbuj się dowiedzieć o tzw 'fantachrom'. Opcja zdecydowanie tańsza jak chromowanie, niestety nie tak trwała
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Stare rowery

Post autor: Bolszewik »

W zasadzie to nikt nim nie będzie jeździł.
Czasami od święta dla sportu.
Chcę go naprawić dla sportu i z sentymentu.
Kilka lat temu odnowiłem swojego komunijnego "Jublilata 2", zresztą prezent od dziadków.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Spidey
Posty: 5
Rejestracja: 14 sie 2017, 18:11

RE: Stare rowery

Post autor: Spidey »

Ja posiadam rower z logo ' STYRIA ' na tym języku od automatu hamulca nożnego (hamulec ręczny to klocek na kolo), wg ustnego przekazu pochodzi z czasów wojny , wie ktoś coś o czymś takim ?
jagodzianka96
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2018, 14:02

RE: Stare rowery

Post autor: jagodzianka96 »

Również mam gdzieś w garażu Rometa :D
agagaj
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2018, 9:43

RE: Stare rowery

Post autor: agagaj »

Uwielbiam rowery :) są ekologiczne, sprawiają że więcej się ruszamy i często są też bardzo stylowe *helpless*
Rychu C 4011
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:23

RE: Stare rowery

Post autor: Rychu C 4011 »

Witam ja posiadam Ukraine z 77 i jestem zadowolany bo przesiadlem sia z Górala . I tez mam Wigry 3
ODPOWIEDZ