Taczka z napędem

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Taczka z napędem

Post autor: Bolszewik »

Panowie mam pomysła ....

Chciałbym zrobić taczkę z napędem.

Założenia:
1. Taczka ma być dla mojej Mamy.
2. Napęd elektryczny.
3. DMC 50 - 60 kg.
4. Dość duża objętość (liście, trawa itp.).

Pytania:
1. Ktoś takie coś tworzył ?
2. Jak zrealizować napęd ?
3. Od czego ?
4. Jaki układ podwozia ?
5. Jak zrobić sterowanie - musi być maksymalnie intuicyjne bo Mamusia to absolutny antytalent techniczny :mrgreen:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Taczka z napędem

Post autor: SEBRIGHT »

Najprościej jak się da było by zrobić coś podobnego do paleciaka elektrycznego - takiego najmniejszego jamnika tyle że na 3 kółkach taczkowych.
Kupujesz kółko z dyszlem do jamnika, jakby zwłoki oryginalnego elektryka wychodziły za drogo myślę że do napędu można by zastosować silniczek/silniczki do elektrycznego autka dla dzieci (większość autek ma 12V, 2x45W). Przeniesienie napędu paskiem klinowym albo łańcuchem rowerowym, koło pełne przy dyszlu od paleciaka zamieniasz na taczkowe z zębatką/szajbą na pasek. Jazda przód-tył w silniku prądu stałego 12v żaden problem - kwestia dwóch guzików samoodskakujących (myślę że każdy antytlent to ogarnie ;)) Kierowanie również - kierujący trzyma dyszel i naciśnięty guzik, z pojazd podąża za nim. Przy lekkich ładunkach myślę że napęd na jedno koło w zupełności by wystarczył.
Ew silnik od wspomagania elektrycznego z jekiejś większej osobówki - niektóre są od razu z przekładnią zmniejszającą obroty do ok 60/min
Tak bym się zabrał do zadanego tematu :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Taczka z napędem

Post autor: Bolszewik »

Podwozie trójkołowe ma tą zaletę że jest stabilne, ale musiał bym je zrobić. Miałem nawet na oczach fajny napęd:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e9c13636867c76b0
Może jeszcze leży na złomie.
Gdyby to fajnie opracować nawet nie trzeba by robić wstecznego tylko obracać dyszel z kołem.

Druga opcja to taczka dwukołowa i to rozwiązanie ma tą zaletę że mam takie podwozie (pochodzi z opryskiwacza taczkowego).

Niestety nie jestem w stanie domyślić się czym łatwiej operować, a dokładniej czym łatwiej będzie kierować mojej Mamie. No i jeszcze pytanie czy będzie chciała takiego ustrojstwa używać. Duża solidna taczka budowlana jest dla niej za ciężka. Jest druga lekka z Castoramy, ale to g.... i niewiele można nią przewieźć (zarówno ciężaru jak i objętości). Poza tym to wytłoczka z blachy więc np. kwiatów w donicach się nie przewiezie. Efekt jest taki że dźwiga lub nosi w koszu.
Jak ją zapytam co chce to powie nie rób sobie problemu....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Mariuszzzz12
Posty: 11
Rejestracja: 14 paź 2019, 14:11

Re: Taczka z napędem

Post autor: Mariuszzzz12 »

Teraz w internecie można kupić taczkę elektryczną w granicach 2k, ale właśnie z tego co widzę to dużo tym nie uciągniesz. Zawsze możesz się zainspirować układem sterowniczym i jak oni to tam zamocowali:)
Nie wiesz jak usunąć rozstępy na brzuchu i udach? To nie takie trudna, sprawdź: https://strialys.pl/produkt/strialys/
ODPOWIEDZ