Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Witam
Taki maly off topic.
Nazbieralo mi sie drzewa po pozadkach dzialek,cale sterty i nie mam gdzie magazynowc.Jest juz pociete.

Moze by mi ktos doradzil jak sie uklada takie okragle kopy z drzewa?Jak zaczac?
Ukladal ktos,macie jakies pomysly?
Bylbym wdzieczny za pomoc.
Dzieki
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 23:29 przez widelec77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: Bolszewik »

Średnica ok. 1,5 metra, z zewnątrz układasz dokładnie, do środka wrzucasz. "Daszek" robisz na zakładkę.
Proste, jak lubiłeś bawić się klockami będziesz miał powrót do przeszłości.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Odrysowac kolo i pozniej do wewnatrz i do srodka?

Nie chce skonczyc tak jak tu :) Na wszelki wypadek moze owinac ta folia wczesniej.

https://www.youtube.com/watch?v=cYn295-h5H4
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: Bolszewik »

No właśnie pic polega na tym że ten zewnętrzny krąg trzeba dokładnie ułożyć. Grubszym końcem na zewnątrz, a jednocześnie cała konstrukcja ma być lekko stożkowa. To ma się pod własnym ciężarem "ściskać" do środka. Możesz owinąć folią, ale tylko wąskie paski, coś jak obręcze na beczce (dziadek wiązał powrozem). Jeśli całość owiniesz to zgnije.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: maly-agro »

To proste jak układanie klocków. Już za dzieciaka takie rzeczy się robiło, chyba że kolega miastowy, to może nie wiedzieć. Wystarczy dokładnie krąg ułożyć i reszta sama idzie :)
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Mnie jakos to ominelo wczesniej :) i teraz sie wziolem za robote :)

Idzie powoli,najwazniejszy ten pierwszy krag tak jak wspominaliscie,ale pomimo wszystko dam pozniej jedna ,albo dwie opaski z folii.
Jest jeden problem samo sie nie ulozy :D i trzeba sie naj....

Dzieki za podpowiedzi.Niby proste,ale jak wczesmiej sie nie ukladalo to moze sie zawalic zaraz.Rabane drwa z olszyny duze na krag zewnetrzny,reszta do srodka tez narazie ukladam w srodku i powoli idzie :)

Obrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: SEBRIGHT »

Jeśli musisz ułożyć wszystko co tam w tle widać to jeszcze trochę roboty Cię czeka...
Ja zawsze pod jakiekolwiek drzewo podkładałem kamienie/kostki brukowe, na to palety albo deski i dopiero opał - w ten sposób ułożone nie podciąga mi wilgoci od gruntu. Kładąc bezpośrednio na ziemi 1-2 dolne warstwy nigdy nie wyschną...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Podlozylem pod spod poroscinane ton bagi to powinno wystarczyc.

Wezme jutro pomocnika :D ,ona ma ponad 3m srednicy,a beda co najmniej 3 takie.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 20:48 przez widelec77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: piotr31 »

Olchę koniecznie rąbać bo się zaparzy .Ja bym wszystko co grubsze rozłupał chociaż na pół
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Olche porabalem odrazu.Brzoze tez juz prawie,najgorsza jest sosna samosiejka do rabania i wiaz :) .Nie da rady samemu.....

Ludzie teraz szukaja wszedzie zarobku.Wchodza na tereny prywatne i spuszczaja sok z brzozy.Wiertlo sie komus ulamalo i akurat pech pila poszla po nim,slychac bylo jeden swist, nowy lancuch do wyzucenia odrazu.

Obrazek
Awatar użytkownika
PEELOO2485
Posty: 162
Rejestracja: 20 sty 2018, 18:11

Re: Ułożeniem drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: PEELOO2485 »

O to ciekawe znalezisko. U mnie w drzewie co mam na opał są zawsze jakieś gwoździe. Może być jeden gwóźdź na 5 m a i tak piła na niego trafi, taki pech. :lol:
Zetor K25 1951r.
Massey-Hariss-Ferguson tea-20 19??r.
Awatar użytkownika
Galar T
Posty: 136
Rejestracja: 03 lut 2019, 15:04

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: Galar T »

Drzewo drzewem ja też nigdy tak nie układałem a parę kubików ułożyłem zawsze pod jakąś ścianą lub w drewutni. Ale mniejsza o to - co to za autko stoi w tle na zdjęciu?
Sam 4x4 Es15.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: SEBRIGHT »

Takie małe ot. do wiercenia w brzozie na sok najlepiej się spisują wiertła łopatkowe ;) Nie ma takiego oporu dla wiertarki, a i potomni albo sąsiedzi nie będą nas przeklinać za poniszczone łańcuchy :mrgreen:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

Galar T pisze: 21 mar 2020, 21:14 Drzewo drzewem ja też nigdy tak nie układałem a parę kubików ułożyłem zawsze pod jakąś ścianą lub w drewutni. Ale mniejsza o to - co to za autko stoi w tle na zdjęciu?
Pomocnikow narazie brak :) nikt nie chce z domu wyjsc :) na cwiczenia ,powoli da sie rade,jest czas.

Co do auta to jeden z moich projektow.To prawdziwy solidny Daimler z lat 50tych gdzie plastiku jeszcze nie bylo.Sprowadzilem go do samej ramy tylko bo ma byc zbudowana na niej taka lodka z aluminium,szprychowe kola,czapka,gogle itd(replika-wyscigowka przedwojenna)https://www.rcnmag.com/blog/scratch-bui ... -speedster, ale to temat rzeka :D i nie na to forum.

Wygladal kiedys tak:
https://www.waimakclassiccars.co.nz/car ... -104-.html
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

SEBRIGHT pisze: 21 mar 2020, 21:48 Takie małe ot. do wiercenia w brzozie na sok najlepiej się spisują wiertła łopatkowe ;) Nie ma takiego oporu dla wiertarki, a i potomni albo sąsiedzi nie będą nas przeklinać za poniszczone łańcuchy :mrgreen:
To wiertlo na ktore trafilem to musialo bys w tej brzozie dobre kilkanascie lat bo bylo gleboko.Mysle ze wiertarka reczna ktos sie wkrecil chyba.Ale trzeba miec pecha zeby na tak duze drzewo akurat w wiertlo trafic :)
grzegorz3212
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2020, 9:34

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: grzegorz3212 »

Mi ostatnio drzewa na kupie zaczęło pleśnieć. Co z tym zrobić?

usunięte

Reklamę usunąłem - Sebright
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: Bolszewik »

Ułożyć na nowo z przerwami na przewiew.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ułożenie drzewa w okrągła kope.Jak?

Post autor: widelec77 »

We wrzesniu dopiero ulozylem reszte bo ktos ze starszego pokolenia mi doradzil zeby swiezego nie ukladac bo bedzie pracowalo i szkoda roboty :)

Wyszly 2 ogromne kopy :) zostaly wzmocnione pasem z folii stretch w srodku,a na gore kupilem firanke z oczkami uzywana z tira -bardzo mocny i wytrzymaly material.Przeciolem ja na pol i przykrylem od gory 2 kopy.Te plandeki uzywane z tirow to super sprawa polecam kazdemu.
ODPOWIEDZ