Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Mamy tu sporo majsterkowiczów i fachowców więc postanowiłem zapytać :)

Mam do ogrodzenia działkę, w sumie ok. 220 mb ogrodzenia. W zasadzie zacząłem już, mamy powiercone otwory na słupki, słupki są ok. 8x8, 10x10 - różne, bo z odzysku. Na narożnikach i pośrednich (na dłuższej ścianie 85 mb, co ok. 10 słupków). Słupki osadzone na głębokość ok. 70 cm, narożne są ok. 100 cm. Siatka ma iść na to 1,85 cm, 65x65 mm oczko. Mam już kupioną.

I teraz mam dylemat, ile słupków betonować? Czy tylko narożne (z zastrzałami) plus te pośrednie (zastrzały też po obu stronach)? Inny temat jest taki, że siatka jest z racji budowy 1,85 m wysokości (równo 1,80 nie chciało wyjść). I teraz wychodzi, że siatka będzie wyższa od słupków o ok. 5 cm.
Czy zrobić tak, że na dole i na środku napiąć drut tak jak być powinien, potem założyć siatkę, a ten górny drut przepleść przez oczka i napiąć po montażu siatki? Bo wiadomo, że nie założę go w ostatnim zawinięciu siatki jak to się teoretycznie powinno robić.
Można oczywiście drut napiąć na szczycie słupka, a potem siatkę przydrutować, ale wydaje mi się, że jak drut przeplotę przez oczka (nie co każde oczywiście, ale jakimiś odcinkami powtarzalnymi) to będzie to solidniejsze rozwiązanie.

Wiem, że może nie jest to do końca profesjonalne, ale z uwagi na sytuację muszę się z tym uporać możliwie szybko - a też przy jak najniższych kosztach. Słupki udało mi się kupić po 10 zł sztuka, normalnie nowe kosztują dziś ok. 40 zł za sztukę, a w dodatku u mnie nie mają dłuższych niż 2,4 mb, a te co mam z odzysku mają 2,5 mb.

Tak powinno to wyglądać w teorii.
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: marek »

Drut na wszystkich poziomach przewleka się przez wszystkie oczka siatki. Inaczej nie ma sensu go stosować. To we dwóch szybko idzie. Do napinania drutu są na allegro ,,napinacze drutu,,. Działają bo u siebie stosowałem. Betonowanie zależy od stanu gruntu. Jeżeli zwarty to można nie betonować. Choć gdy stawiałem ogrodzenie w pewnej firmie to wiertnicą były robione otwory kilka centymetrów większe i zalewane samą gotową wylewką . Tak 1 worek na trzy słupki. Zawsze to szczelniej wypełni .Czy jest sens dawać te wypory w środku to nie wiem. Ja nie widzę.Żeby siatka dobrze trzymała się słupków to ja przewlekam przez oczka siatki równolegle do słupka drut 6 mm i dopiero to mocuję wtedy siatka trzyma się na całym słupku i jest równo naciągnięta. Najlepiej to wychodzi na słupkach metalowych bo wtedy przyspawuje się np 4 nakrętki m8 i przez nie oraz oczka siatki przewleka się drut. Trzyma jak drut. :D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Z tym prętem pionowym co trzyma siatkę do słupka masz rację - będę tak robił, ale mam pręty gładkie 8 mm. Do tego porobię chyba opaski takie na słupki, lub kupię gotowe. To wtedy się fajnie montuje.

Z przewlekaniem drutu przez oczka to widzisz - ja też myślałem, że się przewleka, a tu nie - oglądałem różne poradniki i wychodzi na to, że wszyscy napinają 3 druty, a potem rozciągają siatkę i tylko zaczepiają dolne i górne końce siatki za drut dolny i górny.

Obrazek

Dla mnie to jest trochę nie bardzo logiczne, ale z drugiej strony jak naciągnąć siatkę np na odcinku 85 m jak nie ma drutów?

U mnie słupki są co 2,5 m
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Bolszewik »

Tak jak pisał Marek

1. Przewleka się przez wszystkie oczka na splocie.
2. Dopiero potem zagina "wąsy" w dół.
3. Powinny być trzy druty.

Inaczej to partactwo.

Ja betonowałem wszystkie słupki.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

No dobrze, ale przeplata się jak? Górny i dolny drut, tak? A środkowy?

Zrobiłem taki szybki szkic, jak to będzie u mnie wyglądało mniej więcej. Słupek będzie niższy nieco niż siatka.
1 - najwięcej do myślenia dał mi drut na samej górze , bo u mnie innej opcji jak tylko przewlekanie go przez oczka siatki nie ma, bo będzie niżej niż zakończenie siatki.
2 - drut środkowy widziałem, że jak wszystkie inne każą najpierw napinać a potem rozkładać na nim siatkę - zanim się zainteresowałem tematem, to mi się wydawało, że też go się przez oczka przeplata zamiast co ileś tam związywać drutem z siatką
3 - drut przy ziemi to chyba najprościej, bo mogę zaczepić te końcówki za niego i skręcić na koniec - tak jak rozumiem to z poradników nt. siatek.

Obrazek

Na jaką głębokość betonowałeś? I jaki grunt? U mnie trochę piasek, trochę glina. Na 70 cm będą w ziemi wszystkie, co 2,5 m, a narożne na 100 cm w ziemi.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: marek »

Siatki NIGDY nie naciągniesz na sztywno No chyba że jest z wyjątkowo grubego drutu. Po prostu oczka rozciągają się.Właśnie druty ją usztywniają.Ten drut na dole oczko wyżej.I nie będziesz musiał nic skręcać.Druty wciąga się bardzo łatwo . W założoną siatkę! Jeden popycha a drugi idzie z przodu i wsuwa drut w oczka .Można to wciągać samemu ale idzie wolniej.Drut wciąga się na końcu jak siatka już stoi nie początku Jak siatkę naciągasz co kilka słupków to można do tego użyć wideł.Wkładasz w oczka siatki zapierasz o słupek i już.Masz ciągniki to włóż na końcu naciąganej siatki jakiś grubszy pręt zaczep linką w paru miejscach do pręta Wystarczy w dwóch i wyjdzie Ci coś na wzór trójkąta. i do zaczepu ciągnika Postawisz cały odcinek siatki bez problemu I uważaj jak łączysz odcinki siatki byś zrobił to jednakowo bo siatka ma lewą i prawą stronę.Gdy patrzysz na wprost to wydaje się że wszystko w porządku Jak źle złączysz to gdy spojrzysz wzdłuż stojącego ogrodzenia widać inny wzór.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Bolszewik »

Znów potwierdzam Marka ....

Ja do napinania używałem dwóch sztuk starych wideł. Żeby nie zdzierać laminatu okleiłem je izolacją, zaś dla bezpieczeństwa obciąłem i zaokrągliłem.

Wstępnie napięta siatka i drut ocynk 2-3 mm, ja wiciągałem taki z krążka, po odmierzeniu odpowiedniej długości.
Ten środkowy wplata się łatwo, zdolności manualne jako mechanik masz więc spoko.
Najtrudniej ten dolny bo na klęczkach i do tego ręce brudzą się od ziemi ....

Jak wrócę do domu wyślę fotki swojego ogrodzenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Miałem dobry pomysł, żeby tu napisać, co ja bym bez Was zrobił :) Trochę mi rozwialiście wątpliwości - jednak logika dobrze podpowiadała.

Poczekam na fotki od Bolszewika jeszcze. Cenna uwaga z tą "stroną" siatki
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Bolszewik »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Ok, teraz wszystko jasne. Coś w ten deseń będę musiał zrobić - ale z kim nie rozmawiam to mówi, że powinno się siatkę tylko za te końcowe V zakładać na drut i potem te V zaginać na dół.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Bolszewik »

No to odpowiedz mi na pytanie w której wersji drut lepiej trzyma i usztywnia siatkę:

- Tylko zagięte końcówki (górny/dolny)
- Tylko przywiązany (środkowy)

- Przewleczony co oczko drut pod / nad splotem (góra /dół)
- Przewleczony co oczko drut (środek)
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Dla mnie to oczywiste, że przewlekany - chociaż mam wrażenie, że górny drut jak jest zaginany tylko, to wtedy siatka jest równiej - bo w linii drutu idealnie - oczko ma jednak duży luz.

Ale dlaczego zatem wszystkie firmy zalecają inaczej? Dla mnie to niezrozumiałe i nielogiczne - stąd ten temat zakładałem :D

Kupiłem jeszcze napinacze (z siatką sprzedali mi 24 sztuki, ale jak policzyłem słupki pośrednie to wyszło mi, że braknie mi jeszcze 48 sztuk), teraz opaski muszę dokupić albo dorobić na słupki. Chciałbym to zrobić też w miarę estetycznie, bo można i drutem zrobić obejmę - ale taki mam plan, aby to ogrodzenie postało jednak ładnych parę lat, a jedyne co biorę pod uwagę, to, że po latach może frontową "ścianę" od drogi zmienię na coś ładniejszego - ale to też jakby mi się cudem udało tam coś wybudować, bo jak patrzę na dzisiejsze ceny to ...
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: marek »

Sory że o tym piszę bo zapewne wiesz ale lepiej przypomnieć. Piszesz że grodzisz od drogi. Ogrodzenie od strony drogi publicznej , nasypu kolejowego i innych miejsc publicznych wymaga zgłoszenia do starostwa otrzymania zgody lub milczącej zgody.To prosta sprawa a po co ma się ktoś przy...bać.Co do zaginania to bardzo żmudna robota. Pamiętam z dzieciństwa jak ojciec robił ogrodzenie z siatki to górne druty skręcał ze sobą.Potrzebne do tego były dwie krótkie rurki o małej średnicy . Nakładało to się na końce drutu od siatki i obracało względem siebie tak jak skręcasz druty.Moim zdaniem szło to szybciej niż kombinerkami i zrobione równo ładnie wyglądało.Może tak poskręcaj .
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: szubinska »

Co lepsze, siatka ocynkowana czy powlekana tworzywem ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

O, nie wiedziałem ;) To dobrze, że jeszcze nie zacząłem na dole grodzić, dowiem się co i jak. Co prawda z żadnym asfaltem nie graniczę bezpośrednio, ale dowiem się czy muszę :) Więc wszelkie takie wskazówki mile widziane.

Ja wybrałem ocynk. Jakby porównać cenowy pułap to ocynk 2,5 mm drut jest porównywalny z powlekaną 3,0 mm, ale tam drut ma tylko 2 mm, a reszta to powłoka.

EDIT:
Doczytałem, że:
Ogrodzenia, których wysokość nie przekracza 2,2 m, nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.
Źródło: https://muratordom.pl/prawo/formalnosci ... -esx7.html
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: marek »

Nie wymaga zgłoszenia to znaczy ze coś jednak zmieniło się na lepsze. Zmiany były w lipcu Poprzednio było jak opisałem. Ale zawsze lepiej sprawdzić.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

Tak czy inaczej dziękuję za sygnał w tej sprawie, bo bym to na pewno przeoczył.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Bolszewik »

Firmy zalecają inaczej tzn. zaginać i przywiązywać środkowy bo szybciej.

Co do równości to "moim" sposobem jest równiej, ale trzeba by siatka była podkopana. Wówczas zawiśnie na drucie i jest tak prosta jak drut który ją utrzymuje. Potem można sobie ją podsypać czy obetonować. Ja akurat nie bardzo się tym przejmowałem bo to ogrodzenie dla kurzej części.

Gdybym miał dziś kupować to wybrał bym ocynk. Ta powlekana jest z kiepskiego miekkiego drutu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: widelec77 »

Mam identycznie zrobione jak Bolszewik

20 lat temu bylo robione -ocynk-dzis po tym ocynku cos tam zostalo :D
Wtedy neta nie bylo :) Generalnie slupki idealnie pod pion wszystkie zabetonowane ,srubki 8semki przyspawane do slupkow,3 druty i do przodu :)
Bardzo szybko wtedy szlo pamietam.
Tani szybki sposob byl wtedy na ogrodzenie dzialek i powiem wam ze zdalo egzamin 20lat i stoi bez zadnych konserwacjii.
Slupki do dzis idealnie w pionie stoja :) -kupowalem je gdzies z kopalni siarki :) grube i ciezkie

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ogrodzenie z siatki i słupków betonowych

Post autor: Ursus »

No pięknie :) To wiem jak robić, dzięki :) Pokażę fotki z efektów :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ