Koniec Ursusa

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Koniec Ursusa

Post autor: pawelll48 »

W roku 2010 miałem zaszczyt obejrzeć z bliska "całą" fabrykę.
Było to moje marzenie z dzieciństwa. Plus za to, że jeszcze zdążyłem, ale... coś okropnego było patrzeć na hale w stanie do rozbiórki gdzie tylko ściany "stały". Do nie dawna miałem kontakt z Panem, który w reportażu " Po stronie prawdy" w telewizji Trwam ( nie jestem pewny nazwy) dużo się wypowiadał.W fabryce mile zaskoczyli mnie ludzie którzy mimo, że mnie nie znali byli na prawdę sympatyczni. Widziałem się wtedy z prezesem (nazwiska nie pamiętam,ale jeśli jest to ważne to znajdę wizytówkę) i z pracownikami.Fajne uczucie miałem jak wszedłem do korytarza, a tam końca nie widziałem*eek*!Taka długa była ta fabryka! Zaś na placu montażowym na podłodze była duuuża warstwa masy gumowej po traktorach które tam przejeżdżały. Tak po za tym był to mój najlepszy prezent urodzinowy :D

PS.Pięknym widokiem były 8x1674.
PS2. Wiem że jak byłem tam to następnego dnia był jakiś wywiad do TV, ja miałem możliwość dzień wcześniej być przy tych ustawionych traktorach.
Przepraszam, że tak dużo i może nie na temat. Ale nie miałem okazji nikomu się o tym pochwalić, kto by mnie wysłuchał chociaż.
Bizonek
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2010, 8:07

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Bizonek »

Racja grzesiu to już nie to samo :/ fajny prezent pawelll to fakt :)
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Koniec Ursusa

Post autor: pawelll48 »

Dostałem też parę gadżetów. Wypadało by zadzwonić do tego Pana. Z tego co wiem to teraz pracuje jako korepetytor. Bo pracę w szkole ma już za sobą jako nauczyciel Techniki.

PS. Dokładnie to byłem 22.06.2010r ,a "Dnia 29 czerwca 2011 roku URSUS oficjalnie ogłosił upadłość".
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Koniec Ursusa

Post autor: rafal »

Pawell48, czytałem twoje wspomnienia z wizyty w Ursusie ze łzą w oku. Pewnie wtedy nie przypuszczałeś, że są to ostatnie chwile podwarszawskiej fabryki.
Jak na razie produkcja w Lublinie polega na montażu tureckich Hatatów.

Natomiast dotarły do nas niepokojące sygnały o zaginięciu kolekcji przyzakładowego muzeum. Ponoć nic nie dotrało do Muzeum Techniki, które miało przejąć eksonaty z Muzeum Ursusa.
Bizonek
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2010, 8:07

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Bizonek »

Jeszcze tego brakowało... Eksponaty, które miały pokazywać młodszym pokoleniom rozwój polskiego przemysłu gdzieś zaginęły.... Może od razu na żyletki pociągnęli bo po co zachowywać historię? Przecież lepiej naściągać turków albo jakiegoś szajsu i zapomnieć o świetności polskich konstruktorów.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Ursus c-325 »

Rafał, skąd te info? Artykuł z linku jest z 20 lipca, więc minął ponad miesiąc, coś się mogło ruszyć.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Koniec Ursusa

Post autor: jacek0106 »

Mimo że żal mi Ursusa, i wiem że został celowo zniszczony (jak większość Polskich przedsiębiorstw), to muszę tu napisać na podstawie swojego nowego C- 4011 odebranego w 1971 roku, że mogę potwierdzić marną jakość montażu i kiepskie wykonanie w porównaniu do Zetorowskiego pierwowzoru 4011. A cały serwis gwarancyjny 4011 i następnych juz naszych niby unowocześnionych 355 i 360 był po prostu skandalem. Tylko ścisła współpraca z Zetorem mogła utrzymać fabrykę przy życiu.
Podpisanie licencji z Fergusonem to nic innego jak początek afer korupcyjnych które trwają do dzisiaj i sprowadziły Ursusa też na dno. Widocznie jesteśmy za bardzo przekupnym narodem, a dobro ogółu i tym bardziej rolników mało kogo interesuje.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Koniec Ursusa

Post autor: rafal »

Ursus C-325, ten artykuł w pewnym stopniu nas uspokaja. Wynika z tego pisma, że eksponaty nadal gdzieś się znajdują w posiadaniu Bumar sp z o.o.. Natomiast ja miałem informacje z jesieni 2011 od pracowanika Ursusa odział Lublin o przekazaniu tych zbiorów do Muzeum Techniki. Niedawno Marek ze St. Bud rozmawiał z Muzeum Techniki i wyszło, że nic nie zostało przekazane.

Reasumując, na dziś Bumar chce to jakoś zagospodarować, aczkolwiek Ministerstwo Kultury umywa ręce i nikt nie chce wyłożyć na utrzymanie/ zainwestowanie w muzeum Ursusa.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Ursus »

Mogłoby pójść do Szreniawy, to jedyne takie Muzeum z rangą "Narodowe", więc pieniądze z Ministerstwa powinny tam się znaleźć.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Koniec Ursusa

Post autor: drandrzej »

powinny , ale jakoś eksponaty sa tam jakby na drugim planie inwestycji
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Ursus »

Bardzo miło, że ktoś podał źródło www.retrotraktor.pl :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
lewy 221
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2012, 17:19

RE: Koniec Ursusa

Post autor: lewy 221 »

Panowie mieszkam 2 km od tego co po fabryce zostało, pamiętam jak latem szedłem ul. Traktorzystów stanąłem tuż za wiaduktem nad ulicą Lalki i popatrzyłem na te stare grube opasłe drzewa pamiętające zapewne jeszcze czasy budowy fabryki, :o . Na pal bym ponabijał ludzi odpowiedzialnych za upadek takich firm!!!
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Jacek ze Skansena »

Myślę, że art jest znakomity i oddający losy Ursusa tamtych lat. Podziękowania dla gościa tego artykułu.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Koniec Ursusa

Post autor: bossmann »

Ursusa już nic nie wszkrzesi, dalsza jego historia to te forum i należace do niego gro lczłonków które w zbiorach posiada ursusowskie maszyny i literature.To nam pozostało ....
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Bolszewik »

Panowie fakty:

1. Fabryka była źle zarządzana.

2. Fabryka nie przeszła w odpowiednim czasie restrukturyzacji, prywatyzacji, i innych zmian >> niezbędnych << do prawidłowego funkcjonowania w gospodarce rynkowej.

3. Produkty fabryki były przestarzała technologicznie (prototypy nie mają tu nic do rzeczy) - chodzi o produkt handlowy.

4. Produkty fabryki były niekonkurencyjne cenowo.

5. Sytuacja gospodarcza (mniejsza o powody) w kraju nie sprzyjała dużym zakładom.

6. Bark było w państwie pomysłu co zrobić z tego typu zakładami. Jak wiadomo brak decyzji (jakiejkolwiek) to śmierć na wolnym rynku. Niezdecydowanie i trwanie w zawieszeniu powoduje że konkurencja działa .... , a firma stoi w miejscu.

7. Powszechne złodziejstwo, niedbalstwo i marnotrawstwo - zjawisko "normalne" w wielu państwowych zakładach tamtych czasów.

8. Złe decyzje licencyjne.

9. Brak ekspansji na obce rynki - w latach 80/90 nie było już z czym ....

10. Teraz się narażę - nadmiernie rozbudowane związki zawodowe ....

W obliczu takich przeciwności nie jest niczym dziwnym i nie normalnym że zakład upadł. Zresztą to samo spotkało wiele innych zakładów w całej Polsce i nie tylko ....

Co Wy cudu chcieliście - niby dlaczego miało to przetrwać ?
Trochę szczerości jak firma z tyloma problemami miała sobie poradzić ?
Jedyny produkt tej fabryki który jest jej samodzielnym dziełem to Ursus 325 z drugiej połowy lat pięćdziesiątych + modernizacje (prototypy się nie liczą).

Stracone szanse, a proszę J. Karpiński
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Karpi%C5%84ski

Zamiast produkować traktory może mogliśmy produkować komputery....
Takich szans było wiele i to nie tylko u nas. Do tej pory nikt nie wie nad czym do końca pracował N.Tesla - Serb.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
Amerykanie do dziś nie odżałowali "Indiana".


Zanim ktoś mnie zakrzyczy i odsądzi od czci i wiary to oświadczam że jak najbardziej jestem zdania że w Polsce powinno się produkować nasze traktory, ciężarówki, samochody, motory, motorowery, rowery. Potencjał ludnościowy i potencjalne zapotrzebowanie rynku daję tzw. niszę ekonomiczną dla takich zakładów.

Zamiast francuskiego Citroena i ruskiego T-25 wolał by by stał w moim garażu ich polskie odpowiedniki. Niestety Polonez furgon mi nie odpowiada, a na jedyną polską alternatywę C-330 nie było stać. Zresztą rusek i tak lepiej odpowiada moim potrzebom.

Dobrze że choć rower mam polski - prezent komunijny w tym roku odnowiony, nadal używany, sprawny i niezawodny - Jubilat 2 *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Koniec Ursusa

Post autor: bossmann »

Związki zawodowe to już tylko i wyłacznie moda tamtych rewolucyjnych dni... były bo tak miało bycpodobnie jak spodnie dzwony i jeansy . fso tak samo i pgr-y tak samo. wszystko poszzzzzz ło ! ! ale niedamy zapomieć.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Jacek ze Skansena »

Bolszewik masz rację. Ja całkiem o czym innym pisałem. Trzeba w tej chwili podtrzymywać pamięć o naszej motoryzacji, w naszym przypadku, rolnictwa. To już nie wróci, wiec zbierajmy POLSKIE traktory i maszyny..
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koniec Ursusa

Post autor: Bolszewik »

Jacek ze Skansena napisał/a:
Bolszewik masz rację. Ja całkiem o czym innym pisałem. Trzeba w tej chwili podtrzymywać pamięć o naszej motoryzacji, w naszym przypadku, rolnictwa. To już nie wróci, wiec zbierajmy POLSKIE traktory i maszyny..
To jest właśnie historia o jaką chodzi. Wszystko co było produkowane to wartość historii techniki niestety niedocenianej - szczególnie w naszym kraju.
Historia to nie tylko wielkie nazwiska, bitwy i daty. To również przedmioty materialne, wszelkie archiwalia, zabytki wszelkiego rodzaju. Czym byłby Rzym bez Colosseum, Detrioit bez Forda "T" itd.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Koniec Ursusa

Post autor: pawelll48 »

Mi to się marzy jedynie Ursus serii U...
Sam mam fotki z fabryki jak byłem w 2010r ;)
Nie zapomniany widok 8x1674 ;)
ODPOWIEDZ