Ursus c-356 - Światło na prototypy

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: chrapek3011 »

Ale nie był.Alternator na silniku tego U-510 z Twojego zdjęcia jest typowy fiatoski.Osiemdziesiątki jeszcze w latach osiemdziesiątych(jak to brzmi!)miały montowane czeskie Pal-e,takie jak w Skodach osobowych...a po 84 współzamiennie z fiatoskimi.
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

Ale gdzieś widziałem, że były :/ Już sam nie wiem :(
Awatar użytkownika
adikpl
Posty: 82
Rejestracja: 26 mar 2012, 9:03

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: adikpl »

Oto co znalazłem o ZDCR w książce "Ursus Praca zbiorowa pod autorstwem Adama Orłowskiego":
"W zakładzie powstała m.in. rodzina silników pochodnych od silnika Ursus C-325, modele ciągników C-340, C-343, C-360M, rodziny ciągników U-500/700 trimat i U-300/500/600/700."

Co do hasła trimat to wygooglałem: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/1456/W ... Habich.pdf
"rodzinę hydromechanicznych skrzyń przekładniowych
typu „PA", które w różnych odmianach przeszły pozytywne badania trakcyjne w samochodach ciężarowych, autobusach i transporterach opancerzonych.
Doświadczenia nabyte przy projektowaniu i badaniu przekładni typu „PA" umożliwiły skonstruowanie w latach 1969/70 bardzo prostego i udanego rozwiązania 3-biegowej przekładni planetarnej dla ciągnika rolniczego, o roboczej nazwie „Trimat". Przekładnia ta realizowała założenie, które Profesor Habich przedkładał ponad inne jako wymóg nowoczesności ciągnika - możliwość zmiany biegów „pod obciążeniem" tj. bez przerwy w przekazywaniu napędu. Jak wykazały badania poligonowe nastąpił wyraźny wzrost wydajności pracy ciągnika z takim układem napędowym. Potwierdziły si więc w praktyce wszystkie teoretycznie przewidywane zalety. Modyfikacją tej przekładni była planetarna skrzynia „Rewersotrimat" o 3 biegach do przodu i 1 do tyłu,
umożliwiająca łatw zmian biegów równie przy pracach manewrowych (przód - tył).
Należy także wspomnieć o wielkim wkładzie i zaangażowaniu Profesora Habicha w opracowanie koncepcji i konstrukcji polskiej rodziny ciągników rolniczych oznaczonych jako U-500/700/. Niestety, zakup licencji przekreślił wszelkie prace badawczo-konstrukcyjne, na wykonanych już prototypach nowej rodziny ciągników. Dziś, kiedy widoczne jest, że po linii zapoczątkowanej przez Profesora Habicha poszło wiele czołowych firm na świecie produkujących ciągniki, można tylko ubolewać, że dorobek całego pokolenia polskich konstruktorów został zmarnowany. Jest to tym smutniejszy wniosek, że jak wykazuje analiza, niektóre z tych rozwiąza nie straciły nic ze swej aktualności i jeszcze dziś mogłyby konkurować z uznanymi rozwiązaniami zagranicznymi."

Dorobek naukowy Profesora Edwarda Habicha, najbardziej polecam przejść do przeczytania patentów:
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/doccont ... 6&dirids=1
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

Może ma ktoś coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie? Bo coś umilkł a przeto to jest ciągnik wart uwagi :P
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: claas »

Jakoś ten post kolegi @adikpl mi umknął, ale jest bardzo ciekawy. U-510 Trimat:? To by dopiero było rozwiązanie. Akurat potrafię sobie wyobrazić jak taka przekładnia działa.
Akurat mam wypożyczoną książkę A. Rummla o polskich konstrukcjach i jest wspomniane tam o działaniach po opracowaniu prototypów c-336/c-356 w latach 58/60 nad ciągnikiem z napędem na 4 koła.
Czytając także z bibliografii "Katedra ciągników" http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/doccont ... 6&dirids=1 jest wzmianka o ciągniku z napędem na 4 koła. Tym ciągnikiem był EH 4x4 skonstruowany właśnie przez pana profesora Edwarda Habicha (wymieniony w linku @adikpl)
adikpl napisał/a:
[...]

Co do hasła trimat to wygooglałem: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/1456/W ... Habich.pdf
[...]
Zastanawiałem się czy ten ciągnik nie ma czasem takiego samego silnika jak c-325 - Układ komina i filtra powietrza się zgadza jednak silnik s-312 powstał dopiero po 1956 r czyli ponad trzy lata od powstania 4-napędowego ciągnika EH 4x4. Ta myśl z silnikiem to tak dla pewności.

Ps. To wspomnienie o 4-napędowym ciągniku u A. Rummla nie dotyczy EH 4x4 ze względu na kolejność prac konstruktorskich. Powiązałem to akurat, ponieważ dzieki temu wpadłem na EH 4x4

Ps. do Ps. jeżeli mój tok myślenia jest zbyt pogmatwany to proszę pytać.
adikpl napisał/a:
Oto co znalazłem o ZDCR w książce "Ursus Praca zbiorowa pod autorstwem Adama Orłowskiego":
"W zakładzie powstała m.in.[...] modele ciągników C-340, C-343, C-360M, rodziny ciągników U-500/700 trimat [...]
Następne do rozgryzienia c-343 i c-360M już o trimatach nie wspomnę*rolleyes*
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: Ursus c-325 »

C-360M na prospektach zagranicznych widziałem.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: chrapek3011 »

Seria,,U,,310,510,610,710 posiadała skrzynie mechaniczne.Z tym,że 310 posiadał reduktor trzykrotny,a 610,710 posiadał reduktor czterokrotny.W ciągnikach 310,510 były zwolnice zewnętrzne,tzw.portalowe,a 610,710 posiadały zwolnice planetarne.Układ kierowniczy w 310,510 zwykły,a w 610,710 zwykły i na życzenie ze wspomaganiem hydraulicznym.To tyle na temat układu jezdnego.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: claas »

Tak właśnie się zastanawiałem czy U-610 miał wspomaganie ale ze zwolnicami mnie zaskoczyłeś. Skąd takie informacje?

@Ursus c-325 pisałeś, że masz na uczelni tego U-710. Ma on inne rozwiązanie baku niż te bardziej nam znane z innych U-sów. Inne rozwiązanie może jest spowodowane zastosowaniem innej skrzyni biegów. Może właśnie w tym modelu zastosowano Trimata. Jak masz możliwość kogoś podpytać, czy czasem nie zaglądano tam do skrzyni?
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: Ursus c-325 »

Najprędzej jesienią.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: chrapek3011 »

claas napisał/a:
Tak właśnie się zastanawiałem czy U-610 miał wspomaganie ale ze zwolnicami mnie zaskoczyłeś. Skąd takie informacje?

@Ursus c-325 pisałeś, że masz na uczelni tego U-710. Ma on inne rozwiązanie baku niż te bardziej nam znane z innych U-sów. Inne rozwiązanie może jest spowodowane zastosowaniem innej skrzyni biegów. Może właśnie w tym modelu zastosowano Trimata. Jak masz możliwość kogoś podpytać, czy czasem nie zaglądano tam do skrzyni?



Posiadam odpowiednią literaturę.
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

Jaka to literatura? Bo ja ostatnio kupiłem "Polskie konstrukcje i licencje motoryzacyjne w latach 1922-1980" to jest to samo?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: chrapek3011 »

Polskie konstrukcje i licencje...też posiadam.Mam instrukcje obsługi U 310,510 i U 610,710.

Te ogólne opracowania posiadają wiele błędów...Różne wydania nawet różnią się między sobą i zawierają nieścisłości.

Miarodajne informacje dotyczące budowy i dane techniczne zawierają fabryczne instrukcje.
nikos
Posty: 10
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:11

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: nikos »

Witam
Zainteresowały mnie te prototypy Ursusa z serii U .W Wikipedii znalazłem zdjęcie niby U-710 ,ale on się różni znacząco od innych zdjęć 710 .Dla porównania http://pl.wikipedia.org/wiki/Ursus_710 i http://www.serwo.yoyo.pl/foto/710.jpg.Ten z wiki wydaję mi się być jakimś innym prototypem .Co sądzicie ?



Szkoda, że nie pojawiłeś się wcześniej, ponieważ skan ze zdjęciem ukazujący podobny model jak ten z wikipedii był dostępny pod jednym z poniższych linków,
jednak strona została przekształcona a zdjęcie przepadło. Mogę Ci przybliżyć sylwetkę modelu na tym zdjęciu. Był wyposażony w kabinę podobną do tej
Obrazek
Chodzi tu głównie o przód i kształt drzwi.
Ciągnik ten był pomalowany na czerwono z jasnym pasem z napisem ursus, a tylną felgę miał taką jak w c-360. Nie pamiętam, czy podwozie było w jasnym kolorze. Oczywiście zdjęcie było czarno-białe. kształt błotników, maski, bak i nie pamiętam czy też przednie obciążniki były takie same.

Ten model z wikipedii znajduje się na uczelni jednego z użytkowników:
Ursus c-325 napisał/a:
Ten na drugim zdjęciu to na 90% ten, który jest na mojej uczelni.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0729180750
Jakieś informacje dotyczące tego ciągnika kolega powiedział, że może załatwić dopiero po wakacjach.

Co do twojego pytania to te dwa ciągniki to inne prototypy tego samego ciągnika. Przecież prototypy mogą ulegać zmianom konstrukcyjnym.

W tym temacie jest zawartych dużo informacji na temat prototypów, dlatego zachęcam do przeczytania całości oraz do poszukiwania nowych informacji.



To powyżej to ja pisałem. Nie dlaczego wciągnęło w post kolegi.:(



~claas
nikos
Posty: 10
Rejestracja: 08 lip 2012, 13:11

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: nikos »

Dzięki serdeczne za przybliżenie choć w jakieś części tego modelu.Szkoda ,że wcześniej nie trafiłem na te z polskamaszyna *bye*. Pozostaje mieć nadzieje ,że kolega który ma dojscie do tego modelu na uczelni popstryka jakieś fotki .
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

Ja widziałem tą fotkę na pm.pl ;) Zobaczę czy jej nie ma :)
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: liqwidator »

hmm ciekawa est ta historia z serią prototypową ale jestem ciekaw czy istnieją jakieś skona, rysunki techniczne itd serii prototypowej?
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

~nikos mam dla cb tą fotkę.
Znalazłem ją u mnie na kompie, gdzie kolekcjonuję wszystkie fotki z tej nie zwykłej serii U-x10 ;)
Tutaj masz linki do stanu obecnego:
http://www.bankfotek.pl/view/1289055
I skanu, szczegółów z jakiej to książki to nie znam :( :
http://www.bankfotek.pl/view/1289058
A teraz browar się należy :P

PS. Chociaż nie wiem czy ten wchodzi w tą serię U :/
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: claas »

Masz browara ode mnie za odzyskanie fotki.:p
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: pawelll48 »

Ssiup... Dobre :P
To są te same, ciekaw jestem czy kiedykolwiek widział on prace, czy tez cały czas spędził w fabryce?
http://bankfotek.pl/process.php
http://bankfotek.pl/process.php
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ursus c-356 - Światło na prototypy

Post autor: Ursus »

Nie działają te linki
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ