Akumulator do C-360

Wszystko o naszych Ursusach
jenkins
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2014, 23:04

RE: Akumulator do C-360

Post autor: jenkins »

Witam,

Podłączę się do tematu. Również jak autor tematu zamierzam zamontować akumulator 12V do C360 (stary rozrusznik).
Dokładnie w planie ma zamiar kupić Bosch S5 100Ah 830A.

Oczywiście chcę zamontować po prawej stronie. Tylko pozostanie jedno - podłączenie do masy.
W którym miejscu - do jakieś śruby najlepiej przykręcić? Czy mógłbym prosić kogoś o jakieś zdjęcie podłączenia?
Z góry dzięki za informacje.
szybki
Posty: 328
Rejestracja: 14 wrz 2013, 23:26

RE: Akumulator do C-360

Post autor: szybki »

Kolego wydaje mi się ze masa to masa i możesz ja podłączyć nawet do tego stelaża na którym będzie stał ten akumulator gdzieś z boku .
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Kryśko »

Bardzo bym prosił szanowne grono o poradę.
Prawdopodobnie skończyły mi się akumulatory po wielu latach.
Niby ładowałem dwoma prostownikami, ale nie daje rady i tak odpalić, pokazywały napięcie 6,5 bodajże, próbowałem zakręcić i po kręceniu pokazują 6.2. Światła się palą, nawet mam wiatraczek i też działa.


Obrazek

Obrazek

https://youtu.be/W-f5QGiWM5w Silnik ledwo chełtnie a aku niby naładowane, po takim chełtaniu od razu spadek do wartości ze zdjęc, w zasadzie pierwszy raz tak go dlugo mordowałem, ilekroć miałem problem z odpaleniem to od razu szedłem ładować, a tu do filmu dłużej trzymałem.

Cała sprawa polega na tym że ciągnik średnio jest używany 3x w roku, w kwietniu i listopadzie do upawy działki koło domu, i czasem latem ... jak się coś trafi koło domu. Teraz były aku CENTRA 195ah 900A jeden nowy 370zł w lokalnym sklepie, prądnica, nie chce szkłem dupy utrzeć, kupować to samo czy do prądnicy jest sens kombinować z jednym albo mniejszym np. 165ah co chyba do c-330 jest nominalnie?
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Akumulator do C-360

Post autor: wisera »

Ja u siebie w 28 mam akumulator Varty 12V i chyba 170amper, jest ze 3 lata już, albo 4 i narazie nie narzekam, z tym że na zimę jest chowany zawsze do ciepłego garażu, natomiast w 60 mam 2x6 tylko danych nie pamiętam już, ale staram się tak jak 60 regularnie przepalać, przynajmniej raz na miesiąc, i tam aku siedzą cały rok, 28 tak samo jak jest włożony Aku to przepalam, tak mnie nauczono że właśnie trzeba przepalić bo aku, szkoda
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12232
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Ursus »

A jesteś pewny, że masz dobry rozrusznik i wszędzie wszystko dobrze połączone, przewody i styki oraz klemy się nie grzeją? Powinien na takich wartościach zapalić bez problemu moim zdaniem. U mnie grzała się jedna klema bo była fabrycznie źle zaciśnięta i też podobne objawy miałem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pop
Posty: 776
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Akumulator do C-360

Post autor: pop »

Pomiar napięcia spoczynkowego akumulatora,niewiele nam "mówi".Sprawdź do jakiej wartości spada napięcie na poszczególnych akumulatorach podczas rozruchu,mierząc na słupkach akumulatora."60"to jeden z najlżej odpalających ciągników,przez co przez lata wybacza wszelkie niedoskonałości połączeń i stan samego rozrusznika.Jeśli akumulator "utrzyma napięcie w okolicach 4V,to kolejnym krokiem jest pomiar spadku napięcia na poszczególnych przewodach prądowych oraz elekromagnesu.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Kryśko »

POP sugerujesz że powinienem naładować akumulatory, do tych 6,4 a następnie miernik wpiąć i zobaczyć poniżej jakiej wartości spadnie przy rozruchu?

Dodam, że było 6.4 próbowałem odpalić i zaraz 6,2 jak zacząlem mierzyć

Jak można sprawdzic najprościej czy rozrusznik jest okej?
pop
Posty: 776
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Akumulator do C-360

Post autor: pop »

Zrób tak jak napisałem,ja bardziej obstawiam "niekontakt"niż zużyty akumulator,a ten test wiele wyjaśni.Rozrusznik można sprawdzić przy pomocy amperomierza (najwygodniej cęgowego).Ale najpierw trzeba wyjaśnić dlaczego napięcie spada tak nisko,że terkocze elektromagnes,a jeśli aku po obciążeniu "wraca "szybko do 6,2V,to bardziej sugeruje słabe połączenie na przewodach.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Kryśko »

Słupki aku czysćiłem, następnie klemy co są do nich przykręcone tez, powinienem jeszcze przypięcie do ramy ciągnika masy wyczyścic oraz od rozrusznika nakrętkę co kabel jest przykręcony? Nie znam się to Cię tak pytam POP, dziękuje za rady.
pop
Posty: 776
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Akumulator do C-360

Post autor: pop »

Pytaj śmiało,najpierw musisz określić stan obu akumulatorów,więc dociśnij sondy miernika do słupków aku(nie do klem),a ktoś niech Ci włączy rozrusznik,jeśli aku będzie wywalone to napięcie poleci mocno w dół.Masz miernik i wiele możesz sprawdzić,jeśli nie wiesz dokładnie czegoś-pytaj.

Wszystkie połączenia są tak samo ważne,mostek między akumulatorami ,połaczenie z "masą",rozrusznikiem.Każde słabe połączenie będzie dawało efekt podobny do rozładowanych akumulatorów.Takie słabe punkty z reguły można też wyczuć ręką ,bo się nagrzewają przy obciążeniu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12232
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Ursus »

Możesz też spróbować wyjąć rozrusznik i po wyjęciu spróbować go podłączyć i uruchomić bez obciążenia - powinien żwawo wyskakiwać i kręcić jak szalony :lol: tak najprościej pisząc. Może być, że zużyte są np. tulejki i daje duży opór
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Kryśko »

Próbowałem odpalić, spadło do 3.1 nawet w pewnym momencie, zakupilem dwie nowe szóstki, odpalił od strzała, jeżeli ciągnik jest odpalany 3-4 razy w roku to jak często doładowywali byście go ? raz na miesiąc? mam obecnie prostownik a'la lidlowski, ładuje, ale bardzo długo
bergman31
Posty: 1249
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Akumulator do C-360

Post autor: bergman31 »

U mnie C-325 od listopada do marca nie był odpalany. Traktor stoi w garażu blaszaku. 30 sekund grzania świec i odpalił. Przez całą zimę akumulator nie był doładowywany i cały czas był założony w ciągniku.

Ten lidlowski prostownik może jest za mały aby naładować akumulator od ciągnika. Gdy kupiłem traktor z słabym akumulatorem, to mój stary prostownik nie dawał rady naładować. Kupiłem wówczas większy i problem się rozwiązał.
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 433
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Akumulator do C-360

Post autor: kumarzysta »

Jak ciągnik palony raz na rok mogles kupić 12v 60ah i by starczył i starczył, albo z auta przekładać, po co wylalac kasę jak nieużywane padną po 3 latach?
Grigs
Posty: 642
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Akumulator do C-360

Post autor: Grigs »

Najlepiej wyjmować aku na zime a ładowanie prądnicą ulepszyć alternatorem.
ODPOWIEDZ