Olej do C-360

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

Olej do C-360

Post autor: Fragokov »

Witam Panów,
Przyszedł czas zmiany oleju w silniku w moim c-360 i zastanawiam się jaki olej kupić, z tego co wiem to tam teraz zalany jest chyba superol , z tego co słyszałem podobno olej milvus 15w40 jest dobry, co o tym sądzicie ? Można tak zmieniać oleje, czy lepiej kupić superol i nie martwić się ??
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Olej do C-360

Post autor: piotr31 »

Lej superol
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Olej do C-360

Post autor: Fragokov »

czyli nie kombinowac i lać superol ??

Z tego co słyszałem po tych superolach jednosezonowych silniki padają
harvester
Posty: 111
Rejestracja: 08 lut 2012, 18:32

RE: Olej do C-360

Post autor: harvester »

można też Turdus 15w40
Rafal_j
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, 13:28

RE: Olej do C-360

Post autor: Rafal_j »

ja leję superol CD "F" i do 330 i 360 w stosunku do CC różnica kilku złotych na 20 litrach, to plus regularne wymiany daje czysty silnik, nie ma warstwy "szlamu" w silniku, jak to kiedyś jak się lało co się dało i kiedy się dokupiło
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Olej do C-360

Post autor: damber »

Jak masz czysty silnik w co wątpię jeśli na superolu jeździłeś, no chyba, że kapitalkę silnika robiłeś i masz silnik wymyty, to możesz lać lepszy olej, ale jeśli zmiana jest bezpośrednio z superolu na jakiś lepszy olej, to odradzam i jak kolega ~Piotr31 też powiem, żebyś dalej lał superol. Pewnie zapytasz dlaczego, no a dlatego, że te lepsze oleje mają właściwości myjące i możesz mieć problem ze smarowaniem jak przytka Ci w silniku gdzieś jakiś kanał.

Przykład:
Znajomy robił wymianę oleju w 80'ce i postanowił kupić turdusa zamiast superolu jak to zawsze robił - efekt był taki, że po 3 miesiącach silnik zatarł, bo mu tak wypłukało silnik, że maź przytkała kanały. Lepszy olej lać najlepiej do czystych silników. Pozdro. *tup*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Olej do C-360

Post autor: Ursus »

Ja akurat od pewnego czasu jestem wrogiem Superolu. Lałem go do traktorów bo twierdziłem, że tyle lat traktory chodziły na tym oleju i było dobrze, więc po co cudować. Efekt był taki, że po jakimś czasie zrobiła się woda z tego oleju - minęło może z pół roku od wymiany, a ja dużo aż tak nie jeżdżę - więcej może niż przeciętny posiadacz zabytkowego ciągnika, ale na pewno mniej niż ktoś kto korzysta z ciągnika do pracy. No i ciśnienie w silniku spadło. Za radą Przema zalałem Turdusa 15W40 i mija rok, olej w normie, ciśnienie idealne.

Dowiedziałem się od znajomego, który handluje olejami, że te Superole - szczególnie najtańsze - robione są na bazie jakichś substancji wykorzystywanych chyba w przemyśle asfaltowym, lub te nieco droższe na lepszych komponentach. Może trafiłem na ten gorszy, choć nie należał do najtańszych. Był to Superol CC. Od tamtej pory do żadnego silnika nie nalałem Superolu.

Nie mniej jednak chłopaki mają rację, jak do starego silnika nalejesz nagle super dobry olej, to Ci go ładnie wypłucze, ale może "ruszyć" syf, który aktualnie jest uklejony tu i tam. Więc może i warto zmienić olej na lepszy, ale przy okazji solidnie silnik wypłukać.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Olej do C-360

Post autor: Fragokov »

Silnik miał kapitalkę i już trzeba wymieniać olej bo jest poniżej minimalnej, kapitalkę robił mechanik, i jaki olej zalał to nie mam pojęcia, ale wydaje mi się że superol ,
Też dużo ludzi mówiło mi abym zalał Turdus 15w40,, warto ryzykować ? Nie chcę mieć kolejnej kapitalki *helpless*
Awatar użytkownika
Marian1231973
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 13:56
Lokalizacja: pomorskie

RE: Olej do C-360

Post autor: Marian1231973 »

Po zakupie ciągnika 8011 3 lata temu leje Turdus. Jest wszystko w porządku, nie wiem jaki był wcześniej. Od wymiany do wymiany w filtrze odśrodkowy nie ma za dużo osadu. Ciśnienie 4 atm.
Zetor 8045, 8011, 5945, 3511, Ursus C-355, C-4011

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Olej do C-360

Post autor: damber »

Chyba co niektórzy mnie źle zrozumieli :) Turdus jest dużo lepszym olejem niż superol, ale trzeba mieć czysty silnik dla takiego oleju. On zmywa osad ze ścianek w silniku i ten syf może zatkać doprowadzenie oleju. Jak jest czysty silnik, to nie warto go znowu zasyfiać superolem, a lać olej z wyższej półki *tup*
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Olej do C-360

Post autor: Przemo »

Fragokov nie zastanawiaj się i nie jakiś CC tylko porządny wielosezonowy ,lej TURDUS to bardzo dobry olej ja go leje od bardzo dawna i nie tylko do bockow ale też do ciągników pracujących na roli i jest okej

:p
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Olej do C-360

Post autor: Fragokov »

No zalezy mi na tym aby nie zatkać silnika, od ostatniego remontu jest ten sam olej, także wydaje mi się że dużo syfu tam nie ma, ok, kupuje Turdus 15w40 i zalewam do silnika :D
Krzysiek86
Posty: 46
Rejestracja: 02 sie 2012, 17:35

RE: Olej do C-360

Post autor: Krzysiek86 »

TURDUS albo ALANDA i tyle w temacie, chodż z tych dwóch wolę Turdus
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Olej do C-360

Post autor: Wicher »

Przed wymianą oleju na lepszy lejemy sobie do silnika płukankę, kiedyś zalecano olej wrzecionowy ale na potrzeby praktyków dobra jest mieszanka ropy i oleju silnikowego w proporcjach 50/50. Lejemy to w silnik, zagrzewamy go NIE ZOSTAWIAMY SILNIKA BEZ NADZORU można się do sklepu przejechać albo w łąki, spuszczamy jeszcze ciepłą płukankę i lejemy normalny olej.

Jak ktoś czytał stare podręczniki to coś takiego było zalecane nawet przy zmianie Superolu na... Superol :D

Sam jeżdżę na Superolu i będę zmieniać to na lepszy olej, silnik jest stary ale niech ma lepsze smarowanie. Ostatnio przed wymianą oleju myślałem że mi woda w silnik poszła, Superol tak się lał z bagnetu...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Olej do C-360

Post autor: Fragokov »

Nie wiedziałem ze superol ma taką kiepska opinię :D
choć kiedyś to tylko lano superol , bo nic innego nie było , ale też chcę coś lepszego wlać aby mieć zdrowy silnik :D
warsztat777
Posty: 445
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:46

RE: Olej do C-360

Post autor: warsztat777 »

Plukanke tesz stosowem bo to jest usuwanie syfu na bierzaco ,a olej do 60-tki to turdus jak najbardziej,chociaż na życzenie lałem tesz mobila 15w40 ,a czy lepszy to nie wiadomo wszystko zależy od kondycji silnika pozdrowienia*tup*
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Olej do C-360

Post autor: Roman1313 »

Ja leje do c-335 co roku SUPEROL M CC 15W-40.
Ważne to pilnować stanu i zmieniać co roku.


Troche teorii z "sondy"
http://www.youtube.com/watch?v=PHZVmyjm9v0
http://www.youtube.com/watch?v=IGB4r7foIlM
http://www.youtube.com/watch?v=PHJx2hqkp2s
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Olej do C-360

Post autor: bossmann »

I to jest to. Po ptawie 4 rech latach wchodzisz i cztasz . Stoje przed fakzem wymiany olejow silnika , pompy wtryskowej, filtra. Z dyskusji juz wiem ze nie superol. Tursus czy inny? Zmienilo sie cos w waszych sugestiach przes te pare lat?
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Olej do C-360

Post autor: jacek0106 »

U nas hurtownia olejów sprowadza dla rolników do starszych sprzętów olej TEDEX DIESEL TRUCK 15w-40 wszyscy na tym latają i są zadowoleni. 10 pln za litr i masz jakość za rozsądną cenę. Jest lepszy niż Turdus. Ma dobre dodatki i nie czarnieje tak szybko.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Olej do C-360

Post autor: bossmann »

Silnik - robic plukanke zrobioną 50/50 z ropą?
Pompa wtryskowa- jaki olej
Filter powoetrza - jaki olej
ODPOWIEDZ