Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
Pawell
Posty: 64
Rejestracja: 11 sie 2014, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pawell »

To jest mój pierwszy temat, więc może dwa zdania wyjaśnienia. Nie jestem w żaden sposób związany z rolnictwem, ale zawsze byłem ciekaw mechaniki. Zawsze lubiłem grzebać w mechanicznych ustrojstwach, najpierw Lego, potem modelarstwo większość jego dziedzin, a w końcu pojawił się motocykl Junak i zaczęło się kręcenie śrubami. Kilka lat temu dostałem od Żony i kolegów traktor Ferguson 135, który jeden z kolegów uratował przez złomowaniem. Traktor nie był sprawny i był niekompletny. To jest historia na inny wątek. W tym roku zacząłem aktywnie uczestniczyć w zlotach zabytkowych traktorów. Zaczęło się od II Zlotu Mazowieckiego a potem były Wilkowice. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc na początku grudnia podczas wymiany zdań z jednym ze znajomych od traktorów pomyślałem, że w sumie to zawsze chciałem mieć 4011 i szybko sprawdziłem, co jest na rynku. Pokazało mi się ogłoszenie z okolic Torunia. Ciągnik zarejestrowany, przegląd, ubezpieczenie i tak pod wpływem chwili stałem się nowym właścicielem. Wynająłem autolawetę i 7 grudnia Ursus stanął na moim podjeździe. Ciągnik był od lat technicznie zaniedbany i w sumie pewnie wymaga kompleksowego remontu, ale na razie postanowiłem, że doprowadzę go trochę do porządku i się nim nacieszę. Tak, więc na początku chcę go odszczurzyć, czyli pozbyć się wszystkich patentów i części, które nie są jego lub nie powinny występować oraz doprowadzić do do sprawności techniczej. Poniżej mam nadzieję kilka zdjęć z tego jak wygląda.

https://www.fotosik.pl/u/Pawellangner/album/2484230
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: bossmann »

fajny traktor. życzę powodzenia w remoncie ...no i oczywiście fotorelacji z przebiegu prac.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: widelec77 »

Zawsze mi sie podobały te ciągniki .Chociaz na żywo takiej rasowej
dobrze zachowanej lub po renowacji -chodzi mi o oryginalność jeszcze niewidzialem.
Zrobić taka maszynę na orginal (w miarę oczywiscie ) to by było cos.Bylo by na co popatrzeć .
Tylko nie lakieruj na jakieś dziwne kolory :)
Który to jest rocznik? Życzę powodzenia w remoncie.Wrzuc więcej fot jak go domyjesz.
Awatar użytkownika
Pawell
Posty: 64
Rejestracja: 11 sie 2014, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pawell »

Dzięki Bossmann. Remont to zbyt szumnie powiedziane zwłaszcza jak obok jest wątek z prawdziwego kompleksowego i fachowego remontu. To będzie raczej przywracanie do oryginału z naprawieniem nie domagań. :-)
Na pierwszy ogień poszedł ręczny gaz, bez którego niewiele można zrobić. Demontaż kierownicy tym co było w garażu. Inspiracją był rysunkiem oryginalnego ściągacza umieszczonego bodajże przez chrapek3011. Poszło sprawniej niż myślałem. Sama tuleja była całkowicie wklejona brudem w kolumnę. Lekka sugestia młotkiem i dała się obrócić i wyjąć. Teraz odmacza się w środkach czyszczących. Jak widzicie ma ułamaną dźwignię. Tu moja prośba może ma ktoś taki element na wierzchu i może mi go zwymiarować. Średnicę pręta, długość i jeżeli jest gięty to może jakieś zdjęcie. To sobie odtworzę takową i przyspawam.

Zdjęcia poniżej:

https://www.fotosik.pl/u/Pawellangner/album/2484270
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Rafallll360V1 »

Ma w sobie potencjał,ale najpierw pasowało by go umyć mocną chemią bo niezły syf.
Awatar użytkownika
Pawell
Posty: 64
Rejestracja: 11 sie 2014, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pawell »

Syf był niebywały. Już pierwsze wstępne mycie a raczej odłupywanie brudu myjką było. W przyszłym tygodniu mam nadzieję zrobić drugie podejście do mycia. Swoją drogą, jakiej chemii używacie do mycia swoich ciągników. Ja kupiłem jakiś środek do mycia silników, ale przy tej warstwie drobnego błota, którym był pokryty traktor to raczej się nie udało. Musze kupić coś w bańce i dobrze go wykąpać. Myślałem o kupnie płynu do mycia hamulców i myciu sprężonym powietrzem?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: chrapek3011 »

Biosol pół na pół nawet z gorącą wodą ropownica na początek...jak zmięknie,myjka i wio...nawet 10 razy trzeba nieraz powtórzyć...bo nie każdy dysponuje myjką 230 bar na gorącą wodę...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: SEBRIGHT »

Jak go domyjesz będzie przynajmniej kilka kilo lżejszy :D

U siebie używałem koncentratu do mycia plandek w ciężarówkach, ale niestety nie wiem jak się nazywał bo przywiózł mi znajomy w słoiku po dżemie ;) W każdym razie dawało radę. a co zostało to już mechanicznie - szczotka na wiertarkę, druga na fleksa, trzecia w łapę, jakiś stary śrubokręt do zakamarków i wio z robotą :p
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Rafallll360V1 »

Dimer w małym rozcieńczeniu lub Berner spryskać obficie ropownicą niech się zaprzyjaźni z brudem 30 minut i myjką z lancą rotorową napierniczać aż do skutku.

Warto przypomnieć by nie myć byle gdzie blisko studni rowów czy też pól aby nie skazić gruntu tym bardziej że są roztopy śniegu.
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 11
Rejestracja: 11 sty 2017, 13:01

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Inspektor »

I to jeszcze na swoim terenie
szybki
Posty: 328
Rejestracja: 14 wrz 2013, 23:26

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: szybki »

Fajnie że dołączyłeś do grona i że wybrałeś akurat ursusa 4011 są moim zdaniem piękne ,jeśli chodzi o pomoc przy remoncie proś Sławka chrapek 3011 nie kwestionowana wiedza i fachowość moim skromnym zdaniem i na pewno pomoże pozdrawiam i witam w naszym gronie pozytywnie zakręconych
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Roman1313 »

Brakuje mi tu resorowanej przedniej osi
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pronar 82A »

A propos mycia to ja swoją czterdziestką podjechałem na myjnię,20 minut i była czyściutka jak łza,nawet większość farby odeszło:D
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: jacek0106 »

Profesjonalna myjnia parowa najlepsza.
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Przemo »

Ja wale aktywną pianą 100% ale nie każdej firmy sie nadaję ja uzywam piany black deckera.i myjka cisnieniowa i zchodzi wszystko nawet farba*clap*

Gratuluję kolego nabytku piękna baza do odnowienia na przyszłosć, a poki co trzeba zrobić porządek i ruszyć z miejsca.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pronar 82A »

jacek0106 napisał/a:
Profesjonalna myjnia parowa najlepsza.
Myjnię samochodową jakby co:D
Awatar użytkownika
Pawell
Posty: 64
Rejestracja: 11 sie 2014, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pawell »

Dzięki wszystkim za miłe przyjęcie i podpowiedzi odnośnie chemii. Postaram się rozejrzeć w okolicy, co mam w ofercie, ale jako że zamieszkuję w obrębie Warszawy i to jest słabo z miejscami i raczej skończy się na wysyłce, co przed świętami jest słabym pomysłem.
Planuję skoczyć na myjnię, ale od tygodnia czekam na przerejestrowanie. Niestety jest jakiś problem ze ściągnięciem danych z systemu i trzeba to zrobić ręcznie. Kierownik obiecuje, że do końca tygodnia się uda, ale w zeszłym tygodniu też obiecywał. Pewnie pod choinkę trafi stary dowód. 
Mam jeszcze przedświąteczne malowanie w domu wiec chyba już przed świętami nie znajdę czasu na dalsze grzebanie.
@Roman1313 mnie też brakuje amortyzowanego przodu, zwłaszcza, że Ursus stał się traktorem miejskim, więc raczej czekają go wycieczki po betonach. :p
No właśnie a propos wiedzy to potrzebuję średnicy i długości dźwigni zmiany biegów no i średnicy kulki na końcu. W handlu dostępne są kulki o średnicy 30mm i większe z gwintem M8.
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Przemo »

Ta od 13 listopada wprowadzili nowe przepisy odnosnie przeglądów technicznych pojazdów i zmienili w wydziałach kom.systemy informatyczne,powstał wielki chaos i burdel nic nie moga zrobić pracownicy bija się w serce i płaczą bo jeden dowód rej. muszą wklepywać kilka razy a system odrzuca....sam doświadczyłem nie dawno...

Po co ci długosć dzwigni zmiany biegów? Jak wróce wieczorem to ci zapodam wymiary.:p
Awatar użytkownika
Pawell
Posty: 64
Rejestracja: 11 sie 2014, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Pawell »

@Przemo jak już odtwarzać to tak żeby było jak w oryginale. Moja jest urwana i nie mam tego elementu. mam tylko tuleję. Z tego, co widziałem na zdjęciach w Internecie to jest prosty pręt z kulką na końcu, ale nie mam pojęcia, jakiej średnicy i jakiej długości. Będę wdzięczny za wymiary łączeni ze średnicą kulki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potrzebuje jeszcze zdjęcia i wymiarów korka który jest ogranicznikiem obrotu tulei gazu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ursus C-4011 - Odszczurzanie

Post autor: Ursus »

A czy tam przypadkiem ogranicznikiem nie jest smarowniczka prosta M10x1?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ