Problem z rejestracją Ursus c 328

Wszystko o naszych Ursusach
slawek3178
Posty: 60
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:28

Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: slawek3178 »

Witam może ktoś miał taki przypadek, sprzedałem Ursusa c 328 u mnie był jakieś cztery lata cały czas zarejestrowany co dwa lata na przeglądzie i wszystko było w porządku, i ostatnio go sprzedałem, kupujący dowiedział się w wydziale komunikacji że nie może go przerejstrowac bo w systemie maja drugi ciągnik co ciekawe Ursusa c 4011 o tych samych numerach VIN. I kazali mu potwierdzić autentyczność numeru VIN na stacji diagnostycznej, tam diagnosta stwierdził po ogledzinach że nie może ani zaprzeczyć ani potwierdzić numeru i wysłał go do rzeczoznawcy no i teraz kupujący czeka na opinie. Numer na ciągniku jest wybity z boku bloku skrzyni na tym elemencie co jest do montażu chyba tura czy kabiny, to jest takie samo jak to co są przykrecone te drążki od zawieszenia. Powiedzcie jak to możliwe że u mnie rejestracja przebiegła w porządku i kolejne przeglądy a teraz taki cyrk.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: jacek0106 »

Po wejściu CEPIK system to wychwytuje. U mnie zjawili się kryminalni i stwierdzili że na Vinie mojego Golfa jeżdzi drugi w Polsce identyczny. Tamten okazał się kradziony. Teraz będzie się liczyć dokumantacja i papiery historii. Przy niskiej wartości sprzętu mogą to olać i nie zgłaszać sprawy na policję w związku z przedawnieniem. Skończy się albo nadaniem urzędowego Vin na jeden z traktorów, albo rekwiracją sprzętu , jeśli ktoś takiego poszukuje w kraju po kradzieży. Jak kupiłeś i sprzedałeś w dobrej wierze to w porę uratowałeś swoje pieniądze. Oni teraz potrafią sprawdzić które żeliwo jest 2 razy kute. Są pojazdy duchy i pojazdy bliżniaki. Stare chwyty z przekuwaniem i dowód duplikat.
slawek3178
Posty: 60
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:28

RE: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: slawek3178 »

Dzięki, tak też myślałem że to związane z cepik iem. To swoją drogą niezły bajzel mieli wcześniej że takich żeczy w krajowych sprzętach nie potrafili wykryć. Zobaczymy jak się sprawa skończy.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

Powiedzcie mi, jakie wartości macie wpisane w dowodach rejestracyjnych waszych retrotraktorków. Nigdy na to nie zwracałem uwagi, ale teraz stanąlem przed problemem walki z diagnostą i Wydziałem Komunikacji. Okazało się , że wskutek mojej niewiedzy podczas przerejestrowywania kupionych traktorków, a z reguły wszystkie posiadały jeszcze stare typy dowodów z epoki PRL, nie dopilnowałem aby wypełnione zostały rubryki F3, O1 i O2. Sprawa wyskoczyła przypadkowo,niedawno, podczas okresowego przeglądu technicznego i rozmowy z diagnostą.
Chodzi o masę całkowitą zespołu pojazdów, masę przyczepy bez hamulca i masę przyczepy z hamulcem. Okazuje się , że wg prawa ja do żadnego z traktorów nie mogę przypiąć żadnej przyczepy, bo te rubryki mam nie wypełnione. Dodatkowo w dowodzie Ursusa C328 , w pozycjach F1 i F2 mam wpisane po 2050kG, a w rubryce G jest wpisane 1950kG. Oznacza to że do traktora mogę przypiąć pług lub kosiarkę nie cięższą niż 100kG. Paranoja!!! Moja wizyta w Wydziale Komunikacji zakończyła się, owszem miła dyskusją z panią i Naczelnikiem, ale oni nie mają katalogów do starych typów Traktorów i nie wiedzą dokładnie jakie wartości wpisać. To samo diagnosta. Nie ma katalogu , a jak ma to dwa rózne, więc on nie "bierze odpowiedzialności".
Panowie!... może Wy wiecie jak wyjść z tej sytuacji, może dacie podpowiedż z jakich materiałów skorzystać. Wydział Komunikacji myślę nie sprawi problemów z poprawieniem błedów. tylko sami nie wiedzą, gdzie szukać poprawnych danych. Teraz jeszcze zadaje sobie pytanie, na czyj koszt wymienię dowody rejestracyjne.
Niech mój post będzie także przestrogą dla innych, aby dobrze wszystko wypełnić i dopilnować.
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Ja mam takie dane w dowodzie rejestracyjnym Ursusa C-325:
F.1 2500 kg
F.2 2500 kg
F.3 ---
G 1460 kg
O.1 ---
O.2 ---

Diagnosta pozycji F.3, O.1 i O.2 nie wpisał, bo nie miał z kąd wziąść danych. Nawet w Wikipedii szukał.

W instrukcji obsługi z 1968 roku dla Ursusa C-330 nie ma podanej:
- dopuszczalnej masy ciągnika,
- dopuszczalnej masy zestawu,
- dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy bez hamulca i z hamulcem.

Wymiana dowodu rejestracyjnego oczywiście na koszt właściciela pojazdu.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

To żadnej przyczepy nie przypniesz. Wystarczy policjant na drodze i jestes ud...gotowany.
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Przyczepę ciągnąć mogę, bo wynika to z definicji ciągnika rolniczego. Problemem jest o jakiej dopuszczalnej masie całkowitej przyczepy z hamulcem i bez hamulca.
Zauważ, że aby ciągnąć jakąkolwiek przyczepę za samochodem, musisz mieć wpis w dowodzie rejestracyjny "HAK". Ciągniki rolnicze tego wpisu nie mają, bo ciągnięcie przyczep/maszyn jest ich głównym przeznaczeniem.

Natomiast według polskich przepisów, ciągnikiem rolniczym można ciągnąć przyczepę niehamowaną o dopuszczalnej masie całkowitej do 1500kg. Dopuszcza się także ciągnięcia niehamowanej przyczepy specjalnej będącej maszyną o dopuszczalnej masie całkowitej 3t.

Ciągnikiem rolniczym można ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 5t, pod warunkiem, że przyczepa wyposażona jest w hamulec (inny niż pneumatyczny lub hydrauliczny), którego uruchomienie następuje z miejsca kierowcy lub samoczynny (najazdowy).
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Podam swoje jak będę miał w ręce dowód. Ale trzeba tego pilnować, również ilości miejsc jak chce się kogoś na ławeczce wozić czasem.

U siebie przeważnie mam taką zależność, że ładowność traktora to jego masa własna + udźwig podnośnika + 100 kg. Tak diagności podchodzili do tematu nie mając katalogu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Dla traktorów w zasadzie nie podaje się ładowności. Natomiast najważniejsza jest masa własna, maksymalna masa całkowita i dopuszczalna masa całkowita oraz dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

Jeśli nie masz wypełnionej rubryki F3 to nie ma mowy o zespole pojazdów, więc pojazd nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy. Przyczepa rolnicza, zaznaczam "rolnicza" bez hamulca może mieć maksymalną masę razem z ładunkiem 1500kG, natomiast z hamulcem 5000kG. Wiem jednak , że traktory rolnicze wyjątkowo mogą ciągnąć dwie przyczepy, jednak nie pamiętam ile może taki zestaw mieć maksymalnie długości.
Jest jeszcze jeden szczegół w hamulcach przyczepy, są hamulce najazdowe i uruchomiane z miejsca kierowcy. I jeszcze jedno : przyczepa jednoosiowa ciągniona za traktorem podlega jeszcze innym kryteriom. Tyle się dowiedziałem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Bolszewik »

U mnie na firmie jest C-355 i obie rubryki O1, O2 ma puste.
Jutro zrobię fotkę, bo dowód mam w gabinecie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Wiesiek maksymalna długość zestawu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego (także pojazdu wolnobieżnego) i dwóch przyczep wynosi 22m.

O hamulcach i masach przyczep pisałem już w wcześniejszym poście.

W dowodzie rejestracyjnym samochodu są podane dopuszczalne masy przyczep z hamulcem i bez hamulca oraz dopuszczalna masa zespołu pojazdów. Nie znaczy to, że za samochodem możesz ciągnąć przyczepę, bo musi być w dowodzie rejestracyjnym wpis "HAK".

Nie zawsze brak wpisu w danej rubryce oznacza, że czegoś nie wolno (zabrania się).
Np. w DR ciągnika rolniczego i samochodu osobowego nie mam wpisu w rubrykach J, K, Q i Dopuszczalna ładowność oraz w Przeznaczenie.
W DR samochodu nie mam wpisu w rubryce F.1.
W DR przyczepy lekkiej mam wypełnione rubryki J, K, Dopuszczalna ładowność.

Po za tym w żadnym dowodzie rejestracyjnym nie mam wypełnionej rubryki H, czyli okres ważności dowodu. Jak traktować brak wpisu w rubryce H, ważność bezterminowa, brak ważności czy termin ważności nieokreślony?
Według mnie brak wpisu w poszczególnych rubrykach należy traktować jako niedotyczy lub brak danych.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Tu bym się nie zgodził że nie trzeba wypełniać. Trzeba, tylko wiele jest przypadków gdzie przy przepisywaniu z dowodu papierowego, pisanego ręcznie lub na maszynie, tego nie uzupelniali
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: wisera »

A ja mam jedno pytanie, czy jak nie macie pouzupełnianych tych rubryczek, to czy byście wyjechali właśnie np. z pługiem czy siewnikiem na szosie, czy byście się nie odważyli? Pytam tak z ciekawości, bo strasznie mnie to nurtuje, bo się zastanawiam teraz czy chociaż jedna osoba by sie bała i nie odważyła, z teraz dyskutujących, czy jednak to temat tak dla pokazania nieścisłości w funkcjonowaniu urzędów w naszym dziwnym państwie?
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Mi po kupnie traktora na pierwszym okresowym badaniu technicznym diagnosta uzupełnił niektóre rubryki ale nie wszystkie. Niektóre nie są obowiązkowe. Niestety niektórych nie mógł uzupełnić z powodu braku dostępu do wiarygodnych źródeł. Diagnosta nie może wziąść danych z "powietrza".
Nawet instrukcja obsługi z 1968 roku do Ursusa C-330 nie podaje wartości dopuszczalnej masy całkowitej zestawu, dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem i bez hamulca.
Z tego co znalazłem na stronie norcom, to dla C-330 DMC przyczepy bez hamulca wynosi 750kg lub 1500kg (w zależności od źródła) oraz DMC przyczepy z hamulcem 5500kg.

A tu definicja z Warunków technicznych.
Dział II. Paragraf 3. Punkt 12a.
Dopuszczalna masa całkowita przyczepy przeznaczonej do łączenia z ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym nie może przekraczać sumy dopuszczalnej masy wynikającej z nacisków na oś lub osie i masy przypadającej na urządzenie sprzęgające.

Z definicji nie wynika, jaką dopuszczalną masę całkowitą może mieć przyczepa ciągnięta przez dany traktor. Nie ma przelicznika: masa ciągnika, jego moc. Jedynym woarygodnym wyznacznikiem jest tabliczka na zaczepie ciągnika (jeśli ona wyogóle występuje).
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

wisera ja na braki w rubryka w dowodzie rejestracyjnym nie patrzę, nie moja wina, że diagnosta nie ma z skąd brać wiarygodnych danych technicznych.
Mój C-325 nie ma instalacji hamulcowej dla przyczep, więc mogę ciągnąć przyczepę bez hamulców o DMC 1500kg, z hamulcem najazdowy o DMC 5000kg lub z hamulcem sterowany osobną dźwignią z miejsca kierowcy o DMC do 5000kg. Te wartości są zgodne z Warunkami Technicznymi.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

wisera pisze: 15 lut 2022, 23:12 A ja mam jedno pytanie, czy jak nie macie pouzupełnianych tych rubryczek, to czy byście wyjechali właśnie np. z pługiem czy siewnikiem na szosie, czy byście się nie odważyli? Pytam tak z ciekawości, bo strasznie mnie to nurtuje, bo się zastanawiam teraz czy chociaż jedna osoba by sie bała i nie odważyła, z teraz dyskutujących, czy jednak to temat tak dla pokazania nieścisłości w funkcjonowaniu urzędów w naszym dziwnym państwie?
Jeździ się, bo czemu nie? W naszym państwie z kartonu trzeba niestety się godzić z tym, że mamy zamieszanie wywołane często przez samych urzędników - aczkolwiek te dane zawsze staram się prostować.

Co do doboru danych - diagności często robią tak, że C-330 podobna do C-328, to dane z katalogów biorą (mają takie katalogi, nie pamiętam nazw, ale chyba 2 podstawowe są) i z nich czerpią dane. Tam też lądują przypadki np. Zetorów 25K i innych, ale są najeżone błędami. U siebie mam diagnostę, który na szczęście ma łeb na karku i na podstawie różnych źródeł pisze wyjaśnienia jakieś itd i prostuje co się da.

Akurat w C-328 mam dane już takie jakie były, ale nie widziałem sensu ich prostować - a że kupiłem zarejestrowanego z białymi tablicami to wszystko już było. Oczywiście proszę to traktować tylko porównawczo, a nie jako jakiś wzór:
O1 5500 kg O2 1500 kg
G 1675 kg
F1 2240
F2 2240
F3 7740

Moim zdaniem powinno być w F1 i F2 2475 około i odpowiednio większe F3 - ale tak jak pisałem wyżej, tak już było i w zasadzie jest do przeze mnie do przyjęcia więc nie kombinowałem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1251
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: bergman31 »

Dane dla Ursuss C330 z 1968 roku: Ciężar ciągnika gotowego do pracy z kompletem obciążników, z komompletnym wyposażeniem wynosi 2080kg. Udźwig podnośnika wynosi 700kg. Razem mamy już 2780kg.

Paweł wartości które podałeś dla rubryk F.3, O.1 i O.2 są dla C330 i nadają się do C328. W Ursusie C325 nie ma instalacji hamulcowej do przyczep, więc według Warunków Technicznych, pozycja O.1 to maksymalnie 5000kg.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Wiesiek »

Bardzo dobrze kolega "visera" napisał. Wszystko fajnie podczas dyskusji przy stoliku , przy piwie.
Ale gdy przyjdzie rna drodze rozmawiać z policjantem, lub młodziutką śliczną adeptką szkoły policyjnej (przy okazji patrz nowe taryfy mandatów i uprawnienia) to wtedy wszelkie piwne argumenty idą do kosza. Nie daj Boże jeszcze jakiś incydent na drodze i totalna klapa w debacie z rzeczoznawcą ubezpieczyciela.
Więc kolego "bergman31", gratuluję odwagi w kierowaniu zespołem pojazdów składającego się z np. Ursusa C328 i dwóch załadowanych przyczep, mając w dowodzie rejestracyjnym w rubryce F3 trzy poziome kreseczki. Nie jest to moja złośłiwość wobec Ciebie, absolutnie, ale mnie na taki czyn nie stać.
. Prośba jeszcze do Pawła; zapodaj dane do Majorka, te o które prosiłem.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Problem z rejestracją Ursus c 328

Post autor: Ursus »

Wiesiu, dane Majorkowe wrzuciłem z dwóch książek w swoim temacie o tymże traktorze.

Co do incydentów - ostatnio zwrócił się do mnie biegły sądowy z prośbą o skany instrukcji obsługi C-355. Był wypadek w lesie, przygniotło człowieka. Ciągnik rolniczy bez wyposażenia leśnego. Gdyby nie zapis w instrukcji, że ciągnik typu uniwersalnego może być stosowany w rolnictwie, transporcie oraz leśnictwie - byłoby dużo gorzej dla właściciela. Tak więc Wiesiek ma rację - gdyby nie te drobne zapisy czasem może być problem.

Dlatego np. w C-4011 prostowałem wszystko i mam wg dowodu masę przyczep hamowanych chyba ok 11 000 kg, 2 miejsca siedzące i masy realne wpisane.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ