Swed-Trac

Wszystko o naszych Ursusach
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Swed-Trac

Post autor: Alchemik »

Miał ktoś doczynienia?
Chodzi o model zbudowany na skrzyni i mostach naszej ciężkiej serii URSUSa z silnikiem SCANI
Co tak naprawde o nim wiadomo? Na jakich/którego ciągnika ursusowskich podzespołach bazowano?
Rola Ursusa kończyła się na sprzedaży podzespołów, czy polscy inżynierowie mieli jednak jakiś wpływ na całościową konstrukcję?
A może nic nie wiadomo?...
Ostatnio zmieniony 02 cze 2020, 0:01 przez Alchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: SWEDTRAC

Post autor: bergman31 »

Swedtrac bazował na konstrukcji 6 cylindrowych Ursusów. Silnik Scania 7,8l i 167KM.
Były dwie serie:
1) skrzynia biegów, tylny i przedni most oraz kabina z Ursusa. Podnośnik chyba też ale nie jestem pewny.
2) skrzynia i tylny most z Ursusa. Przedni most firmy ZF. Kabina innej konstrukcji, produkowana w Szwecji. Podnośnik bardzo charakterystyczny, bez ramion górnych, z dwoma siłownikami zewnętrznymi zamiast wieszaków.

W latach 1983-88 wyprodukowano około 67 sztuk.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: SWEDTRAC

Post autor: Alchemik »

Myslałem, że powstało ich trochę wiecej. To praktycznie jak jakaś seria próbna..
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: SWEDTRAC

Post autor: bergman31 »

Swed-Trac (poprawna pisownia, bo Swedtrac to producent z branży kolejowej) był produkowany przez Pihlgrens Traktor AB w mieście Avrika. Pihlgrens Traktor AB był wieloletnim dealerem Ursusa w Szwecji.

Po zaprzestaniu produkcji ciągników Volvo, Pihlgrens postanowił produkować duże ciągnik. Szukając odpowiednich podzespołów, wybór padł na traktory Ursus.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Swed-Trac

Post autor: Alchemik »

Podziwiam znajomość tematu.
Mi zawsze brakuje czasu na szukanie informacji, a lubię wszelkie motoryzacyjne historyczne ciekawistki.
Nazwę tematu poprawiłem na poprawną nazwę ciągnika.
ODPOWIEDZ